Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. facebook.com/vasbar
Vasil

"Here I Stand" eurowizyjną propozycją Macedonii Północnej

Vasil Garvanliev - niedoszły reprezentant Macedonii Północnej w Eurowizji 2020, decyzją nadawcy publicznego MRT ponownie reprezentować będzie swój kraj w konkursie. Wokalistka na scenie w Rotterdamie wykona utwór "Here I Stand".

Północnomacedońska telewizja MRT to kolejny nadawca, który zdecydował, że jego reprezentantem w zbliżającym się Konkursie Piosenki Eurowizji będzie wykonawca, który z wiadomych przyczyn nie mógł wziąć udziału w ubiegłorocznej edycji festiwalu. Pozostał tylko wybór utworu. Vasil zaproponował swoje dwa najnowsze utwory: "SudBina" oraz "Here I Stand". Ostatecznie wybrano drugą propozycję, do której słowa i muzyką napisał sam artysta.

Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Po opublikowaniu teledysku do "Here I Stand" Vasil musiał zmierzyć się z ogromną falą krytyki. Fani Eurowizji w całym kraju zarzucali mu "szerzenie bułgarskiej propagandy" - w klipie pojawiło się dzieło sztuki, które swoimi barwami łudząco przypominało flagę Bułgarii. Nadawca otrzymał petycję, w której domagano się zmiany reprezentanta, a podpisało się pod nią kilka tysięcy osób. Od dawna stosunki między Macedonią i Bułgarią pozostają napięte, a tłem konfliktu są spory etniczne. MRT postanowiła powołać specjalną komisję, której zadaniem było sprawdzenie poprawności utworu. Ponadto, w związku z kontrowersjami wokół piosenki, bułgarskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Macedonii Północnej w Sofii do złożenia wyjaśnień.

Sam wokalistka za pośrednictwem mediów społecznościowych przeprosił wszystkich fanów za zaistniałą sytuację. Przyznał jednocześnie, że posiada także bułgarskie obywatelstwo i postanowił, że teledysk zostanie na nowo zmontowany. Telewizja MRT potwierdziła, że powołana przez nią komisja nie dopatrzyła się żadnych nieprawidłowości i Vasil pozostanie reprezentantem Macedonii Północnej w 56. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Vasil Garvanliev urodził się 2 listopada 1984 w macedońskiej Strumicy. W wieku siedmiu lat nagrał piosenkę "Marionka", która przyniosła mu ogromną popularność wśród piosenek dla dzieci, dzięki czemu znany był nie tylko w Macedonii, ale także w całej byłej Jugosławii. U szczytu wojny w Kosowie, w 1997 przeniósł się z rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 1999-2003 śpiewał w Chicago Children's Choir, prezentował repertuar popowy, jazzowy i soulowy. Jako jego solista miał możliwość śpiewać w chórkach z takimi artystami, jak: Celine Dion, Nelly Furtado, Nick Carter czy Enrique Iglesias. Ataki terrorystyczne we wrześniu 2001 spowodowały, że zaostrzono przepisy imigracyjne i cała rodzina deportowana została do Macedonii.

Po powrocie do Europy, Vasil próbował aplikować na studia muzyczne w Royal College of Music w Londynie. W tym samym czasie studiował w mediolańskiej La Scala Theatre Academy. Ostatecznie jednak zdecydował się na naukę w The Glenn Gould School w Toronto. Po wielu latach nauki oraz występów w chórach, jako baryton, a później tenor, postanowił spróbować swoich sił w muzyce pop. W 2007 wziął udział w macedońskich preselekcjach do Eurowizji, ale zajął w nich odległą, trzynastą pozycję. Garvanliev pojawił się na eurowizyjnej scenie w Tel Awiwie, gdzie towarzyszył ówczesnej reprezentantce kraju Tamarze Todevskiej. W 2020 ogłoszono, że będzie reprezentował Macedonię Północną w Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem "You".

Macedonia jako samodzielny kraj uczestniczy w Eurowizji od 1998 roku, najpierw jako Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, a od 2019 jako Macedonia Północna. Kraj bardzo różnie radzi sobie w konkursie, bo od czasu wprowadzenia półfinałów, jego reprezentanci tylko dwa razy uzyskali awans do finału, choć przyznać trzeba, że odnieśli całkiem dobre wyniki. W 2012 Kaliopi z utworem "Crno i belo" uplasowała się na trzynastym miejscu, a dwa lata temu Tamara Todevska z piosenką "Proud" zakończyła finał na miejscu siódmym. Już niebawem dowiemy się, jak na eurowizyjnej scenie poradzi sobie Vasil, który zaprezentuje się w pierwszym półfinale, we wtorek 18 maja.

eurovision.tv

Vasil - Here I Stand (Macedonia Północna 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.