Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Warning: get_headers(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: No address associated with hostname in /home/eurowizj/www/libraries/mavik/thumb/generator.php on line 600

Warning: get_headers(http://i29.tinypic.com/1zwk7t5.jpg): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: No address associated with hostname in /home/eurowizj/www/libraries/mavik/thumb/generator.php on line 600

1994 - Edyta Górniak - To Nie Ja!


Debiutancki występ Polski w konkursie Eurowizji był bardzo udany. Edyta Górniak wyróżniała się poziomem przygotowania i ekspresją interpretacji. Znana dotąd z występów w musicalu Metro wokalistka zajęła drugie miejsce. Komentator BBC stwierdził, że to "najlepszy młody głos Europy";. Olbrzymi sukces promocyjny przyćmiły nieco różnego rodzaju nieporozumienia. Na południowej próbie generalnej Edyta zaśpiewała po polsku jedynie pierwszą zwrotkę, resztę zaś po angielsku: "W czasie próby czułam, że tracę głos. Zdecydowałam się śpiewać do końca, tyle, że po angielsku - wtedy struny głosowe nie są tak nadwyrężone". Po próbie, 6 organizacji TV złożyło protest. Być może dlatego w pierwszych rozdziałach punktów Polki nie było wśród wyróżnionych. Z kolei we wtorek rano izraelski pieśniarz i kompozytor Joni Nameri stwierdził, iż "To nie ja" jest plagiatem jego piosenki "Zakochany mężczyzna" 1987 roku. Tymczasem Stanisław Syrewicz skomponował utwór w roku 1984 dla grupy Chicago, a demo utworu po prostu jakiś czas krążyło po świecie.

Jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej chimerycznych gwiazd polskiej estrady. Wyróżnia się nadzwyczajnym głosem, który doceniają nawet osoby niezaliczające się do grona jej wielbicieli. Talent połączony z urodą gwarantował jej sukces. Wokalna karierę rozpoczynała w teatrze, dokładnie w popularnym w latach 90. musicalu "Metro", prawdziwy sukces przeszedł jednak z konkursem Eurowizji w 1994 roku, gdzie przebojem "To nie ja" zdobyła 2. miejsce, co do dziś pozostaje rekordowym osiągnięciem. Nie brakowało w jej karierze i niechlubnych momentów, jak wykonanie hymnu narodowego na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Korei w 2002. Po uroczystości krytycy oraz koleżanki i koledzy z branży nie zostawili na niej suchej nitki. Z czasem większą uwagę przykuwało jej życie prywatne - depresje, domniemane próby samobójcze, nieszczęśliwe romanse, w tym nagłaśniane przez media związki z telewizyjnym prezenterem Piotrem Kraśko oraz prezesem radia Zet, Robertem Kozyrą. - Zyskałam szacunek ludzi, zaufanie i miłość - mówiła na łamach magazynu "Viva" o swojej karierze. - Udało mi się zaśpiewać kilka piosenek, które odmieniły czyjeś życie. Nie dałam się zniszczyć show-biznesowi. I nie mam potrzeby dowodzenia po raz setny swojej wartości. Jeśli coś się nie wydarzyło, widocznie nie było mi dane.

Edyta Anna Górniak urodziła się 14 listopada 1972 w Ziębicach na Dolnym Śląsku. Śpiewa od dziecka. Kiedy miała 17 lat wystąpiła programie telewizyjnym Zbigniewa Górnego "Śpiewać każdy może". W tym samym roku wzięła udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, w sekcji "Debiuty". Otrzymała wówczas wyróżnienie za piosenkę zatytułowaną "Zły chłopak". Górniak zadebiutowała na scenie teatru Buffo w musicalu "Metro" Janusza Stokłosy, wyreżyserowanym przez Janusza Józefowicza. Premiera musicalu odbyła się w styczniu 1991 roku. W warszawskim Teatrze Studio Buffo, Górniak zagrała również w spektaklach "Do grającej szafy grosik wrzuć" (1993) i "Nie opuszczaj mnie..." (1994) z piosenkami Jacques'a Brela. Oba w reżyserii Janusza Józefowicza.

W 1993 roku Górniak zdobyła trzecią nagrodę na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham. Rok później na Festiwalu Piosenki Eurowizji w Dublinie zajęła II miejsce za piosenkę "To nie ja". W tym samym roku otrzymała nagrodę Karola Musioła na festiwalu w Opolu. Wzięła również udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie.

