Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. YouTube / HRT
Albina

Albina reprezentantką Chorwacji w Rotterdamie

Zwyciężczynią chorwackich preselekcji "Dora 2021" i tym samym reprezentantką kraju w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji została Albina. 22-letnia wokalistka wykona w Rotterdamie utwór zatytułowany "Tock-Tock".

Chorwacka telewizja publiczna HRT od 26 października do 10 grudnia 2020 roku przyjmowała zgłoszenia do narodowych preselekcji "Dora 2021". W przeciwieństwie do lat poprzednich piosenki mogły zostać zgłoszone w dowolnym języku europejskim. Do tej pory potencjalny chorwacki reprezentant mógł zgłaszać utwory nagrane w jednym z czterech języków: chorwackim, angielskim, francuskim lub włoskim.

Nadawca otrzymał łącznie 140 zgłoszeń, z których 5-osobowa komisja wybrała 14 utworów. Wśród finałowej stawki znalazło się dwóch poprzednich reprezentantów Chorwacji w Eurowizji: Tony Cetinski (1994) oraz Nina Kraljić (2016). Finał "Dory" odbył się 13 lutego, a zwycięzcę wybrali jurorzy oraz widzowie w stosunku głosów 50:50.

Zarówno w głosowaniu telewidzów, jak i jurorów najlepsza okazała się pochodząca ze Splitu, 22-letnia Albina Grčić. Chorwacka publiczność poznała Albinę w 2019 roku, kiedy to zajęła trzecie miejsce w programie "The Voice of Croatia". Po zakończeniu programu nawiązała współpracę z Universal Music Croatia, czego efektem było wydanie pierwszego singla zatytułowanego "Imuna na strah". Pod koniec lutego Albina nominowana została do prestiżowej nagrody muzycznej Porin Awards w kategorii najlepszy nowy artysta.

Na eurowizyjnej scenie w Rotterdamie Albina wykona utwór "Tick-Tock", którego autorami są: Branimir Mihaljević, Max Cinnamon, Tihana oraz Buklijaš Bakić. Piosenka nagrana została w dwóch wersjach językowych: chorwackiej oraz angielskiej. W tym drugim języku Albina zaśpiewa podczas konkursu.

Chorwacja zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1993 roku. Najlepszy wynik reprezentantów tego kraju to uzyskane dwukrotnie czwarte miejsce w latach 1996 i 1999. Ostatni raz chorwacki wykonawca awansował do finału Eurowizji w 2017 roku. Jacques Houdek zajął wówczas 13. miejsce. Czy tym razem Chorwacja awansuje do finału? Odpowiedź na to pytanie poznamy 18 maja w czasie pierwszego półfinału.

eurovision.tv

Albina - Tick-Tock (Chorwacja 2021)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.