Izrael wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2018, fot. Thomas Hanses

Izrael zwycięzcą Eurowizji 2018!

Za nami wielki finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018. Decyzją widzów i jurorów eurowizyjne Grand Prix powędrowało w ręce reprezentantki Izraela. Netta z utworem Toy zdobyła 529 punktów. Drugie miejsce przypadło reprezentantce Cypru, a na trzecim znalazła się Austria.
13 Maj 2018 1

Rok po roku

Facebook

Eurowizja 2013 - Malmö, Szwecja

Terminy i miejsce

58. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach: 14, 16, 18 maja 2013. O miano gospodarza walczyły trzy największe szwedzkie miasta: Sztokholm, Göteborg i Malmö. Telewizja SVT, organizator Eurowizji 2013, zdecydowała, że festiwal odbędzie się w Malmö Arenie. Göteborg odrzucono jako pierwszy, zaś w stolicy Szwecji, w tym samym czasie odbywać się będą rozgrywki hokejowe, dlatego SVT nie chciała dublować dwóch dużych imprez w tym samym miejscu i czasie. Malmö Arena została oddana do użytku w listopadzie 2008 roku. W czasie koncertów jest w stanie pomieścić ponad 15 tysięcy osób.

Bilety

Sprzedaż biletów rozpoczęła się 21 listopada 2012. Na każdy z sześciu koncertów zakupić można bilety w czterech kategoriach cenowych. Ceny biletów na próby generalne półfinałów wynosić będą: 90, 120, 150 i 250 Euro. Najtańszy bilet na próbę generalną finału kosztować będzie 170 Euro. Kolejne kategorie to wydatek 190, 250 lub 350 Euro. Bilety na półfinały kosztować będą 170, 190, 250 i 350 Euro, zaś Wielki Finał to już wydatek od 390, przez 490 i 550 do 690 Euro. 

Sponsorzy

Oficjalnym sponsorem Eurowizji 2013 został międzynarodowy operator telefonii komórkowej TeliaSonera, działający na rynku szwedzkim i fińskim. Po raz trzeci partnerem konkursu została niemiecka firma Schwarzkopf.

Uczestnicy

Udział w 58. edycji Eurowizji potwierdziło 38 krajów: Albania, Armenia (po roku przerwy), Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Gruzja, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Norwegia, Rosja, Rumunia, San Marino, Serbia, Szwajcaria, Turcja, Ukraina i Węgry, tzw. Wielka Piątka, czyli Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania i Włochy i oczywiście organizująca konkurs Szwecja. Z udziału zrezygnowały Portugalia oraz Słowacja. Andora, Czechy, Monako i Polska, które w przeszłości uczestniczyły w Eurowizji, nie zdecydowały się na powrót w tym roku.

Dania i Norwegia automatycznie zostały zakwalifikowane przez Europejską Unię Nadawców do innych półfinałów. To właśnie mieszkańców tych krajów Organizatorzy spodziewają się najwięcej, a przydzielając Danię do pierwszego półfinału, a Norwegię do drugiego zostaje im zapewniony większy dostęp do biletów.

System głosowania

System głosowania nie ulegnie zmianom w porównaniu do ubiegłych lat. W półfinałach oraz w finale zagłosują widzowie oraz jurorzy w poszczególnych państwach w stosunku 50:50. Głosowanie widzów rozpocznie się po zejściu ze sceny ostatniego wykonawcy i potrwa 15 minut. Tradycyjnie głosy przyznane zostaną w "systemie eurowizyjnym", a w finale głosować będą wszyscy uczestnicy konkursu.

W przeciwieństwie do lat poprzednich kolejność prezentacji poszczególnych krajów nie zostanie rozlosowana. Kolejność ta zostanie z góry ustalona przez producentów. Zabieg ten ma na celu takie zestawienie utworów, aby te podobne do siebie stylistycznie nie następowały po sobie.


Community Builder Avatar
kruk
Na kanałach w okolicy numeru 280 są chyba cztery stacje transmitujące eurowizję, np. RIK Sat.
0
Community Builder Avatar
mysz.1974
Mam pytanko. Będąc w Polsce, mając cyfrowy Polsat na jakich kanałach mogę obejrzeć konkursy? Myślę, że chyba na niemieckich takich jak Eins Festiwal, Pro 7 i ARD, ale nie jestem pewna i nie wiem czy je mam. Nioe każcie mi ustawiać inaczej anteny bo tego nie umiem.
0
Community Builder Avatar
mysz.1974
Drogie kurcze te bilety.
0

W celu dodania komentarza zaloguj, lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz konta w naszym serwisie.
© 2007-2018 Eurowizja.Info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
The official theme art of the 1956-2018 Eurovision Song Contest © EBU
Archiwum serwisu 2007 - 2012

Please publish modules in offcanvas position.