Måneskin wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2021

Włosi triumfują w Rotterdamie!!!

Za nami wielki finał 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. W tym roku eurowizyjne Grand Prix trafiło w ręce włoskiej grupy Måneskin. Ich muzyczna propozycja zatytułowana "Zitti e buoni" zdobyła uznanie jurorów i przede wszystkim widzów, którzy przyznali jej rekordową liczbę punktów. Włochy zapisują na kartach swojej eurowizyjnej historii…
23 Maj 2021
fot. RAI
Diodato

Diodato reprezentantem Włoch!

Zwycięzcą 70. edycji Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo i tym samym reprezentantem Włoch w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji został Diodato. Wokalistka na scenie w Rotterdamie wykona utwór zatytułowany "Fai rumore".

O bilet na eurowizyjną scenę, w finale jubileuszowej edycji festiwalu w San Remo walczyło 23 artystów. Wśród nich znaleźli się poprzedni reprezentanci Włoch w Eurowizji. Jednym z nich był Raphael Gualazzi, który w 2011 roku wywalczył dla swojego kraju 2. miejsce. Innym znanym nam uczestnikiem był Francesco Gabbani, który w 2017 uchodził za jednego z faworytów do zwycięstwa w Eurowizji. Ostatecznie zajął 6. miejsce.

Pełna lista startowa wyglądała następująco:

 1. Diodato - "Fai rumore"
 2. Francesco Gabbani – "Viceversa"
 3. PInguini Tattici Nucleari - "Ringo Starr"
 4. Le Vibrazioni – "Dov’è"
 5. Piero Pelù - "Gigante"
 6. Tosca - "Ho amato tutto"
 7. Elodie – "Andromeda"
 8. Achille Lauro – "Me ne frego"
 9. Irene Grandi - "Finalmente io"
 10. Rancore – "Eden"
 11. Raphael Gualazzi - "Carioca"
 12. Levante – "Tikibombom"
 13. Anastasio – "Rosso di rabbia"
 14. Alberto Urso – "Il sole ad est"
 15. Marco Masini – "Il confronto"
 16. Paolo Jannacci – "Voglio parlarti adesso"
 17. Rita Pavone – "Niente (Resilienza 74)"
 18. Michele Zarrillo – "Nell’estasi e nel fango"
 19. Enrico Nigiotti – "Baciami adesso"
 20. Giordana Angi – "Come mia madre"
 21. Elettra Lamborghini – "Musica (e il resto scompare)"
 22. Junior Cally – "No grazie"
 23. Riki – "Lo sappiamo entrambi"

Zwycięzcą festiwalu i tym samym reprezentantem Włoch w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji został Diodato. 39-letni wokalista zadebiutował na rynku muzycznym w 2007 roku wydając autorski minialbum. Od tego czasu wydał cztery albumy studyjne. Premiera ostatniego, zatytułowanego "Che vita meravigliosa" odbyła się 14 lutego 2020. Diodato w Rotterdamie wykona utwór zatytułowany "Fai rumore", który skomponował w duecie z Edwynem Robertsem.

Włochy jako kraj z tzw. Wielkiej Piątki mają zagwarantowany udział w finale. Kraj ten powrócił do eurowizyjnej rywalizacji w 2011 roku po 13-letniej przerwie. Od tego czasu, poza dwoma wyjątkami w latach 2014 i 2016, Włosi bez problemu zajmują miejsca w pierwszej dziesiątce. Mahmood w ubiegłym roku zajął 2. miejsce zdobywając 472 punkty. Czy Dodiato będzie w stanie powtórzyć ten sukces? Przekonamy się 16 maja podczas finału 65. Konkursu Piosenki Eurowizji.

~eurovision.tv

Diodato - Fai rumore (Włochy 2020)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.