Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Eurowizja 2020 - Rotterdam, Holandia

65. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Rotterdamie w dniach 12, 14 i 16 maja 2020. Festiwal, wraz z Europejską Unią Nadawców, przygotuje trzech holenderskich nadawców publicznych: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) oraz AVROTROS. O zwycięstwo powalczą reprezentanci z 41 krajów. Oficjalnymi partnerami konkursu zostały: Morrocanoil, KPN oraz Riedel.

Miejsce organizacji konkursu

O miano miasta - gospodarza Eurowizji 2020 walczyło pięć miast:
• Arhnem (Stadion GelreDome),
• s-Hertogenbosch (Centrum Kongresowe Brabanthallen),
• Maastricht (Centrum Kongresowe MECC Maastricht),
• Rotterdam (Hala Widowiskowo - Sportowa Rotterdam Ahoy),
• Utrecht (Centrum Wystawowo - Kongresowe Jaarbeurs).

30 sierpnia 2019 EBU oficjalnie poinformowała, że festiwal odbędzie się w Rotterdamie. Miejscem muzycznych zmagań uczestników będzie hala widowiskowo - sportowa Rotterdam Ahoy o łącznej powierzchni 54.000 metrów kwadratowych i mogąca pomieścić ponad 15.000 widzów. W miejscu tym zorganizowany został w grudniu 2007 roku 5. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci. W Ahoy koncertowali m.in.: Deep Purple, AC/DC, Gwen Stefani, Whitney Houston, Beyonce, Iron Maiden, U2, Cher, Tina Turner, Mariah Carey, Celine Dion, Janet Jackson, Kylie Minogue, Bryan Adams, Shakira, Metallica.

Na 10 maja zaplanowana została Ceremonia Otwarcia 65. Konkursu Piosenki Eurowizji, która odbędzie się na Moście Erasmusa (Erasmusbrug) mającym ponad 800 metrów długości i łączącym północną część miasta z południową.

Uczestnicy

W listopadzie Europejska Unia Nadawców przedstawiła oficjalną listę uczestników Eurowizji 2020. W Rotterdamie pojawią się reprezentanci z 41 krajów. Z udziału w konkursie zrezygnowały Węgry oraz Czarnogóra, zaś do muzycznej rywalizacji na największej europejskiej scenie powracają Bułgaria oraz Ukraina. Wśród krajów, które potwierdziły udział w Eurowizji 2020 ponownie znalazła się Australia, która jako członek stowarzyszony EBU otrzymała zgodę na udział w konkursie przynajmniej do 2023 roku.

Na scenie w Rotterdamie zaprezentują się wykonawcy z następujących krajów:

PIERWSZY PÓŁFINAŁ: Australia, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Chorwacja, Cypr, Irlandia, Izrael, Litwa, Macedonia Północna, Malta, Norwegia, Rumunia, Rosja, Słowenia, Szwecja oraz Ukraina.

DRUGI PÓŁFINAŁ: Albania, Armenia, Austria, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Grecja, Gruzja, Islandia, Łotwa, Mołdawia, Polska, Portugalia, San Marino, Serbia i Szwajcaria.

Tradycyjnie, głosami widzów i jurorów, z każdego półfinału awansuje po 10 wykonawców, którzy w finale dołączą do Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i oczywiście Holandii.

Logo

Hasłem przewodnim 65. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie slogan "Open Up", a towarzyszyć mu będzie motyw graficzny zaprojektowany przez studio CLEVER°FRANKE. Grafikę stanowi abstrakcyjne przedstawienie kolorów flag wszystkich 41 krajów biorących udział w konkursie. Logo przypomina zegar, a jego "wskazówki" oznaczone są kolorami flag krajów, które kolejno debiutowały w Eurowizji.

Prowadzący

Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie poprowadzą trzy osoby. Pierwszą z nich będzie Chantal Janzen - aktorka filmowa i dubbingowa, piosenkarka oraz prezenterka telewizyjna. Jako prezenterkę można ją było oglądać w holenderskich wersjach takich programów, jak: Idol, The Voice Kids, All Together Now, Dancing with The Stars czy The Voice of Holland. Jest także jurorem w Holland's Got Talent!

Na scenie towarzyszyć jej będzie inna prezenterka i piosenkarka - Edsilia Rombley, dla której Eurowizja nie jest niczym obcym. Miała ona bowiem okazję dwukrotnie reprezentować Holandię w konkursie. Pierwszy raz, w 1998 roku, w Birmingham, gdzie z utworem "Hemel en aarde" zajęła 4. miejsce. Co ciekawe, był to najlepszy wynik Holendrów aż do roku 2014. Kolejny udział Edsilii w Eurowizji już do udanych nie należał. Piosenkarka walczyła o zwycięstwo w Helsinkach, jednak nie udało jej się awansować do finału. Z utworem "On Top The World" zajęła w półfinale odległe 21. miejsce (w półfinale udział brało 28 krajów).

Do pań dołączy Jan Smit - piosenkarz, prezenter telewizyjny i aktor. Smit znany jest ze śpiewania holenderskich utworów w gatunku określanym jako "muzyka Volendam". Oprócz kariery solowej, jest także członkiem grupy The Toppers, która odnosi niemałe sukcesy na rodzimym rynku muzycznym. Smit jest także ambasadorem programu SOS Wioski Dziecięce i co ciekawe, jednym z członku zarządu Klubu Piłkarskiego FC Volendam.

Ciekawostki:

• Scenę w Rotterdamie zaprojektuje Florian Wieder, który odpowiadał za scenografię konkursów w latach: 2011, 2012, 2015, 2017, 2018 i 2019.
• Netflix podpisał umowę z Europejską Unią Nadawców, dzięki której serwis będzie mógł rozpowszechniać wszystkie koncerty Eurowizji 2020 w Stanach Zjednoczonych.
• Australia jako członek stowarzyszony EBU, w przypadku zwycięstwa nie będzie miała prawa organizować kolejnej edycji Eurowizji. W takim przypadku kraj – gospodarza wybierze Grupa Referencyjna EBU.
• Innym członkiem stowarzyszonym EBU jest Kazachstan, który choćby bierze udział w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Grupa Referencyjna nie zgodziła się jednak na debiut tego kraju w "dorosłej Eurowizji".
• Ceny biletów na koncerty półfinałowe wahają się od 33 do 173 Euro, zaś na bilety na koncert finałowy wydać trzeba od 58 do 258 Euro.
• Eurowizja w Rotterdamie będzie ostatnim konkursem, którego głównym Dyrektorem Wykonawczym będzie Jan Ola Sand. Norweg sam zrezygnował z tej funkcji, a pełnił ją od 2010 roku. Zastąpi go szwedzki producent telewizyjny – Martin Osterdahl.


Rok po roku

© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.