Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Eurowizja 1956 - Lugano, Szwajcaria

Nie byłoby Eurowizji, gdyby nie jej organizator - EBU, czyli Europejska Unia Nadawców. Organizacja ta powstała w 1950 w brytyjskim Devon, skupiając 23 publiczne telewizje z 18 zachodnioeuropejskich krajów oraz 4 krajów północnoafrykańskich.

W 1955 podjęto odważną decyzję - zorganizować międzynarodowy konkurs piosenki, w którym wzięłyby udział poszczególne kraje, reprezentowane przez publicznych nadawców, zaś to telewizyjne show transmitowane by było do wszystkich tych państw. Autorem pomysłu był Marcel Bezencon. Konkurs skorzystać miał na doświadczeniu włoskiego Festiwalu w San Remo, organizowanego od 1951, przy czym EBU poszło dalej, próbując stworzyć widowisko pokazywane na żywo w wielu krajach. Ponieważ w tym czasie nie istniała telewizja satelitarna, do tego celu wykorzystano... telewizję naziemną.

Eurowizja 1956

Pierwszy Konkurs Eurowizji odbył się 24 maja 1956 w szwajcarskim Lugano.  Co ciekawe, był to głównie program radiowy, ponieważ niewiele osób w tamtym czasie posiadało odbiorniki telewizyjne. W pierwszej edycji konkursu wzięło udział 7 państw: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy, Szwajcaria oraz Włochy. Każdy kraj wystawiał dwie piosenki (nie tak jak obecnie jedną), zaś ich wybór poprzedzony być musiał publicznymi krajowymi eliminacjami (w następnych edycjach tę zasadę porzucono i wybór reprezentanta był zamkniętą decyzją danej stacji).


W konkursie wzięłoby udział więcej krajów, jednakże Austria, Dania i Wielka Brytania... nie zdążyły zgłosić swoich reprezentantów i debiut na eurowizyjnej scenie musiały odłożyć do następnego roku.


{rokbox title=|Jetty Paerl (Holandia) :: De Vogels Van Holland| thumb=|images/h/jettypaerl1956.png| size=|640 385| album=|final2010|}http://www.youtube.com/watch?v=KZ0j9DNqw-k{/rokbox}

Wieczór w języku włoskim rozpoczął prowadzący, Lohengrin Filipello. Warta odnotowania jest również pierwsza piosenka, jaka została wykonana w trakcie Konkursu Eurowizji. Była to holenderska propozycja "De Vogels Van Holland" ("Ptaki Holandii"), wykonywana przez Jetty Paerl.

Przedstawiając krótko zasady, których musieli trzymać się artyści, warto wspomnieć o czasie trwania piosenki, który nie mógł być dłuższy niż trzy i pół minuty oraz o dopuszczalnej liczebności uczestników na scenie, która zobowiązywała uczestników do występowania solo. Po przedstawieniu wszystkich 14 propozycji przystąpiono do głosowania. A to wywołało nie mniejsze kontrowersje niż obecne. Otóż każde państwo wystawiało po dwóch jurorów, z których każdy przyznawał danej piosence punkty od 1 do 10. Do Lugano swoich jurorów wysłały wszystkie kraje, prócz... Luksemburga, który zdecydował, że gospodarze - Szwajcarzy - głosować będą w ich imieniu. Ciekawostką jest fakt, że każdy juror mógł głosować także na reprezentanta własnego kraju, co - jak zapewne zdążyliście się domyślić - w znacznym stopniu przyczyniło się do tego, że zwyciężyła piosenka szwajcarska.


{rokbox title=|Lys Assia (Szwajcaria) :: Refrain| thumb=|images/h/1956_2.png| size=|640 385| album=|1956|}http://www.youtube.com/watch?v=iBvvgVvHcuI{/rokbox}

Głosowanie było tajne i tak naprawdę do tej pory nie wiadomo, jak się ułożyło. Znana jest jedynie zwycięska piosenka, reszta to eurowizyjna zagadka. Tak czy inaczej - odtąd już nie można było głosować na własny kraj.

A skoro o wygranej mowa - zwyciężyła jedna z propozycji szwajcarskich. Co ciekawe, Lys Assia jako jedyna uczestniczka śpiewała dwie piosenki, jednak to "Refrain" zdobyło uznanie jurorów.

I tak oto 30-letnia wówczas artystka ze Szwajcarii wpisała się na stałe do eurowizyjnej kroniki jako zwyciężczyni pierwszej edycji konkursu.

~A.S

 

Eurovision Song Contest 1956

Data: 25 maj 1956 r.
Miejsce: Teatro Kursaal, Lugano, Szwajcaria
Prowadzący: Lohengrin Fihpello
Nadawca: RTSI
Ilość państw: 7
Głosowanie: W każdym z państw biorących udział w konkursie głosowało 2 jurorów w skali 1-10. Dokładnych wyników głosowania nie ujawniono.
 

Rok
P.St.
Kraj
Wykonawca Utwór Pozycja Punkty
Switzerland 9
Szwajcaria Lys Assia Refrain 1
?
The Netherlands 1 Holandia Jetty Paerl De vogels van Holland 2 ?
Switzerland 2
Szwajcaria Lys Assia Das alte Karussell 2 ?
Belgium 3
Belgia Fud Leclerc Messieurs les noyés de la Seine 2 ?
Germany 4
Niemcy Walter Andreas Schwarz Im Wartesaal zum großen Glück 2 ?
France 5 Francja Mathé Altéry Le temps perdu 2 ?
Luxembourg 6 Luksemburg Michèle Arnaud Ne crois pas 2 ?
Italy 7
Włochy Franca Raimondi Aprite le finestre 2 ?
The Netherlands 8 Holandia Corry Brokken Voorgoed voorbij 2 ?
Belgium 10 Belgia Mony Marc Le plus beau jour de ma vie 2 ?
Germany 11
Niemcy Freddy Quinn So geht das jede Nacht 2 ?
France 12 Francja Dany Dauberson Il est là 2 ?
Luxembourg 13 Luksemburg Michèle Arnaud Les amants de minuit 2 ?
Italy 14
Włochy Tonina Torielli Amami se vuoi 2 ?

Rok po roku

© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.