Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703
Ronela Hajati

Ronela Hajati reprezentantką Albanii!

Zwyciężczynią 60. edycji Festivali i Këngës, a tym samym reprezentantką Albanii w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji została Ronela Hajati. Wokalistka na scenie w Turynie zaprezentuje utwór zatytułowany "Sekret".
30 Gru 2021
19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.

20 września ubiegłego roku TVP opublikowała regulamin wewnętrznego wyboru polskiego reprezentanta i rozpoczęła nabór propozycji. Nadawca przyjmował zgłoszenia do 20 listopada. Głosowanie komisji konkursowej składać się miało z dwóch etapów, a nazwisko naszego reprezentanta mieliśmy poznać najpóźniej 2 stycznia. 28 grudnia Telewizja Polska wydała komunikat, w którym poinformowała, że decyzję jurorów poznamy w sobotę, 15 stycznia. Powodem przesunięcia terminu miało być duże zainteresowanie preselekcjami wśród wykonawców.

Na kilka dni przed deadlinem w mediach zaczęły pojawiać się plotki i sugestie, że TVP zamierza zmienić format wyboru reprezentanta i przeprowadzić publiczne preselekcje. Na odpowiedź ze strony nadawcy nie trzeba było długo czekać. 14 stycznia w programie "Pytanie na śniadanie" zaprezentowano listę 10 uczestników, którzy powalczą o miano polskiego reprezentanta w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji w Turynie:

  1. Ania Byrcyn - "Dokąd?"
  2. Daria - "Paranoia"
  3. Emilia Dębska (Mila) - "All I Need"
  4. Lidia Kopania - W'hy Does It Hurt"
  5. Karolina Lizer - "Czysta woda"
  6. Ochman - "River"
  7. Karolina Stanisławczyk & Chika Toro - "Move"
  8. Siostry Szlachta - "Drogowskazy"
  9. Kuba Szmajkowski - "Lovesick"
  10. Unmute - "Głośniej niż decybele"

Zwycięzcę preselekcji wybiorą widzowie w głosowaniu SMS-owym oraz jury, w skład którego wejdą te same osoby, które odpowiadały za wybór stawki konkursowej. Co ciekawe, większość składu jurorskiego mają stanowić osoby związane z branżą muzyczną, a nie z TVP. Nazwiska jurorów poznamy podczas koncertu finałowego. Głosowanie odbędzie się według "standardowej" procedury - głosy jurorów oraz widzów zamienione zostaną na punktację eurowizyjną i zsumowane. Koncert Finałowy Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022 odbędzie się w sobotę, 19 lutego w Studio 5 przy ul. Woronicza w Warszawie. Reżyserem widowiska będzie Mikołaj Dobrowolski, który jest także pomysłodawcą zmiany formatu preselekcji.

Tegoroczne Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji będą trzynastymi publicznymi preselekcjami organizowanymi przez TVP. Wszyscy doskonale pamiętamy, że pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w styczniu 2003 roku i przyniosło zwycięstwo grupie Ich Troje, a utwór "Keine Grenzen" zajął w Rydze wysokie, siódme miejsce, co nadal stanowi drugi najlepszy wynik w eurowizyjnej historii Polski.
Dzięki publicznym preselekcjom nasz kraj reprezentowali także: Blue Cafe z utworem "Love Song" (2004), ponownie Ich Troje z piosenką "Follow My Heart" (2006), The Jet Set z "Time To Party" (2007), Isis Gee z balladą "For Life" (2008), Lidia Kopania z piosenką "I Don't Wanna Leave" (2009), Marcin Mroziński i jego "Legenda" (2010), Magdalena Tul z utworem "Jestem" (2011), Michał Szpak z piosenką "Color Of Your Life" (2016), Kasia Moś z utworem "Flashlight" (2017) oraz Groome & Lukas Meijer z "Light Me Up". W 2020 eliminacje organizowane za pośrednictwem programu "Szansa na sukces" wygrała Alicja Szemplińska. Niestety, pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany organizatorów, Eurowizja 2020 została odwołana i tym samym Alicja nie miała okazji zaprezentować na żywo całej Europie utworu "Empires".

~TVP


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.