Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. facebook.com/MusicbyJeangu
Jeangu Macrooy

Jeangu Macrooy reprezentantem Holandii

Reprezentantem gospodarzy w zbliżającym się Konkursie Piosenki Eurowizji będzie Jeangu Macrooy. Pochodzący z Surinamu wokalistka o Grand Prix walczył będzie z utworem "Birth of a New Age".

Holandia to kolejny kraj, który postawił na artystę mającego wystąpić na Eurowizji przed rokiem. W 2020 w preselekcjach zorganizowanych przez nadawcę AVROTROS zwyciężył Jeangu Macrooy, który w Rotterdamie miał wykonać utwór "Grow". Gdy w marcu odwołano festiwal, niderlandzki nadawca ogłosił, że Macrooy będzie reprezentował kraj także w 2021 roku.

Jeangu Macrooy urodził się 6 listopada 1993 w Paramaribo, stolicy Surinamu. Od 2014 roku mieszka w Holandii. Jest autorem teksów i kompozytorem, a jego utwory charakteryzują style pop, soul i rock alternatywny. Na swoim koncie ma dwa studyjne albumy: "High on You" (2017) oraz "Horizon" (2019). Jest także aktorem musicalowym. W 2018 wcielił się w postać Judasza w holenderskiej wersji "Pasji".

Na eurowizyjnej scenie Macrooy wykona utrzymaną w stylu soul kompozycję "Birth of a New Age", której współautorem jest Pieter Perquin znany jako Perquisite - holenderski producent muzyczny i kompozytor. Premiera utworu odbyła się 4 marca. Piosenka nagrana została w języku angielskim z domieszką języka sranan tongo, którego używa ludność etniczna w Surinamie.

Holandia związana jest z Konkursem Piosenki Eurowizji od początku jego istnienia. Już w drugiej edycji festiwalu, która miała miejsce w 1957 roku Holendrzy odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo. Dokonała tego Corry Brokken z utworem "Net als toen". Holandia wygrywała jeszcze w latach 1959, 1969 i 1975. Od czasu wprowadzenia półfinałów, reprezentant tego kraju dopiero w 2013 roku po raz pierwszy awansował do finału. W Tel-Awiwie w spektakularny sposób Grand Prix zdobył Duncan Laurence i to dzięki niemu tegoroczna Eurowizja odbywa się w Rotterdamie. Jak poradzi sobie jego następca w niderlandzkich barwach? Holandia, jako gospodarz, wie już z jakim numerem startowym wystąpi. Jeangu Macrooy zaprezentuje się jako 23. uczestnik finału.

eurovision.tv

Jeangu Macrooy - Birth Of A New Age (Holandia 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.