Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Eurowizja 2016 - Sztokholm, Szwecja

Sztokholm stanie się w maju 2016 roku stolicą europejskiej muzyki. Największe miasto w Szwecji położone na 14 wyspach, które łączą ze sobą 53 mosty, siedziba króla Karola XVI Gustawa, czy prestiżowej Akademii Szwedzkiej, gościć będzie reprezentantów z 43 krajów. Oto kilka szczegółów związanych z 61. Konkursem Piosenki Eurowizji.

Miejsce konkursu

Szwecja organizuje Konkurs Piosenki Eurowizji po raz szósty. Tym razem o możliwość organizacji festiwalu walczyło sześć miast: Göteborg, Linköping, Malmö, Örnsköldsvik, Gävle oraz Sztokholm, który zgłosił aż pięć obiektów. W czasie weryfikacji obiektów przez Europejską Unię Nadawców pod kątem wymagań konkursowych, z przetargu wycofały się władze Friends Areny i Tele2 Areny w Sztokholmie. Później swoją kandydaturę wycofali przedstawiciele Malmö Areny.

8 lipca 2015 szwedzki nadawca publiczny SVT poinformował, że 61. Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowany zostanie w arenie Globen w Sztokholmie. Globen, znana wcześniej pod nazwami Ericsson Globe i Stockholm Globe Arena, jest największym budynkiem sferycznym na świecie. Średnica areny wynosi 110 metrów, wysokość 85 metrów, a objętość 600 000 metrów sześciennych. Całość wykonana jest ze stali, szkła i betonu, a konstrukcja spoczywa na 48 stalowych filarach.

Halę otwarto 19 lutego 1989 roku. Obiekt podczas imprez sportowych pomieścić może 13.850 osób, a w czasie koncertów 16.000 widzów. Władze miasta oraz szwedzka telewizja zadeklarowały, że przekażą na renowację obiektu 50 milionów koron szwedzkich, czyli około 23 milionów złotych. Powołano także specjalną grupę realizacyjną w składzie: Martin Österdahl, Johan Bernhagen, Tobias Åberg, Christer Björkman, Sven Stojanovic, Lotta Loosme, Sofi Franzén i Josephine Görander.

Format konkursu

Zgodnie z zasadami Konkursu Piosenki Eurowizji zagwarantowany udział w finale ma sześć krajów: Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania  i Włochy jako kraje tzw. Wielkiej Piątki oraz Szwecja, jako ubiegłoroczny zwycięzca. Pozostałe 37 krajów podzielone zostało najpierw na 6 koszyków, a te następnie na dwa półfinały. W pierwszym półfinale, który odbędzie się 10 maja usłyszymy reprezentantów: Armenii, Chorwacji, Finlandii, Grecji, Holandii, Mołdawii, Rosji, San Marino, Węgier, Austrii, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Cypru, Czarnogóry, Czech, Estonii, Islandii oraz Malty. Drugi półfinał odbędzie się 12 maja. Udział w nim wezmą: Australia, Białoruś, Irlandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Macedonia, Polska, Serbia, Szwajcaria, Albania, Belgia, Bułgaria, Dania, Gruzja, Norwegia, Rumunia, Słowenia i Ukraina.

Tradycyjnie, z każdego półfinału awansuje po 10 wykonawców wybranych przez widzów oraz jurorów. Kolejność startowa w półfinałach oraz w finale ustalona zostanie przez organizatorów, którzy pod uwagę wezmą stylistykę i różnorodność utworów. Stawka konkursowa ustalona zostanie w taki sposób, aby podobne do siebie utwory, np. ballady nie były prezentowane jedna po drugiej.

Organizatorzy chcieli także, aby koncerty eurowizyjne rozpoczynały się o godzinie 20:00, a nie jak do tej pory o godzinie 21:00. Europejska Unia Nadawców ostatecznie odrzuciła ten pomysł. Nowością w tym roku będzie pokazanie podczas półfinałów prezentacji krajów Wielkiej Piątki oraz Szwecji nagranych podczas prób generalnych. Do tej pory oglądać mogliśmy teledyski lub występy z krajowych eliminacji.

Prowadzący i logo

14 grudnia 2015 telewizja SVT poinformowała, że 61. Konkurs Piosenki Eurowizji poprowadzą Petra Mede oraz Mans Zelmerlöw. Festiwalowi w Sztokholmie towarzyszyć będzie motto Come Together (ang. spotkajmy się, zjednoczmy się). Hasło to ma podkreślać, że Europa razem potrafi się bawić, śmiać się i cieszyć muzyką bez względu na różnice kulturowe, konflikty między narodami czy orientację seksualną. Hasło bez wątpienia nawiązuje do tych z poprzednich lat: We Are One (Jesteśmy jednością), Join Us (Dołącz do nas) czy Building Bridges (Budujemy mosty). Oficjalną grafiką konkursu będzie świecąca kula, kształtem przypominająca dmuchawiec. Wielu komentatorów i Internautów już zauważyło także podobieństwo eurowizyjnego dmuchawca do… lamp, znanych z sieci IKEA.

Nowe zasady głosowania

W lutym Europejska Unia Nadawców oraz telewizja SVT poinformowały, że od 2016 roku noty przyznawane przez jurorów oraz telewidzów zliczane będą osobno. Do tej pory na punktację z każdego kraju składały się noty sędziów i widzów, które były zliczane razem i na tej podstawie tworzono ranking 10 najlepszych piosenek, które były punktowane. Podczas konkursu w stolicy Szwecji, punkty liczone będą osobno. Oznacza to, że w sumie podczas finału rozdzielonych zostanie 2494 punkty od jurorów i tyle samo od telewidzów. Korespondenci z poszczególnych krajów przekazywać będą punktację jurorską, z tą różnicą, że punkty od 1 do 8 i 10 od razu wyświetlone zostaną na tablicy. Prezenter przekaże tylko najwyższą notę. Wyniki głosowania europejskiej publiczności przekażą prowadzący konkurs. Odczytywanie wyników rozpoczną od kraju, który zdobył najmniej punktów w głosowaniu widzów.


Rok po roku

© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.