Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Notice: Trying to get property 'image_fulltext_alt' of non-object in /home/eurowizj/www/templates/flex/html/layouts/joomla/content/full_image.php on line 26

Eurowizja 2011 - Düsseldorf, Niemcy

Eurowizja 2011 - Düsseldorf, NiemcyEurowizja 2011 będzie 56 Konkursem Piosenki Eurowizji. Odbędzie się w niemieckim Düsseldorfie za sprawą zwycięstwa niemki Leny Meyer-Landrut w 2010 roku. Terminy półfinałów ustalono na 10 maja i 12 maja 2011 r., natomiast wielki finał odbędzie się 14 maja 2011 roku. Do tej pory 28 krajów potwierdziło swój udział w konkursie, w tym powracająca Austria, którą ostatni raz na eurowizyjnej scenie mogliśmy oglądać w 2007 roku.

Miejsce

{rokbox title=|Fortuna Arena (Esprit Arena)| size=|561 350|}images/stories/arena.jpg{/rokbox}

Stadion Esprit Arena (Fortuna Düsseldorf) w Düsseldorfie został ogłoszony 12 października 2010 r. przez telewizję NDR jako miejsce, w którym odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji 2011. Początkowo 23 niemieckie miasta wyraziły chęć organizacji Eurowizji 2011, w końcowym etapie wyboru o miano gospodarza ubiagały się już tylko cztery miasta - Berlin, Düsseldorf, Hamburg i Hanower. Przez kilka miesięcy, każde z nich starało się zaoferować Telewizji NDR i Europejskiej Unii Nadawców możliwie jak najlepsze warunki do organizacji ogromnego widowiska w maju 2011 roku. Po szczegółowej analizie i wizytacji wszystkich czterech miast, pojawiło się wiele wątpliwości co skutecznie opóźniło proces wyboru. Ostatecznie to Düsseldorf wygrał batalię pokonując stolicę Niemiec - Berlin, który zaproponował organizację Eurowizji w ogromnym namiocie na terenie byłego portu lotniczego Berlin - Tempelhof.

Sprzedaż biletów i pierwsze koncepcje konkursu.

13 października 2010 Thomas Schreiber, koordynator z ramienia ARD zapowiedział w jednym w wywiadów, iż bilety na 56. Konkurs Piosenki Eurowizji pojawią się w sprzedaży "w ciągu najbliższych czeterech tygodni", a więc jeszcze w listopadzie. Cena najtańszego biletu wynosić będzie 19 €. Schreiber określił także koncepcje dotyczące widowiska w Düsseldorfie: Esprit Arena podzielona zostanie na dwie części, oddzielone od siebie. Z jednej strony stadionu zbudowana zostanie scena, zaś z drugiej strony powstanie całe zaplecze dla delegacji artystów.  Miejsca siedzące znajdą się stosunkowo blisko sceny, co stworzy atmosferę hali widowiskowej z prawdziwego zdarzenia i nie będzie przypominało stadionu piłkarskiego. Każdy z koncertów ma śledzić 24 tysięczna publiczność, istnieją także plany, aby próby generalne otwarte były dla publiczności. Arena lekkoatletyczna mieszcząca się tuż obok Esprit Areny zamieniona zostanie w centrum prasowe.

Wcześniejsze spekulacje mediów na temat miasta - gospodarza

{rokbox title=|Fortuna Arena - Panorama, fot. Alexander Kaiser| size=|561 350|}images/stories/LTU_arena_panorama.jpg{/rokbox}

24 września 2010 ogłoszono, że klub piłkarski Fortuna Düsseldorf wystąpił do Deutsche Fußball Liga o pozwolenie na przeniesienie swoich meczy na Paul-Janes-Stadion. Ta informacja jednoznacznie wskazała, że rozmowy z przedstawicielami Düsseldorfu były w zaawansowanym etapie. 6 października na stronie internetowej Fortuna Düsseldorf pojawiła się informacja, iż klub w razie zaistnienia takiej potrzeby, uzyskał zgodę na przeniesienie rozgrywek na inny stadion. Przystosowanie Paul-Janes-Stadion do wymogów 2. Bundesligi ma kosztować miasto kilka milionów Euro

2 października 2010 w gazecie Hamburger Abendblatt pojawiła się informacja, że Hamburg nie ma już żadnych szans na zorganizowanie Eurowizji, gdyż miasto nie ma odpowiednich środków finansowych.

