Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. palaalpitour.it
Pala Alpitour

Turyn gospodarzem Eurowizji 2022!

8 października Europejska Unia Nadawców wraz z telewizją RAI poinformowały, że 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022, a miastem - gospodarzem będzie Turyn.

1 września to symboliczna data rozpoczęcia kolejnego sezonu eurowizyjnego. Zgodnie z regulaminem konkursu to właśnie piosenki opublikowane po tej dacie mogą ubiegać się o możliwość reprezentowania danego kraju w kolejnej edycji Eurowizji. W kuluarach mówiło się, że datę oraz miejsce kolejnego festiwalu powinniśmy poznać jeszcze w sierpniu. Niestety, organizatorzy kazali nam czekać aż do października.

W lipcu EBU oraz RAI opublikowały listę kryteriów, które spełnić będzie musiało miasto organizujące Eurowizję 2022. Zgodnie z założeniami obiekt, w którym odbywać się będzie konkurs musi być pokryty dachem, posiadać klimatyzację oraz być do dyspozycji organizatorów minimum 6 tygodni przed rozpoczęciem i tydzień po zakończeniu konkursu. Hala powinna pomieścić od 8.000 do 10.000 osób na widowni, a w jej pobliżu znajdować się musi obiekt, w którym będzie można zlokalizować centrum prasowe. Miasto - gospodarz musi posiadać międzynarodowy port lotniczy nie dalej niż 90 minut drogi od hali, która gości festiwal, a także odpowiednią bazę hotelową (ponad 2.000 pokoi).

O miano gospodarza Eurowizji 2022 walczyło 11 miast. Aplikacje złożyły: Acireale, Alessandria, Bolonia, Genua, Mediolan, Palazzolo Acreide, Pesaro, Rimini, Rzym, San Remo oraz Turyn.

W fazie finałowej znalazło się pięć miast:
1. Bolonia, która zaproponowała dwa obiekty: Bologna Fiere oraz Unipol Arenę,
2. Mediolan, który także zgłosił dwa obiekty: Mediolanum Forum i Palazzo delle Scintille,
3. Pesaro z halą widowiskową Vitrifrigo Arena,
4. Rimini z centrum targowo - wystawienniczym Rimini Fiera (co ciekawe kandydatura zakładała organizację konkursu wspólnie z San Marino),
5. Turyn, który zaproponował halę widowiskowo - sportową Pala Alpitour.

Wybór padł na Pala Alpitour zlokalizowaną w Turynie. Hala, która funkcjonuje także pod nazwami Palasport Olimpico lub PalaIsozaki, znajduje się w sąsiedztwie Stadionu Olimpijskiego. Obiekt rozpoczął działalność w grudniu 2005. Jest to największa hala widowiskowo - sportowa na terenie Włoch i najczęściej rezerwowane miejsce na koncerty na dużą skalę. Zagrali tutaj m.in.: Bob Dylan, Madonna, U2, Rihanna, Lana Del Rey, Ariana Grande, Shakira czy Il Volo. W kwietniu 2022 odbędzie się tutaj koncert Stinga.

Obiekt podczas wydarzeń sportowych może pomieścić na widowni od 14.350 do 16.600 osób w zależności od rodzaju rozgrywek. W czasie koncertów na widowni zasiada maksymalnie 13.347 osób, jeśli scena zlokalizowana jest na końcu obiektu lub 15.657 osób, jeśli scena znajduje się w centralnym punkcie. Wiadomo, że podczas Eurowizji pojemność hali będzie mniejsza, ponieważ część zaadaptować będzie trzeba na Green Room oraz zaplecze techniczne i socjalne.

66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja. Będzie to trzeci konkurs organizowany przez Włochów. Na dzień dzisiejszy udział w konkursie potwierdziły 32 kraje: Albania, Australia, Azerbejdżan, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, POLSKA, Portugalia, San Marino, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina i oczywiście Włochy.

~eurovision.tv
~palaalpitour.it

Konkurs Piosenki Eurowizji 2022 w Turynie (Film promocyjny)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.