Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. facebook.com/tsagrinougreekfanclub
Elena Tsagrinou

"El Diablo" cypryjską propozycją w Rotterdamie

Elena Tsagrinou została reprezentantką Cypru w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Artystka na scenie w Rotterdamie wykona utwór zatytułowany "El Diablo". Cypr jest jednym z nielicznych krajów, który po odwołaniu Eurowizji 2020, zdecydował się na wybór nowego reprezentanta.

Trzy miesiące po odwołaniu ubiegłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, cypryjski nadawca CyBC zdecydował, że niedoszły reprezentant kraju - Sandro - nie pojawi się na eurowizyjnej scenie w 2021 roku. Cypr ponownie postawił na kobietę. Reprezentantką kraju została Elena Tsagrinou. Wokalistka w lutym opublikowała utwór, z którym walczyć będzie o awans do finału i być może zwycięstwo...

Piosenka nosi tytuł "El Diablo", a za jej powstanie odpowiadają: Jimmy "Joker" Thornfeldt, Laurell Barker, Oxa oraz Thomas Stengaard. Warto zwrócić uwagę, że współautorką utworu jest pochodząca z Kanady Laurell Barker, której Eurowizja nie jest obca. Barker współtworzyła takie kompozycje, jak "She Got Me" (Szwajcaria 2019), "Sister" (Niemcy 2019), "Bigger than Us" (Wielka Brytania 2019). To ona stoi także za "Empires" Alicji Szemplińskiej czy "Tempo" Margaret. Z kolei Thomas Stengaard, który wyprodukował cypryjską propozycję na swoim muzycznym koncie ma także "Only Teardrops" - zwycięską propozycję Duńczyków z 2013 roku.

Niestety, nie obyło się bez kontrowersji. Po opublikowaniu "El Diablo" na Elenę spadła fala krytyki. Fani konkursu na Cyprze, najróżniejsze organizacje (w tym skrajnie prawicowe) oraz cypryjski Kościół Prawosławny domagały się od nadawcy wycofania wokalistki z udziału w konkursie zarzucając jej... promowanie satanizmu. CyBC wydała jednak oświadczenie, w którym zapewniła, że zarówno wykonawca, jak i utwór reprezentujący Cypr nie zostaną zmienione.

Elena Tsagrinou ma 26 lat i pochodzi z Grecji, gdzie jest bardzo rozpoznawalną piosenkarką, aktorką i osobowością telewizyjną. W 2016 była współprowadzącą "The Voice of Greece". W latach 2013 - 2018 występowała w zespole OtherView, po czym zdecydowała się na karierę solową. Pierwszym krokiem w solowej ścieżce był singiel zatytułowany "Pame ap' tin arhi", który później nagrała także w angielskiej wersji "Summer Romance". Do tej pory wydała osiem singli, a najnowszy z nich "El Diablo" stylistycznie przypomina eurowizyjne propozycje Eleni Fureiry (2018) oraz Tamty (2019). Niebawem przekonamy się, czy pomoże jej to odnieść sukces w Rotterdamie.

Cypr związany jest z Konkursem Piosenki Eurowizji od 1981 roku. Od czasu wprowadzenia półfinałów, cypryjscy reprezentanci siedem razy uzyskali awans do finału, choć nie odnosili w nim większych sukcesów, aż do roku 2018, kiedy to wspomniana wcześniej Eleni Fureira niemal otarła się o zwycięstwo. Piosenkarka w Lizbonie utworem "Fuego" wywalczyła drugie miejsce, a sam utwór odniósł ogromny sukces w Europie. W Tel Awiwie piosenka "Replay" w wykonaniu Tamty także uzyskała awans do finału, a zakończyła go na trzynastej lokacie. 18 maja dowiemy się, czy "El Diablo" przypadnie do gustu europejskiej publiczności i odniesie sukces.

eurovision.tv

Elena Tsagrinou - El Diablo (Cypr 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.