Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Eurowizja 2021 - Rotterdam, Holandia

Czas i miejsce konkursu

Konkurs Piosenki Eurowizji w 2021 roku będzie konkursem wyjątkowym. Pierwszy raz w historii festiwalu doszło do sytuacji, w której wydarzenie zostało odwołane. Wszystko za sprawą światowej pandemii koronawirusa, która w ubiegłym roku sparaliżowała całą Europę. Ze względów bezpieczeństwa Europejska Unia Nadawców zdecydowała o odwołaniu Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie.

Już po ogłoszeniu tej decyzji, EBU zaznaczyła, że prowadzić będzie rozmowy z niderlandzkimi nadawcami, aby Eurowizja 2021 odbyła się w Holandii. 16 maja 2020 roku podczas specjalnego koncertu "Eurovision: Europe Shine a Light" ogłoszono, że miejsce organizacji kolejnej edycji festiwalu pozostaje bez zmian - 65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Rotterdamie w dniach 18, 20 i 22 maja 2021. Wraz z Europejską Unią Nadawców przygotuje go trzech holenderskich nadawców: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) oraz AVROTROS.

Miejscem muzycznych zmagań uczestników będzie hala widowiskowo - sportowa Rotterdam Ahoy o łącznej powierzchni 54.000 metrów kwadratowych, która pomieścić może ponad 15.000 widzów. W miejscu tym zorganizowany został w grudniu 2007 roku 5. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W Ahoy koncertowali m.in.: Deep Purple, AC/DC, Gwen Stefani, Whitney Houston, Beyonce, Iron Maiden, U2, Cher, Tina Turner, Mariah Carey, Celine Dion, Janet Jackson, Kylie Minogue, Bryan Adams, Shakira, Metallica.

Uczestnicy

Wraz z odwołaniem konkursu, zrodziło się pytanie, czy w 2021 na eurowizyjnej scenie pojawią się ci sami artyści ze swoimi konkursowymi propozycjami, którzy mieli reprezentować swoje kraje w 2020 roku. Wątpliwości rozwiała Europejska Unia Nadawców, która poinformowała, że piosenki zgłoszone przed rokiem, nie mogą ponownie pojawić się w konkursowej stawce. Udział w Eurowizji 2021 potwierdziło 41 krajów. Do eurowizyjnej rywalizacji powróciły Bułgaria oraz Ukraina, zaś Czarnogóra i Węgry wycofały się w udziału w konkursie. Australia, jako członek stowarzyszony EBU otrzymała zgodę na udział w konkursie przynajmniej do 2023 roku. Na początku marca decyzję o wycofaniu się podała ormiańska telewizja publiczna, w związku z czym w eurowizyjnej stawce zabraknie także Armenii.

Na scenie w Rotterdamie zaprezentują się wykonawcy z następujących krajów:

PIERWSZY PÓŁFINAŁ: Australia, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Cypr, Irlandia, Izrael, Litwa, Macedonia Północna, Malta, Norwegia, Rosja, Rumunia, Słowenia, Szwecja oraz Ukraina.

DRUGI PÓŁFINAŁ: Albania, Austria, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Gruzja, Islandia, Łotwa, Mołdawia, POLSKA, Portugalia, San Marino, Serbia i Szwajcaria.

Tradycyjnie, głosami widzów i jurorów, z każdego półfinału awansuje po 10 wykonawców, którzy w finale dołączą do Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i oczywiście Holandii.

Motyw graficzny i scena

Hasłem przewodnim 65. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie slogan "Open Up", a towarzyszyć mu będzie motyw graficzny zaprojektowany przez studio CLEVER°FRANKE. Grafikę stanowi abstrakcyjne przedstawienie kolorów flag wszystkich krajów biorących udział w konkursie. Logo przypomina zegar, a jego "wskazówki" oznaczone są kolorami flag państw, które kolejno debiutowały w Eurowizji. Motyw graficzny jest odświeżoną wersją tego, który towarzyszyć miał nam przed rokiem. Podobnie będzie w przypadku sceny. Tutaj także wykorzystany zostanie projekt z 2020 roku. Jego autorem jest Florian Wieder, który odpowiadał za scenografię konkursów w latach: 2011, 2012, 2015, 2017, 2018 i 2019.

