Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. facebook.com/jamesnewman
James Newman

James Newman reprezentantem Wielkiej Brytanii

Reprezentantem Wielkiej Brytanii w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji będzie James Newman. Artysta na scenie w Rotterdamie wykona utwór zatytułowany "Embers".

Konkurs Piosenki Eurowizji od wielu lat nie jest przychylny Brytyjczykom, dlatego telewizja BBC szuka najróżniejszych rozwiązań, które mogą pomóc przerwać złą passę i odnieść znaczący sukces w festiwalu. Do 2016 roku brytyjscy reprezentanci wybierani byli wewnętrznie przez powołaną do tego komisję. Później zdecydowano się na organizowanie krajowych preselekcji. Niestety, format "You Decide" także nie przyniósł oczekiwanych wyników. Dwa lata temu poinformowano, że nadawca zmienia sposób wyboru reprezentanta. BBC Studios nawiązało współpracę z BMG, na której barkach od tej pory spoczywa obowiązek znalezienia właściwej kompozycji i odpowiedniego wykonawcy.

W taki właśnie sposób wybrany został James Newman, który w ubiegłym roku na scenie w Rotterdamie zaprezentować miał utwór "My Last Breath". Plany pokrzyżowało odwołanie konkursu ze względu na pandemię koronawirusa. W połowie lutego BBC poinformowało, że Newman ponownie reprezentował będzie Zjednoczone Królestwo w festiwalu Eurowizji. W marcu zaprezentowano piosenkę, z którą wokalista powalczy o tegoroczne Grand Prix. Utwór nosi tytuł "Embres", a za jego powstanie poza samym reprezentantem, odpowiadają: Conor Blake, Danny Shah, Tom Hollings oraz Samuel Brennan.

Jamen Newman to 35-letni wokalista i autor tekstów pochodzący z Settle w hrabstwie North Yorkshire. Przygodę ze światem muzyki rozpoczął w 2013 roku, kiedy to współtworzył utwór "Waiting All Night" zespołu Rudimental. Singiel znalazł się na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów, a później zdobył także statuetkę Brit Award w kategorii "Najlepszy brytyjski singiel". Był także współtwórcą piosenki "Blame", która zdobywała listy przebojów w Europie i Stanach Zjednoczonych, a wykonywał ją Calvin Harris wraz z Johnem, młodszym bratem Newmana. W 2017 roku wraz z Jörgenem Elofssonem skomponował utwór "Dying to Try", który był irlandzką propozycją w Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie. James ma na swoim koncie sześć solowych singli oraz wydaną przed rokiem EPkę zatytułowaną "The Things We Do".

Wielka Brytania zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1957 roku. Brytyjczycy mają na swoim koncie pięć zwycięstw. Ostatnie z 1997 roku, kiedy to w Dublinie zwyciężyło "Love Shine a Light" w wykonaniu Katriny and the Waves. Po roku 2000 reprezentanci Wielkiej Brytanii tylko dwa razy zakończyli finał w pierwszej dziesiątce: Jessica Garlick z piosenką "Come Back" zajęła trzecie miejsce w Tallinie, a Jade Ewen utworem "It's My Time" wyśpiewała sobie piątą lokatę w Moskwie. W latach 2003, 2008, 2010 oraz 2019 Brytyjczycy zakończyli finał na ostatnim miejscu. Niebawem przekonamy się, czy wybór Jamesa Newmana okazał się strzałem w dziesiątkę. Wielka Brytania, obok Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch, należy to tzw. Wielkiej Piątki, a więc ma zagwarantowany udział w finale. Newmana na scenie w Rotterdamie usłyszymy w sobotę, 22 maja.

eurovision.tv

James Newman - Embers (Wielka Brytania 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.