Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. RTSH
Ronela Hajati

Ronela Hajati reprezentantką Albanii!

Zwyciężczynią 60. edycji Festivali i Këngës, a tym samym reprezentantką Albanii w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji została Ronela Hajati. Wokalistka na scenie w Turynie zaprezentuje utwór zatytułowany "Sekret".

Za nami kolejna edycja największego i najważniejszego albańskiego festiwalu muzycznego Festivali i Këngës, który od 2003 roku stanowi jednocześnie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji. Zgodnie z tradycją konkurs odbył się w grudniu w stolicy kraju, Tiranie. W listopadzie, telewizja RTSH opublikowała listę 20 uczestników finału, których podzielono na dwie sekcje.

W Sekcji Znanych Artystów znalazło się 14 propozycji wybranych przez jury:

 1. Alban Ramosaj - "Theje"
 2. Denis Skura - "Pse nuk fklet, mama?"
 3. Endri & Stefi Prifti - "Triumfi i jetes"
 4. Eva Reci - "Me duaj"
 5. Gjergj Kacinari - "Ne enderr mbete ti"
 6. Janex - "Deluzional"
 7. Kastro Zizo - "Kuje"
 8. Kelly - "Meteor"
 9. Mirud - "Per dreq"
 10. Rezarta Smaja - "E jemja nuse"
 11. Ronela Hajati - "Sekret"
 12. Sajmir Cili - "Nen maske"
 13. Shega - "Nje"
 14. Urban Band - "Pedrejtesi"

Do Sekcji Nowych Artystów zakwalifikowano 6 wykonawców:

 1. Eldis Arrnjeti - "Refuzoj"
 2. Ester Zahiri - "Hiena"
 3. Kejsi Rustja - "Vallezoj me ty"
 4. Olimpia Smajlaj - "Dua"
 5. Viola Xhemali - "Eja si ere"
 6. Xhuli Pjetraj - "Balade"

Pierwszy z trzech festiwalowych koncertów - Noc Uczestników - odbył się 27 grudnia. Wszyscy artyści zaprezentowali swoje konkursowe propozycje, a do finału zakwalifikowało się 17 kompozycji. Automatycznie w finale znaleźli się wszyscy uczestnicy z Sekcji Znanych Artystów oraz trzech wykonawców z Sekcji Nowych Artystów. Odpadli Kejsi Rustja, Viola Xhemali oraz Xhuli Pjetraj. Dzień później odbył się drugi koncert - Noc Nostalgii. Trzech nowych artystów zaprezentowało w nim swoje konkursowe piosenki w akustycznych aranżacjach, a pozostali uczestnicy zaprezentowali swoje utwory z udziałem legend albańskiego rynku muzycznego, uczestnikami poprzednich edycji Festivali i Këngës.

29 grudnia odbył się ostatni festiwalowy koncert - Noc Eurowizyjna. Ponownie zaprezentowane zostały propozycje konkursowe, a zwycięzcę wybrali jurorzy. Ich decyzją zwyciężczynią 60. Festivali i Këngës i tym samym reprezentantką Albanii w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji została Ronela Hajati z utworem "Sekret", do którego sama skomponowała muzykę i napisała słowa. Utwór zaprezentowany został w albańskiej wersji językowej, jednak nie wiadomo jeszcze, czy właśnie w tym języku zostanie wykonany w Turynie.

Ronela urodziła się 2 września 1989 roku w Tiranie. Zainteresowanie muzyką wykazywała od najmłodszych lat - uczyła się gry na fortepianie oraz tańczyła w balecie. Wielokrotnie brała udział w albańskich konkursach muzycznych "Kënga Magjike" czy "Top Fest". Dużą popularność, nie tylko na rodzimym rynku muzycznym, ale także na całym Półwyspie Bałkańskim, zdobyła w 2013 roku po wydaniu singla "Mala Gata". W marcu 2021 na rynku pojawił się debiutancki album Roneli zatytułowany "RRON". Artystka w swoim kraju doceniania jest przede wszystkim za wszechstronny talent, który przejawia się w jej muzyce, stylu i interpretacji. Jej muzyczny styl charakteryzuje się jako ethnic-pop.

Albania zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004 roku zajmując wówczas 7. miejsce w finale. W kolejnych latach bywało różnie. Dopiero rok 2012 przyniósł ogromny przełom w eurowizyjnej historii tego kraju. W Baku, Rona Nishliu zakończyła finał na 5. pozycji, co jest najlepszym wynikiem Albanii w Eurowizji. Festiwalu w Rotterdamie Albańczycy do udanych nie mogą zaliczyć. Anxhela Peristeri awansowała do finału z 10. miejsca, a finał zakończyła na 21. pozycji zdobywając zaledwie 57 punktów.

~eurovision.tv

Ronela Hajati - Sekret (Albania 2022)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.