Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. Måneskin
Måneskin

Zespół Måneskin włoskim reprezentantem w Rotterdamie

Zwycięzcą 71. Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo i tym samym reprezentantem Włoch w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji została grupa Måneskin. Zespół zaprezentuje w Rotterdamie utwór zatytułowany "Zitti E Buoni".

Wielki Finał Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo 2021 poprzedziły cztery muzyczne wieczory. O Grand Prix festiwalu i tym samym o bilet na eurowizyjną scenę w Rotterdamie walczyło 26 wykonawców. Do tzw. Super Finału awansowało trzech artystów:

  1. Ermal Meta z piosenką "Un millione di cose da dirti"
  2. Francesca Michielin & Fedez z utworem "Chiamami per nome"
  3. Måneskin z kompozycją "Zitti E Buoni".

Zwycięzcę wybrali telewidzowie, dziennikarze oraz jury. W głosowaniu jurorów zwyciężył Ermal Meta. Dziennikarze najwyższe noty przyznali grupie Måneskin. Zespół wygrał także w głosowaniu publiczności. Po zsumowaniu wszystkich not zwycięzcą została grupa Måneskin zdobywając 40,68% wszystkich głosów. Drugie miejsce z wynikiem 30,49% przypadło Francesce Michielin - reprezentantce Włoch w Eurowizji 2016, która tym razem wystąpiła w duecie z raperem Fedezem. Trzecie miejsce zajął włoski reprezentant z Lizbony. Ermal Meta uzyskał 28,83% głosów.

Måneskin to włoski zespół o... duńskiej nazwie, która oznacza "światło księżyca". Grupa powstała pięć lat temu, a w jej skład wchodzą: Damiano David, Victoria De Angelis, Thomas Raggi oraz Ethan Torchio. W 2017 roku zespół wziął udział we włoskim X Factor, gdzie ostatecznie zajął drugie miejsce. Po sukcesie w programie, Måneskin wydał EPkę "Chosen", którą promowaną singlem o tym samym tytule. "Il ballo della vita" to tytuł debiutanckiego albumu zespołu, który wydany został w październiku 2018. Płyta okazała się strzałem w dziesiątkę. Dotarła do pierwszego miejsca włoskiej listy sprzedaży i przełożyła się na trzykrotną platynę. W marcu 2021 grupa wydała drugi album zatytułowany "Teatro d'ira: Vol. 1", który także dotarł do szczytu listy najlepiej sprzedających się krążków we Włoszech. Niebawem przekonamy się, czy sukcesy na rodzimym rynku muzycznym przełożą się na sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji...

Włosi związani są z Eurowizją od samego początku istnienia konkursu, choć z dość długą przerwą. Mają na swoim koncie dwa zwycięstwa w latach 1964 i 1990. W 1998 roku telewizja RAI zdecydowała o wycofaniu kraju z muzycznej rywalizacji i do eurowizyjnej rodziny powróciła dopiero w 2011. Wówczas kraj reprezentował Raphael Gualazzi, który zakończył konkurs na drugim miejscu. Kolejny sukces Włosi odnotowali w Wiedniu. Trio Il Volo, które przez wielu typowane było do zwycięstwa, ostatecznie zajęło trzecie miejsce. W Tel Awiwie Mahmood otarł się o zwycięstwo. Jego "Soldi" zakończyło finał na drugim miejscu. Już wkrótce przekonamy się, jak w Rotterdamie poradzi sobie Måneskin. Czy i tym razem będzie sukces? Włochy, jak kraj z tzw. Wielkiej Piątki, zaprezentują się dopiero w finale, 22 maja.

eurovision.tv

Måneskin - Zitti E Buoni (Włochy 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.