Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. SVT / Stina Stjernkvist
Tusse

"Voices" szwedzką propozycją w Rotterdamie

Zwycięzcą Melodifestivalen 2021 i tym samym reprezentantem Szwecji w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie został Tusse. 19-letni wokalista zaprezentuje Europie utwór "Voices".

Melodifestivalen niezmiennie cieszy się ogromną popularnością. Szwedzkie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji wzbudzają zainteresowanie całej Europy. Telewizja SVT miała niełatwe zadanie, ponieważ spośród 2.747 zgłoszeń trzeba było wybrać 28 piosenek, które walczyły o eurowizyjny bilet do Rotterdamu. Melodifestivalen to tradycyjnie cztery koncerty półfinałowe i tzw. koncert drugiej szansy.

Pandemia koronawirusa wpłynęła także na organizację szwedzkich preselekcji. W tym roku wszystkie koncerty odbyły się w Sztokholmie w arenie Annexet zlokalizowanej tuż przy Globen Arenie, która gościła Konkurs Piosenki Eurowizji w 2016 roku. Po pięciu tygodniach muzycznych zmagań, 13 marca odbył się wielki finał Melodifestivalen 2021, którego gospodarzami byli: Christer Björkman, Måns Zelmerlöw oraz Shima Niavarani.

W finale znalazło się 12 utworów:

 1. Danny Saucedo - "Dandi dansa"
 2. Klara Hammarstrom - "Beat of Broken Hearts"
 3. Anton Ewald - "New Religion"
 4. The Mamas - "In The Middle"
 5. Paul Rey - "The Missing Piece"
 6. Charlotte Perrelli - "Still Young"
 7. Tusse - "Voices"
 8. Alvaro Estrella - "Baila Baila"
 9. Clara Klingerstrom - "Behover inte dig idag"
 10. Eric Saade - "Every Minute"
 11. Dotter - "Little Tot"
 12. Arvingarna - "Tanker inte alls ga hem"

Tradycyjnie, zwycięzcę wybrano w łączonym głosowaniu telewidzów oraz międzynarodowego jury. W tym roku członkami międzynarodowej komisji jurorskiej byli: Bruno Berberes (Francja), Klerat Duraj (Albania), Felix Bergsson (Islandia), Tali Eshkoli (Izrael), Simon Proctor (Wielka Brytania), Zibbz (Szwajcaria), Alexia Moutafidou (Cypr) oraz Lars Lourenco (Holandia).

Bezapelacyjnym zwycięzcą został Tusse, który zdobył najwięcej punktów zarówno w głosowaniu jurorów, jak i telewidzów. Co ciekawe, jury i widzowie byli także zgodni, co do drugiego i trzeciego miejsca. "Srebro" przypadło Ericowi Saade, który reprezentował Szwecję w Eurowizji 2011, zaś "brąz" grupie The Mamas, która miała reprezentować kraj w ubiegłorocznej edycji festiwalu.

A kim jest zwycięzca Melodifestivalen 2021? Tusse urodził się 1 stycznia 2002 w Demokratycznej Republice Konga, a jego prawdziwe nazwisko to Tousin Michael Chiza. Do Szwecji przybył jako uchodźca w 2015 roku. Cztery lata później wygrał szwedzkiego "Idola". Na swoim koncie ma sześć singli. Ostatni z nich - "Voices" - walczył będzie o zwycięstwo w tegorocznej Eurowizji. Piosenkę skomponowali: Joy Deb, Linnea Deb, Jimmy "Joker" Thörnfeldt oraz Anderz Wrethov.

Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku. Na swoim koncie ma sześć zwycięstw, co plasuje ją na drugim miejscu wśród krajów najczęściej wygrywających konkurs (pierwsze miejsce nadal należy do Irlandii, która wygrywała siedmiokrotnie). Szwedzi sięgali po eurowizyjne Grand Prix w latach: 1974, 1984, 1991, 1999, 2012 i 2015. W Tel Awiwie John Lundvik z utworem "Too Late For Love" zajął piąte miejsce. Czy Tusse przyniesie Szwecji kolejne zwycięstwo? Czy europejska publiczność pokocha "Voices"? Przekonamy się już niebawem…

eurovision.tv
svt.se

Tusse - Voices (Szwecja 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.