Prowadzący

Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie poprowadzą cztery osoby. Pierwszą z nich będzie Chantal Janzen - aktorka filmowa i dubbingowa, piosenkarka oraz prezenterka telewizyjna. Jako prezenterkę można ją było oglądać w holenderskich wersjach takich programów, jak: Idol, The Voice Kids, All Together Now, Dancing with The Stars czy The Voice of Holland. Jest także jurorem w Holland's Got Talent!

Na scenie towarzyszyć jej będzie inna prezenterka i piosenkarka - Edsilia Rombley, dla której Eurowizja nie jest niczym obcym. Miała ona bowiem okazję dwukrotnie reprezentować Holandię w konkursie. Pierwszy raz, w 1998 roku, w Birmingham, gdzie z utworem "Hemel en aarde" zajęła 4. miejsce. Co ciekawe, był to najlepszy wynik Holendrów aż do roku 2014. Kolejny udział Edsilii w Eurowizji już do udanych nie należał. Piosenkarka walczyła o zwycięstwo w Helsinkach, jednak nie udało jej się awansować do finału. Z utworem "On Top The World" zajęła w półfinale odległe 21. miejsce (w półfinale udział brało 28 krajów).

Trzecią prowadzącą będzie Nikkie de Jager - holenderska blogerka znana jako Nikkie Tutorials, która od 2008 publikuje na YouTube filmy o tematyce makijażowej. W 2013 wystąpiła w programie "I Can Make You a Supermodel". Nikkie należy do Colourfool Agency, co daje jej tytuł profesjonalej makijażystki. 27-latka ma na swoim koncie współpracę z Lady Gagą.

Do pań dołączy Jan Smit - piosenkarz, prezenter telewizyjny i aktor. Smit znany jest ze śpiewania holenderskich utworów w gatunku określanym jako "muzyka Volendam". Oprócz kariery solowej, jest także członkiem grupy The Toppers, która odnosi niemałe sukcesy na rodzimym rynku muzycznym. Smit jest także ambasadorem programu SOS Wioski Dziecięce i co ciekawe, jednym z członku zarządu Klubu Piłkarskiego FC Volendam.

Eurowizja 2021 a COVID-19

W związku ze stale zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną w Europie oraz restrykcjami wprowadzanymi przez poszczególne kraje, Europejska Unia Nadawców przygotowała cztery możliwe scenariusze organizacji Eurowizji 2021. Wiadomo już, że konkurs w wariancie A na pewno się nie odbędzie. Wariant ten zakładał organizację konkursu bez żadnych ograniczeń, tak jak miało to miejsce w poprzednich latach.

Wariant B zakłada organizację wydarzenia przy zachowaniu 1,5-metrowego dystansu społecznego oraz udział artystów, fanów i przedstawicieli mediów w ograniczonym zakresie. Wariant C to organizacja wydarzenia z udziałem publiczności, jednak bez fizycznego udziału reprezentantów. Wariant D to najgorsza z możliwych opcji - konkurs odbędzie się wirtualnie.

Dodatkowo, aby ograniczyć ilość osób w delegacjach, w czerwcu 2020 EBU ogłosiła, że dozwolone będą wstępnie nagrane wokale towarzyszący, tzw. chórki. Zaznaczono, że nie jest to opcja obowiązkowa, ale kraje, które wyrażą taką chęć, będą mogły skorzystać z nagranych wcześniej podkładów. Oczywiście główne wokale muszą zostać w całości wykonane na żywo. Ten pomysł spotkał się z bardzo dużym niezadowoleniem fanów Eurowizji, a czas niebawem pokaże, ilu reprezentantów zdecydowało się na takie rozwiązanie.

Nowy kierownik wykonawczy

Organizacja Konkursu Piosenki Eurowizji w czasach pandemii to także wyzwanie dla nowego producenta wykonawczego. Przypomnijmy, że Jan Ola Sand w ubiegłym roku zrezygnował ze swojej funkcji, którą pełnił od 2010 roku. Zastąpił go szwedzki producent telewizyjny - Martin Österdahl, który może pochwalić się organizacją Melodifestivalen 2007 i 2008 oraz Eurowizji w latach 2013 i 2016.


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.