Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. TVP2
Alicja Szemplinska

Alicja Szemplińska reprezentantką Polski!

Decyzją widzów i jurorów, zwyciężczynią "Szansy na sukces" i tym samym reprezentantką naszego kraju w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji została Alicja Szemplińska. Wokalistka na eurowizyjnej scenie wykona balladę zatytułowaną "Empires".

Za nami trzy półfinałowe odcinki programu "Szansa na sukces", którego zadaniem było wyłonienie tegorocznego reprezentanta naszego kraju na Konkurs Piosenki Eurowizji w Rotterdamie. W każdym z półfinałów, siedmiu wykonawców walczyło o awans do finałowego odcinka. Wokalistów oceniało jury, w skład którego weszli poprzedni reprezentanci Polski: Cleo (Eurowizja 2014), Michał Szpak (Eurowizja 2016) oraz Gromee (Eurowizja 2018). W pierwszym półfinale wykonawcy zmierzyli się z repertuarem legendy Eurowizji - zespołu ABBA, w drugim wykonywali znane eurowizyjne hity, a w trzecim przeboje grupy The Beatles.

Decyzją jurorów, pierwszą finalistką została Kasia Dereń, dzięki swojej interpretacji utworu "Mamma Mia" ABBY. Tydzień później dołączyła do niej Alicja Szemplińska, która podbiła serca jurorów piosenką "To nie ja" Edyty Górniak. Ostatnim finalistą został Albert Černý za wykonanie "Please Please Me" z repertuaru Beatles'ów.

W finale emitowanym na żywo każdy z uczestników wykonał dwa utwory: cover eurowizyjnego przeboju oraz swoją propozycję do Rotterdamu. W pierwszej części zabrzmiały eurowizyjne hity. Kasia Dereń wykonała swoją wersję zwycięskiego "Satellite" Leny Mayer - Landrut (Eurowizja 2010), Alicja Szemplińska zaprezentowała "Euphorię" Loreen (Eurowizja 2012), a Albert Černý wykonał "Fairytale" Alexandra Rybaka (Eurowizja 2009).

Następnie przyszła pora na propozycje uczestników skomponowane specjalnie na Konkurs Piosenki Eurowizji. Jako pierwszy swój utwór zaprezentował Albert Černý. Czeski wykonawca polskiego pochodzenia wykonał utwór swojego zespołu Lake Malawi zatytułowany "Lucy". Alicja Szemplińska zaprezentowała kompozycję "Empires". Stawkę zamknęła Kasia Dereń z utworem "Count on me" (polską wersją piosenki "Ufaj mi").

Zwycięzcę eurowizyjnej "Szansy na sukces", a tym samym reprezentanta naszego kraju w tegorocznej edycji festiwalu wybrali jurorzy oraz widzowie w głosowaniu SMSowym. Wyniki wyglądały następująco:

3. Kasia Dereń - 2 punkty (1 pkt od widzów + 1 pkt od jury)
2. Albert Černý - 6 punktów (3 pkt od widzów + 3 pkt od jury)
1. Alicja Szemplińska - 10 punktów (5 pkt od widzów + 5 pkt od jury).

Alicja Szemplińska urodziła się 29 kwietnia 2002 roku w Ciechanowie. W 2016 wygrała talent show "Hit, Hit, Hurra!", a trzy lata później "The Voice of Poland". Eurowizyjną balladę zatytułowaną "Empires" skomponowali Dominic Buczkowski - Wojtaszek, Patryk Kumór oraz Laurell Baker (kanadyjsko - brytyjska autorka, która odpowiada m.in. za ubiegłoroczną propozycję Szwajcarii "She Got Me" czy "Tempo" Margaret).

Nasz kraj zadebiutował w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku i to właśnie rok debiutu nadal pozostaje naszym największym sukcesem. Edyta Górniak z utworem "To nie ja" zajęła w Dublinie drugie miejsce i jeszcze żadnemu polskiemu reprezentantowi nie udało się jej dorównać. W latach 2014 - 2017 nasi reprezentanci, choć bez większych sukcesów, awansowali do finału. W Lizbonie oraz w Tel Awiwie polskich reprezentantów zabrakło w finale. W ubiegłym roku zespół Tulia zajął jedenaste miejsce w półfinale.

Niebawem dowiemy się, czy Alicja zdoła przekonać do siebie widzów oraz jurorów. Polska zaprezentuje się w drugim półfinale, który odbędzie się 14 maja.

Alicja Szemplińska - Empires (Polska 2020)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.