Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. hooverphonic.com
Hooverphonic

Hooverphonic z piosenką "Release Me" w barwach Belgii

Grupa Hooverphonic została reprezentantem Belgii w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji. Trio wybrane wewnętrznie przez telewizję VRT wykona w Rotterdamie utwór zatytułowany "Release Me".

Belgia zadebiutowała na eurowizyjnej scenie w 1956 roku. Tradycją jest, że za wybór reprezentanta odpowiadają zamiennie dwie stacje - francuskojęzyczna RTBF oraz flamandzkojęzyczna VRT. W tym roku to tej drugiej przypadł zaszczyt znalezienie artysty, który zaprezentuje się w barwach Belgii w Rotterdamie. Już w sierpniu ubiegłego roku VRT poinformowała, że rozpoczęła rozmowy z artystami, którzy wyrazili chęć udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji. Telewizja zapowiedziała, że najpierw chce znaleźć reprezentanta, a potem stworzyć zespół, który napisze piosenkę.

W tym roku, w przeciwieństwie do lat poprzednich, kiedy to Belgowie stawiali na młodych i początkujących artystów, kraj reprezentować będą doświadczeni muzycy. W październiku VRT poinformowała, że reprezentantem Belgii w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji będzie grupa Hooverphonic. Nadal wielką niewiadomą pozostawała piosenka, którą wykonają w Rotterdamie. Utwór zaprezentowany został dopiero 17. lutego. "Release Me", bo o nim mowa, napisany został przez Alexa Calliera oraz Lucę Chiaravalliego.

Zespół Hooverphonic założony został w 1995 roku. Na rynku fonograficznym zadebiutował rok później albumem "A New Stereophonic Sound Spectacular". Na swoim koncie mają dziesięć albumów studyjnych, trzy albumy kompilacyjne, dwa albumy koncertowe oraz jedną epkę. Skład zespołu zmieniał się kilkakrotnie. Obecnie tworzą go: Alex Callier, Raymond Geerts oraz Luka Cruysberghs. Swój styl muzyczny opisują jako muzykę z pogranicza popu, rocka alternatywnego, dream popu i indie rocka.

Belgia związana jest z Eurowizją od pierwszej edycji festiwalu. Na swoim koncie ma tylko jedno zwycięstwo - Sandra Kim z utworem "J’aime la vie" wygrała w 1986 roku. Od czasu wprowadzenia półfinałów Belgowie awansowali do finału tylko pięć razy. Najlepsze wynik odnotowali w latach 2015 i 2017. Zarówno Loïc Nottet w Wiedniu, jak i Blanche w Kijowie zajęli 4. miejsce w finale. W latach 2018-2019 reprezentanta Belgii zabrakło w finale. Jak będzie w Rotterdamie? Czy doświadczeni muzycy okażą się receptą na sukces? Przekonamy się już 12 maja w czasie pierwszego półfinału.

~eurovision.tv

Hooverphonic - Release Me (Belgia 2020)

 


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.