Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. NRK
TIX

TIX reprezentantem Norwegii

Zwycięzcą Melodi Grand Prix 2021 i tym samym reprezentantem Norwegii w zbliżającym się Konkursie Piosenki Eurowizji został TIX. Wokalista na scenie w Rotterdamie wykona utwór zatytułowany "Ut av mørket".

W finale norweskich preselekcji Melodi Grand Prix o bilet do Rotterdamu walczyło dwunastu wykonawców:

 1. Atle Pettersen – "World on Fire"
 2. Raylee – "Hero"
 3. Stavangerkameratene – "Who I Am"
 4. KiiM – "My Lonely Voice"
 5. Blåsemafian feat. Hazel – "Let Loose"
 6. Emmy – "Witch Woods"
 7. TIX – "Ut av mørket" (ang. "Fallen Angel")
 8. Kaja Rode – "Feel Again"
 9. Rein Alexander – "Eyes Wide Open"
 10. IMERIKA – "I Can’t Escape"
 11. KEiiNO – "Monument"
 12. Jorn – "Faith Bloody Faith"

Koncert finałowy podzielono na dwa etapy. Po zaprezentowaniu wszystkich utworów wybrano cztery, które awansowały do ścisłego finału. Były to utwory:

 1. "Monument"
 2. "Faith Bloody Faith"
 3. "Ut av mørket"
 4. "Let Loose"

Spośród tych czterech piosenek wybrano dwie najlepsze, które zmierzyły się w tzw. złotym duelu. Był to "Monument" grupy KeiiNO oraz "Ut av mørket" TIX'a. Ostatecznie, widzowie zdecydowali, że to ten drugi wykonawca będzie reprezentantem Norwegii w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. TIX zdobył ponad 380 tysięcy głosów widzów.

A kim jest tegoroczny norweski reprezentant? TIX to pseudonim Andreasa Andresena Haukelanda. Wokalista urodził się 12 kwietnia 1993 w Bærum. W 2015 stał się rozpoznawalny w swoim kraju dzięki piosence "Sjeiken", która wzbudzała dość duże kontrowersje. Rok później wydał pierwszy studyjny album "Dømt og berømt", który dotarł do drugiego miejsca na norweskiej liście najchętniej kupowanych krążków. Na samej liście album utrzymał się przez 79 tygodni. Dwa lata temu dzięki singlowy "Jeg vil ikke leve" dotarł do szczytu listy przebojów. Kolejne utwory przynosiły mu coraz większe uznanie w przemyśle fonograficznym. W 2020 roku był najczęściej odtwarzanym artystą w Norwegii.

Pseudonim artystyczny wokalisty nie jest przypadkowy. W dzieciństwie Andreas doświadczył złego traktowania przez rówieśników ze względu na swoje tiki nerwowe. Nazywano go "tics", co później przekształcił w "TIX". Wokalista znany jest ze swojego ekstrawaganckiego stylu bycia. Podczas swoich występów zawsze ma na sobie futro i opaskę na głowie oraz okulary przeciwsłoneczne, dzięki którym ukrywa drżenie oczu. TIX jest także aktywistą społecznym. Swoją osobą promuje dbanie o zdrowie psychiczne, otwarcie dzieli się z innymi swoimi doświadczeniami dotyczącymi zespołu Tourette'a.

Norwegowie zadebiutowali w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku. Od czasu wprowadzenia półfinałów tylko dwa razy nie udało im się uzyskać awansu do eurowizyjnego finału - miało to miejsce w latach 2011 i 2016. Na swoim koncie mają trzy zwycięstwa. W 1985 roku duet Bobbysocks podbił Europę utworem „La det swinge”. Drugie zwycięstwo miało miejsce dziesięć lat później. Grand Prix trafiło wówczas do Secret Garden za utwór "Nocturne". Trzecie zwycięstwo to oczywiście rok 2009. W Moskwie Alexander Rybak rozbił bank - jego "Fairytale" zdobyło 387 punktów, dzięki czemu aż do wprowadzenia nowych zasad głosowania, to właśnie do niego należał rekord zdobytych punktów w historii Eurowizji. W Tel Awiwie grupa KEiiNO, choć nie wygrała, to zdobyła ogromne uznanie wśród widzów konkursu. Ich muzyczna propozycja "Spirit in the Sky" wygrała finałowe głosowanie publiczności, a sam zespół zakończył finał na szóstej pozycji. Niebawem przekonamy się, jak w Rotterdamie poradzi sobie TIX. Wokalistę usłyszymy w pierwszym półfinale, 18 maja.

eurovision.tv

TIX - Ut Av Mørket (Norwegia 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.