Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. Bogdan Petrice
Roxen

Roxen reprezentantką Rumunii w Rotterdamie

Rumunia to kolejny kraj, który stawia na swoją niedoszłą reprezentantkę. Już kilka dni po decyzji Europejskiej Unii Nadawców o odwołaniu Eurowizji 2020, telewizja TVR potwierdziła, że Roxen będzie ponownie reprezentować Rumunię w kolejnej edycji konkursu.

W lutym TVR ogłosiła, że tym razem nie zorganizuje koncertu, w którym widzowie wybiorą utwór dla wokalistki. Nadawca wytłumaczył swoją decyzję obostrzeniami wprowadzonymi w związku z pandemią koronawirusa oraz cięciami budżetowymi. Poinformowano, że zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczone zostaną na realizację występu w Rotterdamie.
Wyboru eurowizyjnej propozycji dokonała komisja powołana przez nadawcę. W puli znalazło się sześć utworów w wersjach anglojęzycznych. Wybór jurorów padł na piosenkę "Amnesia" i to właśnie ona zaprezentowana zostanie w Rotterdamie.

A kim jest Roxen? Wokalistka nazywa się Larisa Roxana Giurgiu i urodziła się 5 stycznia 2000 roku. Szerszej publiczności dała się poznać w programie "You Don't Love Me". Debiutancki singiel zatytułowany "Ce-ți cântă dragostea" wydała w 2019. Drugi singiel "Spune-mi" wraz ze swoim poprzednikiem okazały się ogromnym sukcesem. Utwory dotarły na szczyt krajowej listy przebojów. W ubiegłym roku zaprezentowała utwór "Wonderland", który nagrała w duecie z Alexandrem Rybakiem. Na swoim koncie ma łącznie osiem singli, a być może niebawem światło dzienne ujrzy jej debiutancki album. Krytycy muzyczni sklasyfikowali styl Roxen jako deep house, a wizerunek sceniczny wokalistki bardzo często porównywany jest do Billie Eilish i Dua Lipy.

Rumunia związana jest z Konkursem Piosenki Eurowizji od 1993 roku, choć w latach 1995, 1997, 1999, 2001 i 2016 reprezentanci tego kraju nie pojawili się na eurowizyjnej scenie. Pierwszy, znaczący sukces w historii Rumunia odniosła w 2005 roku, kiedy to Luminița Anghel and Sistem z utworem "Let Me Try" wygrali półfinał, a finał zakończyli na trzeciej pozycji. Pięć lat później w Oslo duet Paula Seling i Ovi także wywalczyli "brąz", a ich "Playing with Fire" stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych konkursowych hitów. W Tel Awiwie Ester Peony zajęła w półfinale trzynaste miejsce i tym samym Rumunii zabrakło w finałowej stawce drugi rok z rzędu. Niebawem przekonamy się, czy Eurowizja okaże się szczęśliwa dla Roxen i wokalistka zdoła uzyskać awans do wielkiego finału? Rumunia zaprezentuje się w pierwszym półfinale, 18 maja.

eurovision.tv

ROXEN - Amnesia (Rumunia 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.