Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. facebook.com/GoAbandoriginal
Go_A

"Shum" ukraińską propozycją w Rotterdamie

Zespół Go_A decyzją ukraińskiego nadawcy publicznego ponownie reprezentować będzie naszych wschodnich sąsiadów w Konkursie Piosenki Eurowizji. Tym razem o awans do finału grupa walczyć będzie z utworem "Shum".

Gdy w marcu ubiegłego roku Europejska Unia Nadawców zdecydowała się odwołać Konkurs Piosenki Eurowizji z przyczyn doskonale wszystkim znanych, ukraińska telewizja UA:PBC poinformowała, że w kolejnej edycji festiwalu Ukrainę reprezentować będzie grupa Go_A. Pozostało tylko pytanie, jaki utwór niedoszli reprezentanci zaśpiewają w Rotterdamie.

Zagadką pozostawała także forma wyboru piosenki. Przypuszczano, że ze względu na umowę między UA:PBC i STB zorganizowane zostaną preselekcje, w których publiczność bądź jury usłyszą wszystkie zgłoszone piosenki, a następnie wybiorą jedną, ich zdaniem najlepszą. Takiego scenariusza nie wcielono jednak w życie. Ukraiński nadawca zdecydował, że eurowizyjna propozycja wybrana zostanie przez powołaną do tego komisję. Co ciekawe, był to pierwszy wewnętrzny wybór ukraińskiej piosenki od 2004 roku. Zespół Go_A otrzymał informację, że telewizja oczekuje od grupy przynajmniej dwóch propozycji, a wyboru tej najlepszej dokona pięcioosobowe jury na czele z Jamalą - zwyciężczynią Eurowizji 2016.

Zespół pod ocenę jurorów przygotował trzy kompozycje: "Shum", "Rano" oraz "Tserkovka". Każdy z jurorów, na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami, przyznawał danej piosence od jednego do pięciu punktów. Najwięcej z nich zgromadził utwór "Shum" i to właśnie tę piosenkę usłyszymy w Rotterdamie w ukraińskich barwach.

Grupa Go_A zadebiutowała na ukraińskim rynku muzycznym w 2012 roku singlem "Koliada", choć plany powstania zespołu miały miejsce już rok wcześniej. Szerszej publiczności dali się poznać trzy lata później, kiedy to z utworem "Wesnianka" wygrali konkurs na najlepszą ukraińską piosenkę roku 2015. W grudniu 2016 na sklepowe półki trafił ich debiutancki album "#Idinazvuk". W 2020 zwyciężyli w ukraińskich preselekcjach do Eurowizji z piosenką "Solovey". Go_A tworzą: Kateryna Pavlenko, Taras Shevchenko, Ihor Didenchuk oraz Ivan Hryhoriak, a ich styl muzyczny to połączenie folk rocka, folk popu oraz elektrofolku.

Nasi wschodni sąsiedzi zadebiutowali w Eurowizji w 2003 roku i jak na dość krótką historię mogą pochwalić się niemałymi sukcesami. Na piętnaście startów w konkursie, reprezentanci Ukrainy aż dziewięć razy kończyli finał w pierwszej dziesiątce. Ukraińscy reprezentanci dwukrotnie sięgnęli po Grand Prix. W Kijowie triumfowała Rusłana, a w Sztokholmie Jamala. W latach 2007 i 2008 Ukraina zakończyła finał na drugiej pozycji, a w 2013 przypadła jej trzecia lokata. W Tel Awiwie reprezentantką kraju miała być Maruv z utworem "Siren Song". Niestety, wokalistka nie była w stanie przystać na wszystkie warunki zaproponowane przez UA:PBC i zrezygnowała z udziału. Nadawcy nie udało się znaleźć innego reprezentanta, wobec czego zmuszony został do wycofania się z Eurowizji 2019. Już 18 maja podczas pierwszego półfinału przekonamy się, czy "Shum" przypadnie do gustu Europie i odniesie sukces w Rotterdamie...

eurovision.tv

Go_A - SHUM (Ukraina 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.