Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. facebook.com/anasoklic
Ana Soklič

Ana Soklič reprezentantką Słowenii w Eurowizji 2021

Utwór "Amen" to tegoroczna propozycja Słowenii w Konkursie Piosenki Eurowizji. Balladę na scenie w Rotterdamie wykona Ana Soklič, która podobnie jak wielu innych wokalistów, miała reprezentować swój kraj także w ubiegłorocznej edycji festiwalu.

Finał tegorocznych preselekcji słoweńskich różnił się od poprzednich. Do tej pory reprezentanta i utwór wybierali jurorzy oraz widzowie. Tym razem wykonawca był już znany. Telewizja RTVSLO automatycznie mianowała Anę Soklič reprezentantką Słowenii w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Uznano, że wokalistka, która z wiadomych przyczyn nie mogła pojechać na ubiegłoroczną Eurowizję, powinna reprezentować Słowenię w kolejnej edycji konkursu. Zagadką pozostawał jednak utwór, który Ana wykona w Rotterdamie.

Tym razem wybór utworu powierzono komisji powołanej przez publicznego nadawcę i jak się później okazało było z czego wybierać. Pod koniec września ubiegłego roku, RTVSLO ogłosiła, że otrzymała rekordową ilość 191 utworów skomponowanych zarówno przez lokalnych, jak i zagranicznych twórców. Ostateczny wybór padł na balladę zatytułowaną "Amen". Za jej powstanie odpowiada sama Ana Soklič oraz Bojan Simončič, Žiga Pirnat i Charlie Mason.

Kim jest tegoroczna reprezentantka Słowenii? Ana Soklič urodziła się 10 kwietnia 1984 roku w malutkiej wiosce Sava w północno - zachodniej części Słowenii. Karierę muzyczną rozpoczęła pod pseudonimem Diona Dimm. Później taką nazwę nosił zespół, którzy stworzyła wraz z Bojanem Simončičem i Gašperem Kačarem. Przez pewien czas mieszkała w Szwecji ze względu na kontrakt podpisany z jedną ze szwedzkich wytwórni. Współpraca nie okazała się jednak owocna. Soklič wydała do tej pory siedem singli oraz jeden album typu EP, który zawiera utwór "Temni svet" oraz siedem różnych wersji piosenki "Voda", z którą wokalistka miała reprezentować Słowenię w ubiegłorocznej Eurowizji.

Słowenia, jak niezależny kraj, zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku. Słoweńscy reprezentanci bardzo różnie radzą sobie w konkursie. Najlepszy wynik kraju do siódme miejsce zdobyte dwukrotnie: w 1995 roku przez Darię Švajger z piosenką "Prisluhni mi" oraz w 2001 przez Nušę Derendę z piosenką "Energy". W 2019 roku Zala Kralj & Gašper Šantl uzyskali awans do finału z szóstego miejsca. Ich muzyczna propozycja "Sebi" zakończyła finał na miejscu piętnastym. Niebawem dowiemy się, czy tegoroczną propozycję Słoweńców pokocha Europa. Ana Soklič zaprezentuje się z pierwszym półfinale z drugą pozycją startową.

 

eurovision.tv

Ana Soklič - Amen (Słowenia 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.