Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. ERR / Kairit Leibold
Uku Suviste

Uku Suviste reprezentantem Estonii

Utwór "The Lucky One" zwyciężył w estońskich preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji zatytułowanych Eesti Laul 2021. Piosenkę w Rotterdamie wykona Uku Suviste.

Wielki finał Eesti Laul 2021 poprzedziły dwa koncerty półfinałowe. Z każdego z nich do ścisłego finału awansowało po sześciu wykonawców, którzy walczyli o możliwość reprezentowania Estonii w zbliżającej się Eurowizji:

 1. Egert Milder - "Free Again"
 2. Suured Tudrukund - "Heaven's Not That Far Tonight"
 3. Hans Nayna - "One By One"
 4. Ivo Linna, Robert Linna, Supernova - "Ma olen siin"
 5. Karl Killing - "Kiss Me"
 6. Uku Suviste - "The Lucky One"
 7. Sissi - "Time"
 8. Juri Pootsmann - "Magnus melanhoolia"
 9. Redel - Tartu"
 10. Koit Toome - "We Could Have Been Beautiful"
 11. Andrei Zevakin & Pluuto - "Wingman"
 12. Kadri Voorand - "Energy"

W pierwszym etapie finału swoje głosy oddawali jurorzy oraz widzowie. Trzech wykonawców z największa liczbą punktów awansowało do tzw. super finału, gdzie głos należał już tylko do telewidzów. W TOP3 znaleźli się: Uku Suviste, Sissi oraz Juri Pootsmann. Największą ilość głosów (ponad 46%) zdobył Uku Suviste i to właśnie on z utworem "The Lucky One" reprezentował będzie Estonię w Rotterdamie.

Uku Suviste urodził się 6 czerwca 1982 roku. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w szkole muzycznej Tallinn School No. 21. Poza śpiewaniem, gra także na pianinie, gitarze oraz bębnach. W 2017 po raz pierwszy wziął udział w estońskich preselekcjach do Eurowizji. Dwa lata później z piosenką "Pretty Little Liar" zajął drugie miejsce w Eesti Laul. W ubiegłym roku zwyciężył w preselekcjach i został reprezentantem kraju. Miał wówczas wykonać w Rotterdamie piosenkę "What Love Is". Po odwołaniu konkursu, telewizja ETV wystosowała wobec wokalisty zaproszenie do udziału w kolejnych preselekcjach i zagwarantowała mu udział w finale. Jak widać opłaciło się... Premiera "The Lucky One" odbyła się 7 marca. Muzykę do utworu skomponował Suviste, zaś słowa napisała Sharon Vaughn.

Estonia związana jest z Konkursem Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj bardzo różnie radzi sobie w eurowizyjnej rywalizacji. Estończycy mają na swoim koncie jedno zwycięstwo. W 2001 Tanel Pader, Dave Benton i 2XL z utworem "Everybody" wywalczyli w Kopenhadze Grand Prix. Rok później, będąc gospodarzami konkursu, estońscy reprezentanci zajęli trzecie miejsce i jak do tej pory są to najlepsze rezultaty tego kraju w historii festiwalu. Victor Crone, reprezentujący Estonię w Tel Awiwie, choć uzyskał awans do finału z czwartego miejsca, to ostatecznie jego propozycja "Storm" uplasowała się na dwudziestej lokacie w finale. Niebawem przekonamy się, czy Europa pokocha "The Lucky One". Uku Suviste zaprezentuje się w drugim półfinale, 20 maja.

eurovision.tv

Uku Suviste - The Lucky One (Estonia 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.