Obawy wyrażano, co do koncepcji oferty w Berlinie, składającej się z nadmuchiwanego namiotu, który powstać miał na terenie nieczynnego lotniska Berlin-Tempelhof. Decydenci w NDR mieli wątpliwości, co do zapewnienia w tym miejscu korzystnych warunków akustycznych.

Stacja ARD będąca członkiem Europejskiej Unii Nadawców, jest wspólną organizacją 10 regionalnych nadawców niemieckich. Berlin znajduje się w obszarze telewizji Fernsehen RBB, Hamburg i Hanower w obszarze NDR, zaś Düsseldorf w obszarze nadawania WDR, podczas gdy od kilku lat telewizją odpowiedzialną w Niemczech za Konkurs Piosenki Eurowizji jest NDR. Czynnikiem decydującym o tym, która stacja zajmie się Eurowizją 2011 były finanse. W dzienniku Der Tagesspiegel z 7 października 2010 przeczytać możemy, że koszty gospodarzów tego wydarzenia doprowadziły do napiętej dyskusji na temat koniecznych oszczędności w innych treściach programowych trzech nadawców. Problemy finansowe RBB Fernsehen, według prasy, to największa przeszkoda, która stanęła Berlinowi na drodze do zwycięstwa.

Format

W finale zagwarantowane miejsce mają kraje tzw. "Wielkiej Piątki" (Francja, Hiszpania, Niemcy, Wlk. Brytania i Włochy) oraz gospodarz imprezy. Z racji tego, że w 2011 roku Niemcy będą zarówno gospodarzem, jak i jednym z krajów "Wielkiej Piątki", pojawiły się więc liczne spekulacje na temat ilości finalistów. Na spotkaniu Grupy Referencyjnej w Belgradzie ustalono, iż obecne przepisy nie ulegają zmianie i w finale wystąpią 24 kraje, zamiast 25.

W dniu 30 sierpnia 2010 roku ogłoszono, że Svante Stockselius, Producent Wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji, opuści swoje stanowisko na koniec 2010 roku, co oznacza, że inna osoba zostanie wyznaczona do roli nadzorcy konkursu w 2011 roku.

Na spotkaniu w Belgradzie w dniu 28 sierpnia 2010 r., Europejska Unia Nadawców (EBU) zadecydowała, że każdy kraj musi wybrać swojego reprezentanta, wraz z kompozycją konkursową przed dniem 14 marca 2011 roku. W tym samym dniu, odbędzie się losowanie kolejności występów w półfinałach oraz w finale. Data przydziału państw do poszczególnych finałów nie została jeszcze ustalona.

Półfinały

"wtorkowy" półfinał odbędzie się 10 maja, natomiast "czwartkowy" zaplanowano na 12 maja 2011 roku.
Wszystkie uczestniczące kraje, za wyjątkiem Niemiec, Francji, Hiszpanii, Wlk. Brytanii i Włoch, muszą wziąć udział w jednym z dwóch półfinałów.
Do finału zostanie zakwalifikowanych po 10 krajów z każdego półfinału, które uzyskają największą ilość punktów w głosowaniu widzów i jurorów (50/50).

W dniu pierwszego półfinału (10 maja) Izrael obchodzi Dzień Niepodległości - najważniejsze święto narodowe, w związku z tym zdecydowano, iż Izrael wystąpi w drugim półfinale z pominięciem procedury losowania.

Finał

Finał odbędzie się 14 maja 2011 roku.
Kraje "Wielkiej Piątki" automatycznie zakwalifikowane są do finału.
Z dwóch półfinałów (10 i 12 maja) do finału awans uzyskuje łącznie 20 krajów. W sobotnim koncercie zaprezentują swoje propozycje reprezentanci 25 państw.

~eurovision.tv
Opracowanie: s.d, r.g, eurowizja.info
Kopiowanie bez zgody autorów zabronione


Rok po roku

© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.