Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. facebook.com/ulrikkeofficial
Ulrikke

Ulrikke reprezentantką Norwegii w Rotterdamie

Za nami finał norweskich preselekcji "Melodi Grand Prix 2020". Decyzją widzów jego zwyciężczynią została Ulrikke, która podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie wykona utwór zatytułowany "Attention".

Norweskie preselekcje to, obok szwedzkiego Melodifestivalen, jedne z największych i najbardziej rozbudowanych selekcji eurowizyjnych. Tegoroczny finał Melodi Grand Prix poprzedziło 5 półfinałów. W finałowym koncercie, który odbył się 15 lutego, o bilet do Rotterdamu walczyło 10 wykonawców:

  1. Raylee – "Wild"
  2. Didrik & Emil – "Out Of Air"
  3. Magnus Bokn – "Over The Sea"
  4. Akuvi – "Som du er"
  5. Kristin Husøy – "Pray For Me"
  6. Rein Alexander – "One Last Time"
  7. Tone Damli – "Hurts Sometimes"
  8. Sondrey – "Take My Time"
  9. Ulrikke – "Attention"
  10. Liza Vassilieva – "I Am Gay"

Zwycięzcę wybierali tylko widzowie. W tym roku głosowali oni za pomocą specjalnej aplikacji przygotowanej przez norweskiego nadawcę publicznego - telewizję NRK. Norwegia podzielona została na 5 regionów: centralny, północny, południowy, wschodzi i zachodni. Każdy region osobno przekazywał wyniki głosowania swoich mieszkańców.

Spośród dziesięciu finalistów wybrano czterech najlepszych, którzy awansowali do tzw. Złotego Finału. Okazali się nimi: Ulrikke, Liza Vassilieva, Kristin Husøy oraz Raylee. Następnie z czwórki wykonawców, telewidzowie wybrali dwóch, którzy awansowali do tzw. Złotego Duelu. Ostateczny muzyczny pojedynek odbył się pomiędzy Kristin Husøy i Ulrikke. Decyzją widzów, to ta druga wokalistka reprezentować będzie Norwegię podczas 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w Rotterdamie.

A kim jest tegoroczna reprezentantka Norwegii? Ulrikke Brandstorp urodziła się w 1995 roku w Sarpsborg. W 2013 wzięła udział w norweskiej wersji "Idola". Szerszej publiczności dała się poznać dwa lata temu, kiedy to w programie "Stjernekamp" zajęła drugie miejsce. W 2017 brała udział w Melodi Grand Prix, gdzie dotarła do etapu Złotego Finału. Od 2019 wciela się w rolę Liesl w musicalu "The Sound of Music" wystawianym na deskach Teatru Folketeateret w Oslo. Swoją eurowizyjną propozycję zatytułowaną "Attention" skomponowała wraz z Kjetilem Mørlandem - reprezentantem Norwegii na Eurowizji 2015 oraz Christianem Ingebrigtsenem, który na swoim koncie ma kilka kompozycji biorących udział zarówno w norweskich, jak i w fińskich preselekcjach.

Od czasu wprowadzenia półfinałów Norwegii tylko dwa razy nie udało się awansować do finału Eurowizji, co miało miejsce w latach 2011 i 2016. Największy sukces Norwegowie odnieśli w 2009, kiedy to Alexander Rybak zwyciężył w Moskwie. Do czasu wprowadzenia nowych zasad głosowania to właśnie do niego należał rekord zdobytych punktów. Rybak ponownie próbował swoich sił podczas Eurowizji w Lizbonie i choć wygrał swój półfinał, to w finale zajął ostatecznie 15. miejsce. W ubiegłym roku Norwegia zajęła wysoką szóstą lokatę. Grupa KEiiNO nie została doceniona przez europejskich jurorów, za to zajęła pierwsze miejsce w głosowaniu telewidzów. Jak będzie w tym roku? Odpowiedź poznamy 12 maja - Ulrikke zaprezentuje się w pierwszym półfinale.

~eurovision.tv

Ulrikke – Attention (Norwegia 2020)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.