Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. facebook.com/edenaleneofficial
Eden Alene

Eden Alene ponownie reprezentantką Izraela

Izrael to kolejny kraj, który postanowił dać szansę swojemu niedoszłemu reprezentantowi sprzed roku. Decyzją telewizji KAN kraj ten reprezentować będzie Eden Alene, która w Rotterdamie wykona utwór "Set Me Free".

Po odwołaniu ubiegłorocznej Eurowizji telewizja KAN potwierdziła, że Eden Alene ponownie będzie reprezentować Izrael w kolejnej edycji festiwalu. Zagadką pozostawała piosenka, którą wykona w Rotterdamie, a także sam sposób jej wyboru. W pierwszej wersji utwór miał zostać wyłoniony w programie telewizyjnym, w którym to widzowie mieli głosować za pośrednictwem SMSów oraz online. KAN zdecydowała jednak, że piosenka wybrana zostanie w telewizyjnym show, ale widzowie oddawać będą swoje głosy tylko internetowo, co nie spodobało się części izraelskich fanów Eurowizji.

Spośród wszystkich zgłoszonych piosenek nadawca wybrał dziesięć kompozycji, które opublikowane zostały na specjalnej stronie. Za jej pośrednictwem fani wybierali najlepsze ich zdaniem utwory. W ścisłym finale Eden zaprezentowała trzy piosenki. Dwie, które zdobyły najwięcej głosów w internetowym głosowaniu oraz jedną wybraną przez jury. W telewizyjnym show zatytułowanym "HaSzir Szelanu L’Eurowizion" wokalistka zaprezentowała utwory: "Ue La La", "La La Love" oraz "Set Me Free". Ten ostatni zdobył najwięcej głosów widzów i tym samym został izraelską propozycją w Rotterdamie.

Eden Alene urodziła się 7 maja 2000 roku w Jerozolimie. Jej rodzice byli etiopskimi Żydami, którzy wyemigrowali do Izraela. Gdy miała dwa lata rodzice rozwiedli się, Eden nie utrzymuje kontaktu z ojcem. Eden uczyła się przede wszystkim w szkołach religijnych, uczęszczała także do Liceum Uniwersytetu Hebrajskiego. W 2017 wzięła udział w "The X Factor Israel", który później wygrała. W kwietniu 2018 roku wystąpiła podczas ceremonii zapalenia pochodni otwierającej obchody 70. rocznicy powstania Państwa Izrael. Dwa lata temu wydała debiutancki singiel zatytułowany "Better". W ubiegłym roku miała reprezentować Izrael w Konkursie Piosenki Eurowizji z piosenką "Faker libi".

Izrael swoją przygodę z Eurowizją rozpoczął w 1973 roku. Pierwszą reprezentantką kraju była Ilanit, którą mogliśmy usłyszeć podczas otwarcia konkursu w Tel Awiwie. Na swoim koncie Izraelczycy mają cztery zwycięstwa. Po trofeum sięgali w latach 1978, 1979, 1998 i 2018. W 1998 Grand Prix przypadło Danie International, która niewątpliwie jest jedną z najbardziej kojarzonych i charakterystycznych gwiazd Eurowizji. Izrael może pochwalić się także innym sukcesem. Jest to jedyny kraj w historii konkursu, który podczas jednego festiwalu zdobył Nagrody im. Marcela Bezençona we wszystkich kategoriach, a miało to miejsce w 2010 roku. W 2019 roku dzięki zwycięstwu Netty w Lizbonie, Eurowizja odbywała się w Tel Awiwie. Niestety, dla Gospodarzy okazała się porażką. Kobi Marimi z utworem "Home" zajął 23. miejsce zdobywając 35 punktów od publiczności. Od jurorów nie otrzymał żadnej noty. Już 18 maja przekonamy się, czy kolejny konkurs będzie szczęśliwszy dla izraelskiej reprezentantki.

eurovision.tv

Eden Alene - Set Me Free (Izrael 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.