Konkurs Piosenki Eurowizji

1956 - 2017

Eden Alene

Eden Alene ponownie reprezentantką Izraela

Izrael to kolejny kraj, który postanowił dać szansę swojemu niedoszłemu reprezentantowi sprzed roku. Decyzją telewizji KAN kraj ten reprezentować będzie Eden Alene, która w Rotterdamie wykona utwór "Set Me Free".
27 Kwi 2021

Historia Eurowizji

Historia Eurowizji

Podczas spotkania w Monako, w 1955 roku, dyrektor Europejskiej Unii Nadawców Marcel Bezençon (1907-1980) stworzył pomysł połączenia Europy w telewizyjnej, ogólnoeuropejskiej rywalizacji muzycznej na wzór włoskiego festiwalu w San Remo. "Eurovision Grand Prix" miał być ambitnym eksperymentem transmisji telewizyjnej jednocześnie do wielu krajów. Tak to się zaczęło...
Pomysł został przyjęty podczas sesji Zgromadzenia Generalnego EBU w Rzymie, 19 października 1955 roku. Szwajcarski nadawca publiczny zaproponował organizowację pierwszego "Grand Prix Eurowizji", które odbyło się 24 maja 1956 roku w mieście Lugano. Siedem krajów zaprezentowało po dwie kompozycje, reguły te jednak obowiązywały tylko w pierwszej edycji.

Obecnie Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się co roku w maju pod patronatem Europejskiej Unii Nadawców (EBU), będąc światowej klasy widowiskiem muzycznym, w którym mogą rywalizować utwory reprezentujące kraje zrzeszone w Europejskiej Unii Nadawców.
W 2004 roku do formatu Konkursu Piosenki Eurowizji wprowadzono półfinał w ramach kwalifikacji do finału. Ze względu na rosnącą ilość uczestników; w 2008 roku zdecydowano się na wprowadzenie drugiego półfinału, w którym może wystąpić maksymalnie 20 uczestników. W wyniku głosowania widzów i jurorów do finału przechodzi 10 najlepszych piosenek z każdego półfinału. Poza krajem organizatora, udział w sobotnim finale mają zapewnione państwa tzw. "Wielkiej Piątki", które mają największy wkład w rozwój festiwalu, są to: Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy, Francja oraz Włochy. W związku z problem „politycznego” głosowania wprowadzono zasadę 50/50 w przebiegu procesu zbierania głosów, która oznacza, iż wpływ na ostateczny wynik mają zarówno widzowie, jak i komisje jurorskie z każdego kraju uczestniczącego w Konkursie, które wraz z widzami stosunkiem głosów 50 do 50 decydują o rezultacie. Zwycięski kraj otrzymuje prawo do organizacji widowiska w kolejnym roku.

Konkurs Piosenki Eurowizji jest największym na świecie wydarzeniem telewizyjnym transmitowanym w ponad 45 krajach na całym świecie, w którym udział brały takie sławy jak Julio Iglesias, Olivia Newton-John, Céline Dion, ABBA, Johnny Logan, Ałła Pugaczowa, Secret Garden, Philip Kirkorov, tATu czy Patricia Kaas. Konkurs był również świadkiem narodzin "Riverdance", zaprezentowanego po raz pierwszy w 1994 roku podczas Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie. Widowisko oparte na kulturze i tradycji irlandzkiej stało się jednym z najbardziej udanych pokazów tanecznych w historii.


Rok po roku

© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.