Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. RTSH
Anxhela Peristeri

Anxhela Peristeri reprezentantką Albanii w Rotterdamie

Zwyciężczynią 59. Festivali i Këngës i tym samym reprezentantką Albanii w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji została Anxhela Peristeri. Wokalistka wykona w Rotterdamie utwór zatytułowany "Karma".

Tradycją stało się już, że Albania to kraj, który jako pierwszy z całej eurowizyjnej stawki wybiera swojego reprezentanta. Zazwyczaj ma to miejsce jeszcze w roku poprzedzającym Konkurs Piosenki Eurowizji. 59. edycja Festivali i Këngës - największego albańskiego wydarzenia muzycznego odbyła się w dniach 21-23 grudnia 2020 roku. Koncert finałowy poprzedziły dwa półfinały. W pierwszym z nich wykonawcy zaprezentowali swoje muzyczne propozycje w wersji studyjnej. W drugim półfinale te same utwory zaśpiewano z wersji akustycznej. W finale Festivali i Këngës 2020 o bilet na eurowizyjną scenę walczyło 18 wykonawców. Decyzją jurorów Grand Prix zdobyła Anxhela Peristeri z utworem "Karma".

Anxhela Peristeri urodziła się 24 marca 1986 w położonej w południowo - wschodniej części kraju Korczy. Po ukończeniu szkoły średniej w Tiranie przeprowadziła się do Grecji, gdzie miała spotkać się z rasizmem i dyskryminacją ze względu na albańskiego pochodzenie. W 2001 roku próbowała swoich sił w Festivali i Këngës jednak nie odniosła większego sukcesu. Trzy lata później światło dzienne ujrzał jej debiutancki i jak na dotąd jedyny album zatytułowany "Për ju". W Rotterdamie wokalistka wykona utwór "Karma", który skomponował Kledi Bahiti, a słowa napisał Olti Curri. Piosenka zaśpiewana zostanie w języku albańskim.

Albania zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004 roku. Najlepszy wynik tego kraju to piąte miejsce w finale, które w 2012 przypadło Ronie Nishliu z utworem "Suus". Eurowizja 2019 nie należała do najlepszych z punktu widzenia Albańczyków. Choć w Tel Awiwie Jonida Maliqi uzyskała awans do finału, to zajęła w nim dopiero 17. miejsce. Jak będzie w tym roku, przekonamy się już w maju. Anxhela Peristeri zaprezentuje się w drugim półfinale, 20 maja.

eurovision.tv

Anxhela Peristeri - Karma (Albania)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.