Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Eurowizja 2015 - Wiedeń, Austria

Wiedeń stanie się w maju przyszłego roku stolicą europejskiej muzyki. Miasto Mozarta, Beethovena, Schuberta czy Straussa gościć będzie reprezentantów z kilkudziesięciu krajów, którzy walczyć będą o miano tego najlepszego. Poznajcie kilka szczegółów związanych z kolejną edycją Konkursu Piosenki Eurowizji.

Miejsce konkursu

O miano miasta – gospodarza 60. Konkursu Piosenki Eurowizji walczyło osiem miast: Graz, Klagenfurt, Innsbruck, Linz, Voralberg, Wels, Salzburg oraz Wiedeń. Co ciekawe, stolica Austrii zaproponowała aż siedem obiektów, w których potencjalne mógłby odbyć się konkurs. Na samym początku Salzburg wycofał się z przetargu na organizację imprezy ze względów finansowych.

Po weryfikacji obiektów przez Europejską Unię Nadawców pod kątem wymagań konkursowych (obiekt musi być zadaszony i klimatyzowany, musi pozostawać do dyspozycji organizatorów przez sześć tygodni, musi mieć przynajmniej 15 metrów wysokości i pomieścić minimum 10 tysięcy widzów) w ostatecznej stawce znalazły się trzy obiekty: Stadthalle w Graz, Olympiaworld w Innsbrucku oraz Wiener Stadthalle w Wiedniu. 6 sierpnia Telewizja ORF ogłosiła, że konkurs obędzie się w Hali Miejskiej w Wiedniu.

Wiener Stadthalle zaprojektowana została przez Rolanda Rainera. Budowę obiektu rozpoczęto w 1953 roku, a zakończono pięć lat później. Hala jest w stanie pomieścić 16 tysięcy osób. W tym miejscu odbywały się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce (1970), Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie (2005), czy Mistrzostwa Europy w Siatkówce Mężczyzn (2011). W obiekcie zagrali m.in.: The Rolling Stones, Beyonce, Kylie Minogue, Janet Jackson, Gwen Stefani, Pink, Celine Dion, Elton John oraz Lady Gaga.

Koszty

Przedstawiciele telewizji ORF oświadczyli, że na modernizację terenu wokół hali oraz na dekoracje miasta związane z Konkursem Piosenki Eurowizji wydane zostanie około 15 milionów euro. Dodatkowo władze Wiednia przekażą ORF niemal 12 milionów euro na wydatki związane z organizacją festiwalu. Szacować można więc, że przyszłoroczna edycja kosztować będzie przynajmniej 37 milionów euro.

Format konkursu

Zgodnie z zasadami Konkursu Piosenki Eurowizji przyjętymi w 2008 roku udział w finale zagwarantowane będzie miało sześć państw: Francja, Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy oraz Austria, jako zwycięzca poprzedniej edycji. Pozostałe kraje wezmą udział w półfinałach. Tradycyjnie, z każdego półfinału awansuje dziesięciu reprezentantów wybranych w połączonym głosowaniu widzów i jurorów w poszczególnych krajach.  

Kraje, które potwierdziły udział mogły bez żadnych konsekwencji finansowych wycofać się do 10 października.  Do tej pory kraje mogły rezygnować z udziału w Eurowizji bez ponoszenia konsekwencji aż do połowy grudnia. Europejska Unia Nadawców oraz Telewizja ORF zmieniły ten termin ze względu na okrągłą rocznicę konkursu, aby później nie było żadnych niespodzianek, kiedy wszystko dopięte zostanie na ostatni guzik.

Motyw

31 lipca Europejska Unia Nadawców zaprezentowała nową, przebudowaną wersję logo konkursu, które zaprojektowano ze względu okrągłą rocznice. We wrześniu Alexander Wrabetz – dyrektor generalny ORF, zaprezentował hasło przewodnie przyszłorocznej Eurowizji. Konkursowi w Wiedniu przyświecać będzie motto „Building Bridges” (ang. budowanie mostów), które ma odzwierciedlać budowanie muzycznego mostu ponad wszelkimi granicami, kulturami czy językami. Mostu, który ma łączyć, a nie dzielić kraje.


Rok po roku

© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.