Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. Lauris Vīksne
Samanta Tīna

Samanta Tīna reprezentantką Łotwy w Rotterdamie

Głosami telewidzów zwyciężczynią Supernovy, a tym samym reprezentantką Łotwy w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji została Samanta Tīna. Wokalistka wykona w Rotterdamie utwór zatytułowany "Still Breathing".

W finale łotewskich preselekcji zatytułowanych "Supernova" o bilet na tegoroczną Eurowizję walczyło 9 wykonawców:

  1. Seleste – "Like Me"
  2. DRIKSNA – "Stay"
  3. Katrīna Bindere – "I Will Break Your Heart"
  4. Edgars Kreilis – "Tridymite"
  5. Katrīna Dimanta – "Heart Beats"
  6. Miks Dukurs – "I’m Falling For You"
  7. ANNNA – "Polyester"
  8. Bad Habits – "Sail With You"
  9. Samanta Tīna – "Still Breathing"

W czasie finału swoje opinie o poszczególnych utworach wyrażał międzynarodowy panel ekspertów w składzie: Petri Mannonem - dyrektor bałtyckiego oddziału Universal Music Group, Maarja Merivoo-Parro - dyrektorka estońskiej stacji Raadio 2, Gerūta Griniūtė - jurorka litewskich preselekcji oraz Artis Dvarionas z łotewskiej stacji Radio SWH. Eksperci tylko dzielili się swoimi wrażeniami, nie mieli żadnego wpływu na wybór reprezentanta. Wyłącznie telewidzowie wybierali swojego reprezentanta.

To właśnie oni zdecydowali, że w Rotterdamie ich kraj reprezentować będzie Samanta Tīna, która przeszła bardzo długą drogę, aby w końcu zdobyć upragniony bilet na eurowizyjną scenę. Wokalistka startowała w łotewskich preselekcjach w latach: 2012, 2013, 2014, 2016 i 2019, ponadto w latach 2013 i 2017 ubiegała się o możliwość reprezentowania Litwy. Tym razem się udało i to ona w barwach Łotwy wykona utwór "Still Breathing", który napisała wraz z Aminatą Savadogo - reprezentantką kraju w Eurowizji 2015. Samanta Tīna zaprezentuje swój utwór w drugim półfinale.

Łotwa zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2000 roku. Pierwszym reprezentantem kraju była odnosząca wówczas ogromne sukcesy grupa Brianstorm, która w finale konkursu zajęła 3. miejsce. Dwa lata później Łotwa, dzięki Marie N., wygrała Eurowizję. Od czasu wprowadzenia półfinałów, kraj tylko trzy razy awansował do finału, co miało miejsce w latach 2008, 2015 i 2016. Od tego czasu największy sukces odniosła, wspomniana wcześniej, Aminata, która w Wiedniu zajęła 6. miejsce.

~eurovision.tv

Samanta Tīna - Still Breathing (Łotwa 2020)

 


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.