Izrael wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2018, fot. Thomas Hanses

Izrael zwycięzcą Eurowizji 2018!

Za nami wielki finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018. Decyzją widzów i jurorów eurowizyjne Grand Prix powędrowało w ręce reprezentantki Izraela. Netta z utworem Toy zdobyła 529 punktów. Drugie miejsce przypadło reprezentantce Cypru, a na trzecim znalazła się Austria.
13 Maj 2018

Facebook

1998 - Sixteen - To Takie Proste


Zespół Sixteen z Renatą Dąbkowską wybrany został na reprezentanta przez wewnętrzną komisję TVP dzięki "pogodnej, wpadającej w ucho piosence". W przedkonkursowych notowaniach utwór oceniano wysoko. Terry Wogan, prezenter BBC, stwierdził: "To ciekawa, etno-folkowa piosenka - może być nieźle". Mimo tego Sixteen zajęło niskie miejsce. Dalsze losy zespołu mają charakter wręcz sensacyjny. Zmarł Jarosław Pruszkowski. Renata opuściła zespół w nieprzyjemnej atmosferze, oskarżając jego członków o sekciarstwo. O występie w Konkursie powiedziała: "Taki Konkurs to straszna odpowiedzialność. Miałam przekonanie, że dopóki wszystko w zespole będzie OK, to nie ma się czego obawiać. Ale ludzie z zespołu skarżyli się do PolyGramu, że za dużo gadam i przez to tracę głos. Próba przed koncertem wypadła super, przez chwilę w zespole panowała fajna atmosfera. Ale przed samym występem Olga szepnęła mi do ucha, że wszystkie krzywdy, jakie człowiek wyrządził, spadną na niego... Nie pamiętam nawet samego występu, widziałam go tylko raz na wideo. To była klęska. "

Sixteen debiutowali w czerwcu 1997 roku singlem "Spadające myśli" (sł. Olga Pruszkowska, muz. Grzegorz Kloc). W październiku tego samego roku ukazał się ich debiutancki album "Lawa", który sprzedał się w ponad 120 tys. egzemplarzy i zyskał status platynowej płyty. Potwierdzeniem sukcesu grupy były nagrody: PlayBox za najlepszy debiut radiowy 1997 roku, nominacja do Fryderyka w kategorii "Fonograficzny debiut roku" oraz nagroda czasopisma "Machina" za debiut roku.

W 1998 r. z piosenką "To takie proste" (sł. O. Pruszkowska, muz. J. Pruszkowski) grupa reprezentowała Polskę na 43. Konkursie Piosenki Eurowizji w Birmingham. Zajęła 17 miejsce.

17 czerwca 1998 zmarł lider i kompozytor większości przebojów - Jarosław Pruszkowski. Zespół rozpadł się. Renata Dąbkowska zaczęła karierę solową, reszta grupy kontynuowała działalność pod nazwą Seventeen (i Sixteen-Seventeen). Nowym liderem został - współpracujący dotąd z Sixteen - Grzegorz Kloc. Jako Seventeen grupa wydała dwa albumy, jednak nie powtórzyły one sukcesu "Lawy". Płytę "Szalona" (1999) sprzedano w 25 tys. egzemplarzy, a "Chłopak i Dziewczyna" (2001) w 4 tys.

W 2004 roku Seventeen wydał singel "Ulica i Ty". Miał on być zapowiedzią powrotu zespołu i nowej płyty, ale skończyło się na jednej piosence, która nie zdobyła popularności.

To Takie Proste - Eurowizja 1998TO TAKIE PROSTE
Muzyka: Olga Pruszkowska
Słowa: Jarosław Pruszkowski

Za oknem znowu wstaje dzień
Twój oddech budzi mnie
Czekam na dźwięk upragnionych słów
A słyszę tylko deszcz

Biegnę znów w swoją stronę
Lecz coś mi podpowiada, że

Ja wiem i ty to wiesz
Mamy to, co najlepsze jest
Gdy chcesz zabić gniew
To takie proste jest

W milczeniu szukam ciepłych warg
Połykam głuche żale
Najczulsze chwile porwał wiatr
I niesie coraz dalej

Biegnę znów, taka samotna
Lecz coś mi podpowiada, że


O... ja wiem i ty to wiesz
Mamy to, co najlepsze jest
Gdy chcesz zabić gniew
To takie proste, obejmij mnie
Yoohoo...

To takie proste jest
Whoa... yeah...

Ja wiem i ty to wiesz Mamy to, co najlepsze jest
Gdy chcesz zabić gniew
To takie proste, obejmij mnie

(Mamy to, mamy to, yeah)
Ty to wiesz
(Mamy to, mamy to, yeah)
Co najlepsze jest
(Mamy to, mamy to, yeah)
To takie proste, obejmij mnie 


Źródło: wikipedia.pl, eurowizja.com, foto: Renata Dąbkowska


W celu dodania komentarza zaloguj, lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz konta w naszym serwisie.
© 2007-2018 Eurowizja.Info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
The official theme art of the 1956-2018 Eurovision Song Contest © EBU
Archiwum serwisu 2007 - 2012

Please publish modules in offcanvas position.