Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. facebook.com/RAFALBRZOZOWSKIOFFICIAL
Rafał Brzozowski

Rafał Brzozowski reprezentantem Polski!

Telewizja Polska poinformowała, że reprezentantem Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji będzie Rafał Brzozowski. Wokalista wykona na scenie w Rotterdamie utwór zatytułowany "The Ride".

Udział Polski w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji od dłuższego czasu był wielkim znakiem zapytania. Pewne było, że nasz reprezentant pojawi się w Rotterdamie, jednak wielką niewiadomą pozostawał sposób wyboru piosenki i data jej prezentacji. Telewizja Polska nie zdecydowała się przeprowadzić preselekcji, nie informowała także, że zamierza dokonać wewnętrznego wyboru. W związku z tym, wielu polskich fanów konkursu wyszło z założenia, że naszą reprezentantką będzie Alicja Szemplińska, która z wiadomych przyczyn nie mogła wziąć udziału w ubiegłorocznej Eurowizji.

Wszelkie wątpliwości TVP rozwiała w piątek, 12 marca, kiedy to w programie "Pytanie na śniadanie" poinformowano, że reprezentantem Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji będzie Rafał Brzozowski, który w Rotterdamie wykona utwór zatytułowany "The Ride". W wydanym później oświadczeniu TVP zakomunikowała, że za wybór polskiej propozycji odpowiadał zespół ekspertów z Agencji Kreacji Rozrywki i Oprawy. "The Ride" skomponowane zostało przez szwedzki team w składzie: Joakim Övrenius, Thomas Karlsson, Clara Rubensson i Johan Mauritzson

Joakim Övrenius to autor tekstów i producent muzyczny, który na swoim koncie ma nominację do Grammis - najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Szwecji. Wiele razy współpracował także w Thomasem G:son, który jest współtwórcą takich eurowizyjnych hitów, jak "Euphoria" Loreen czy "Invincible" Caroli. Johan Mauritzson jest wokalistą zespołu Charizma, który w 2004 roku ubiegał się o możliwość reprezentowania Estonii w Eurowizji, a trzy lata później próbował swoich sił w polskich preselekcjach zajmując w nich piąte miejsce. Thomas Karlsson to "człowiek orkiestra": muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i pisarz. Na polskim rynku muzycznym znany jest przede wszystkim ze współpracy z Margaret. To właśnie Karlsson jest twórcą takich przebojów, jak "Thank You Very Much", "Wasted" czy "What You Do". Clara Rubensson to z kolei młoda wokalistka, która na swoim koncie ma trzy solowe single. Za jej muzyczną karierę odpowiada wspomniany już Joakim Övrenius. Clara nagrała także wersję demo piosenki "The Ride" i będzie towarzyszyć Brzozowskiemu na scenie w Rotterdamie.

Rafał Brzozowski urodził się 8 czerwca 1981 w Warszawie. Z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego. W młodości pobierał nauki gry na gitarze i pianinie. W 2002 brał udział w programie "Szansa na sukces". W 2011 wziął udział w przesłuchaniach w ciemno w "The Voice of Poland". Trafił do drużyny Andrzeja Piasecznego, jednak odpadł tuż przed finałem. Rok później wydał pierwszy singiel "Tak blisko". Taki sam tytuł nosił pierwszy album Rafała. W 2017 próbował swoich sił w polskich preselekcjach do 62. Konkursu Piosenki Eurowizji w Kijowie. Z utworem "Sky Over Europe" zajął drugie miejsce przegrywając z Kasią Moś. W latach 2017-2019 był prowadzącym program "Koło fortuny" w telewizyjnej Dwójce, a od 2 lat jest gospodarzem programu "Jaka to melodia". Był członkiem polskiego składu jurorskiego podczas Eurowizji 2019 oraz jednym z współprowadzących 18. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2020 w Warszawie.

Przypomnijmy, że Polska związana jest z Konkursem Piosenki Eurowizji od 1994. To właśnie w tym roku Edyta Górniak z utworem "To nie ja" wywalczyła drugie miejsce i jest to nadal najlepszy wynik w eurowizyjnej historii naszego kraju. Później, jak wiemy, bywało różnie. Były wzloty i upadki. Jedne z lepszych wyników odnotowaliśmy w 2003 - "Keine Grenzen" zespołu Ich Troje (7. miejsce) oraz w 2016 - "Color Of Your Life" Michała Szpaka (8. miejsce). W ostatnich dwóch edycjach festiwalu naszym reprezentantom nie udało się awansować do finału. Gromee z Lukasem Maijerem zajęli w Lizbonie 14. miejsce w półfinale, a Tulia w Tel Awiwie miejsce 11. Czy Rafał Brzozowski przerwie złą passę naszego kraju i odniesie sukces w Rotterdamie? Przekonamy się niebawem, 20 maja w czasie drugiego półfinału.

eurovision.tv
eurowizja.tvp.pl

RAFAŁ - The Ride (Polska 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.