19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. RTVE.es
Blas Cantó

Blas Cantó reprezentantem Hiszpanii

Hiszpański nadawca publiczny - telewizja RTVE - zdecydował, że reprezentantem kraju w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji będzie Blas Cantó. Artysta w Rotterdamie wykona utwór zatytułowany "Universo".

 Hiszpania zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1961 roku. Kraj ma na swoim koncie dwa zwycięstwa. Pierwsze w 1968 roku wywalczyła Massiel z utworem "La, la, la". Na drugie zwycięstwo Hiszpanie nie czekali długo, bo tylko rok. W 1969 Eurowizję wygrała Salomé z piosenkę "Vivo Cantando". Dziś Hiszpania jest jednym z krajów, które mają największy wkład finansowy w organizację konkursu, a więc mają zagwarantowany udział w finale. Telewizja RTVE od wielu lat ma ambicje odnieść sukces w Eurowizji, jednak ostatnie lata pokazują, że nie jest to dane Hiszpanom...

W ostatnim dziesięcioleciu najlepsze wyniki hiszpańscy reprezentanci odnieśli w latach 2012 i 2016. Pastora Soler w Baku zajęła dziesiątą pozycję. Taki sam wynik uzyskała Ruth Lorenzo w Kopenhadze. Pomijając jeszcze rok 2010, kiedy to Daniel Diges zajął piętnastą lokatę, to Hiszpanie od 2009 sukcesywnie zajmują miejsce w ostatniej piątce finałowej stawki. Hiszpański nadawca chce to zmienić i dlatego w tym roku postanowił nie organizować preselekcji, tylko postawić na wybór wewnętrzny. Przedstawiciele RTVE chcą wzorować się na takich krajach, jak: Austria, Belgia czy Holandia, które ich zdaniem odnoszą sukcesy właśnie dzięki wewnętrznym wyborom reprezentantów. Sami zaś wiemy, że wspomniane kraje różnie radzą sobie w Eurowizji. Są wzloty i upadki.

Hiszpańska telewizja już w październiku ubiegłego roku ogłosiła, że reprezentantem kraju w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie będzie Blas Cantó. Jednak dopiero 30 stycznia zaprezentowano utwór, który wokalista wykona na eurowizyjnej scenie. Będzie nim kompozycja zatytułowana "Universo", którą wraz z piosenkarzem stworzyli: Dan Hammond, Ashley Hicklin, Dangelo Ortega oraz Polak - Mikołaj Trybulec.

A kim jest Blas Cantó? Wokalista urodził się w 1991 roku w Ricote w południowo - wschodniej Hiszpanii. Karierę muzyczną rozpoczął w 2000 roku. Cztery lata później wziął udział w hiszpańskich preselekcjach do Junior Eurovision Song Contest. W latach 2009 - 2016 był wokalistą boys bandu Auryn, z którym brał udział w preselekcjach do Eurowizji 2011. Blas ma na swoim koncie jeden album studyjny - "Complicado" wydany w 2018 roku oraz osiem singli.

Czy to właśnie jemu uda się przerwać złą passę Hiszpanów w Konkursie Piosenki Eurowizji? Już 16 maja dowiemy się, czy telewizja RTVE podjęła słuszną decyzję?

~eurovision.tv
~rtve.es

Blas Cantó - Universo (Hiszpania 2020)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.