Pala Alpitour

Turyn gospodarzem Eurowizji 2022!

8 października Europejska Unia Nadawców wraz z telewizją RAI poinformowały, że 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022, a miastem - gospodarzem będzie Turyn.
12 Paź 2021

Notice: Trying to get property 'image_fulltext_alt' of non-object in /home/eurowizj/www/templates/flex/html/layouts/joomla/content/full_image.php on line 26

Krajowe Eliminacje 2003

W roku 2003 Telewizja Polska po raz pierwszy zdecydowała się wybrać reprezentanta na Eurowizję drogą preselekcji. Konkurs pod nazwą Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2003 przeprowadzony został na żywo 25 stycznia 2003 roku na antenie telewizyjnej Jedynki. Do finałowego koncertu zakwalifikowano 15 wykonawców. Georgina Tarasiuk, która z utworem "Pierwszy raz" pomyślnie zakwalifikowana została do eliminacji, musiała jednak zostać zdyskwalifikowana ze względu na zbyt niski wiek. Tak więc w finale zaprezentowało się 14 wykonawców:

1. Adieu & Krzysztof Antkowiak "Time"
2. Jan Benedek "Here comes your time"
3. Blue Cafe "You may by in love"
4. Bracia Cugowscy "Missing every moment"
5. Magda Famme & Spotlight "I believe in you"
6. Gosia "Remember"
7. Ha-Dwa-O! "Tylko Bądź"
8. Ich Troje "Keine Grenzen - Żadnych Granic"
9. Ira "Femme Fatale"
10. Ocean Front "Zakochany"
11. Stachursky "Tam gdzie ty"
12. Varius Manx "Sonny"
13. Wilki "Here I Am"
14. Zdobywcy Pewnych Oskarów "Pia"

W głosowaniu SMSowym telewidzowie zdecydowali, że bilet na Łotwę otrzyma grupa Ich Troje z utworem "Keine Grenzen - Żadnych Granic". Nie obyło się jednak bez komplikacji. Niska wydajność systemu zliczającego głosy spowodowała, że wszystkie SMSy nie mogły zostać zliczone przez planowanym zakończeniem transmisji programu. Producenci zdecydowali, że przedstawione zostaną wyniki na podstawie głosów, które spłynęły w czasie transmisji. Prowadzący program Artur Orzech ogłosił, że eliminacje wygrał zespoł Ich Troje zdobywając 12,9 tys. głosów, a kolejne miejsca zajęli: Wilki i Blue Cafe.

Telewidzowie licznie skarżyli się na niemożność wysłania głosu, co prowadziło do podejrzeń o manipulację systemem głosowania. W ciągu kilku dni po Krajowych Eliminacjach ujawniono, że w momencie ogłaszania wyniku zakolejkowanych było jeszcze do policzenia około 300 tys. SMS-ów, a więc kilkakrotnie więcej, niż spłynęło w czasie trwania programu. Pełne wyniki głosowania dla pierwszych trzech wykonawców zostały przedstawione telewidzom na antenie TVP1 przez dyrektora stacji, Sławomira Zielińskiego w specjalnym oświadczeniu. Policzenie wszystkich głosów nie zmieniło kolejności dla tych wykonawców. TVP przeprosiła za zaistniałą sytuację, zastrzegając sobie jednak prawo do interpretacji regulaminu pozwalającej na uznanie tylko tych głosów, które spłynęły w czasie trwania audycji.

TVP nigdy nie podała całościowych wyników Krajowych Eliminacji 2003. Wiemy tylko, że pierwsze miejsce zajęła grupa Ich Troje (31,8%), na drugim znalazły się Wilki (29,2%), na trzeciej pozycji uplasował się zespół Blue Cafe (17,1%).

© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.