W 1994 roku artystka wydała debiutancki singel "To nie ja" (słowa Jacek Cygan, muzyka Stanisław Syrewicz). Wkrótce potem odbyła się premiera drugiego utworu "Jestem kobietą" (słowa J. Cygan, muzyka Wojciech Olszak). Obydwa nagrania przez dłuższy czas pozostawały na pierwszych miejscach list przebojów. Debiutancka płyta Górniak została opatrzona tytułem "Dotyk". Znalazły się na niej utwory ze słowami Jacka Cygana, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego. Autorami muzyki byli m.in. Wojciech Olszak, Piotr Rubik, Rafał Paczkowski i Stanisław Syrewicz. Album został wydany przez wytwórnię Pomaton EMI a producentami byli Rafał Paczkowski i Wojtek Olszak. Płyta pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się albumów (800 tysięcy egzemplarzy) w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Artystka została za nią uhonorowana Fryderykiem w kategorii fonograficzny debiut roku.

W 1997 roku odbyła się premiera albumu "Edyta Górniak". Artystka śpiewała tym razem po angielsku. W Japonii album nosił tytuł "Kiss Me, Feel Me". Producentem płyty był Christopher Neil. Dwa lata później ukazał się koncertowy album Górniak "Live '99", zawierający czternaście piosenek zarejestrowanych w czasie koncertów w Krakowie i Warszawie. W 2002 roku Pomaton EMI wydała dwupłytowy zestaw artystki, zatytułowany "Perła". Na pierwszej płycie znajdują się piosenki śpiewane przez Górniak po polsku, a na drugiej ("Invisible") po angielsku. W 2007 roku artystka wydała piąty krążek, "E.K.G.", na którym znalazły się m.in. piosenki "Loving You", "List" i "Dziękuję Ci". Materiał wydany był przez koncern Agora i rozprowadzany w kioskach z prasą.

Rok później Górniak nagrała płytę z kolędami, zatytułowaną "Zakochaj się na Święta w kolędach" (wydaną jako dodatek do "Gazety Wyborczej").

Nagrała także kilka piosenek wykorzystanych w polskich filmach, m.in. "Dumkę na dwa serca" z Mietkiem Szcześniakiem (promującą film "Ogniem i mieczem", 1999) i tytułowy utwór z komedii "To nie tak jak myślisz, kotku" (2008). Wystąpiła również w epizodach w serialach "Na dobre i na złe" oraz "Niania".

W kwietniu 2009 roku w Opolu uroczyście odsłonięto wmurowaną w bruk rynku gwiazdę Górniak. Było to 19. wyróżnienie w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki.

W planach jest ponadto obraz o artystce. - Film opowiadałby o początkach mojej drogi artystycznej i zatrzymał się mniej więcej w momencie, w którym jestem dziś - wyznała na łamach "Faktu" Edyta Górniak. Dzieło ma trafić bądź do telewizji, bądź bezpośrednio na DVD.

To Nie Ja - Eurowizja 1994Once in a LifetimeTO NIE JA
Muzyka: Stanisław Syrewicz
Słowa: Jacek Cygan

Świat mój tak zwyczajny
Pod niebem biało-czarnym
Ludzie są wycięci z szarych stron
Ze środka ksiąg

Piękni są z romansu tła
Zmęczeni tylko z gazet
A ja ... jestem białą, czystą kartką
Posród Was

To nie ja byłam Ewą
To nie ja skradłam niebo
Chociaż dosyć mam łez
Moich łez, tylu łez
Jestem po to, by kochać mnie

To nie ja byłam Ewą
To nie ja skradłam niebo
Nie dodawaj mi win
To nie ja, nie ja
Nie ja!
... Jestem Ewą

Niebo wieje chłodem
Piekło kłania sie ogniem do stóp
A ja ... papierowa marionetka, musze grać

To nie ja byłam Ewą
To nie ja skradłam niebo
Chociaż dosyć mam łez
Moich łez, tylu łez
Jestem po to, by kochać, wiem ...

Zanim w popiół sie zmienię
Chcę być wielkim płomieniem
Chcę się wzbić ponad świat
Hen, do gwiazd
Ogrzać niebo marzeniem
ONCE IN A LIFETIME
Muzyka: Stanisław Syrewicz
Słowa: Graham Saher

Softly as the dawn breaks
Softly before you wake
Wanting as you lie beside me one day in the sun

Watching as my love grows
Some height, lonely wind blows
Waiting for the moment that you wake up in my arms

This is once in a lifetime
Baby, this is my moment
Loving you is so easy for me
You're the best thing that happened to me
This is once in a lifetime
This is my special moment
This is all meant to be and to think and to see
This is once in a lifetime

Gentler is your sweet touch
Oh... baby, you mean to much
Oh no, where this world will lead us, I believe in love

This is once in a lifetime
Baby, this is my moment
Loving you is so easy for me
You're the best thing that happened to me
Yeah, just once in a lifetime
This is my special moment
This is all meant to be and to see
This is my moment

(This is once in a lifetime)
(My special moment)
Yeah... no... no...
(Once in a lifetime)
(My special moment)
Yeah... yeah... no...Źródło: muzyka.wp.pl, eurowizja.com, foto: Edyta Górniak

© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.