Podczas spotkania w Monako, w 1955 roku, dyrektor Europejskiej Unii Nadawców Marcel Bezençon (1907-1980) stworzył pomysł połączenia Europy w telewizyjnej, ogólnoeuropejskiej rywalizacji muzycznej na wzór włoskiego festiwalu w San Remo. "Eurovision Grand Prix" miał być ambitnym eksperymentem transmisji telewizyjnej jednocześnie do wielu krajów. Tak to się zaczęło...
Pomysł został przyjęty podczas sesji Zgromadzenia Generalnego EBU w Rzymie, 19 października 1955 roku. Szwajcarski nadawca publiczny zaproponował organizowację pierwszego "Grand Prix Eurowizji", które odbyło się 24 maja 1956 roku w mieście Lugano. Siedem krajów zaprezentowało po dwie kompozycje, reguły te jednak obowiązywały tylko w pierwszej edycji.
Obecnie Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się co roku w maju pod patronatem Europejskiej Unii Nadawców (EBU), będąc światowej klasy widowiskiem muzycznym, w którym mogą rywalizować utwory reprezentujące kraje zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców.
W 2004 roku do formatu Konkursu Piosenki Eurowizji wprowadzono półfinał w ramach kwalifikacji do finału. Ze względu na rosnącą ilość uczestników; w 2008 roku zdecydowano się na wprowadzenie drugiego półfinału, w którym może wystąpić maksymalnie 20 uczestników. W wyniku głosowania widzów i jurorów do finału przechodzi 10 najlepszych piosenek z każdego półfinału. Poza krajem organizatora, udział w sobotnim finale mają zapewnione państwa tzw. "Wielkiej Piątki", które mają największy wkład w rozwój festiwalu, są to: Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy, Francja oraz Włochy. W związku z problem „politycznego” głosowania wprowadzono zasadę 50/50 w przebiegu procesu zbierania głosów, która oznacza, iż wpływ na ostateczny wynik mają zarówno widzowie, jak i komisje jurorskie z każdego kraju uczestniczącego w Konkursie, które wraz z widzami stosunkiem głosów 50 do 50 decydują o rezultacie. Zwycięski kraj otrzymuje prawo do organizacji widowiska w kolejnym roku.
Konkurs Piosenki Eurowizji jest największym na świecie wydarzeniem telewizyjnym transmitowanym w ponad 45 krajach na całym świecie, w którym udział brały takie sławy jak Julio Iglesias, Olivia Newton-John, Céline Dion, ABBA, Johnny Logan, Ałła Pugaczowa, Secret Garden, Philip Kirkorov, tATu czy Patricia Kaas. Konkurs był również świadkiem narodzin "Riverdance", zaprezentowanego po raz pierwszy w 1994 roku podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie. Widowisko oparte na kulturze i tradycji irlandzkiej stało się jednym z najbardziej udanych pokazów tanecznych w historii.