Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022
fot. www.facebook.com/ArilenaAraXFactorAlbania
Arilena Ara

Arilena Ara reprezentantką Albanii

Zwyciężczynią "Festival i Këngës 2020" i tym samym reprezentantką Albanii w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji została Arilena Ara. Na scenie w Rotterdamie wokalistka wykona utwór zatytułowany "Shaj".

 "Festivali i Këngës" to największy albański festiwal muzyczny organizowany corocznie i nieprzerwanie od 1962 roku w Tiranie. Od 2003 roku jego zwycięzca zostaje reprezentantem kraju w Konkursie Piosenki Eurowizji. Tym razem o bilet na eurowizyjną scenę walczyło 12 wykonawców:

 1. Tiri Gjoci – "Me gotën bosh"
 2. Gena – "Shqiponja e lirë"
 3. Alberie Hadërgjonaj – "Ku ta gjej dikë ta dua"
 4. Olta Boka – "Botë për dy"
 5. Robert Berisha – "Ajo nuk është unë"
 6. Elvana Gjata – "Me Tana"
 7. Bojken Lako – "Malaseen"
 8. Arilena Ara – "Shaj"
 9. Sara Bajraktari – "Ajer"
 10. Kamela Islamaj – "Me Ngjyros"
 11. Era Rusi – "Eja merre"
 12. Valon Shehu – "Kutia e pandorës"

Zwycięzcę wybrało pięcioosobowe jury w składzie: Mikaela Minga, Rita Petro, Dimitris Kontopoulos, Felix Bergsson oraz Christer Björkman. Jurorzy przyznali trzecie miejsce Sarze Bajraktari i jej kompozycji "Ajer". Na drugim miejscu znalazł się utwór "Me Tana", który wykonała Elvana Gjata. Grand Prix "Festivali i Këngës 2020" zdobyła Arilena Ara i to jej propozycja zatytułowana "Ajer" zaprezentowana zostanie w albańskich barwach w Rotterdamie.

Arilena Ara urodziła się w 1998 roku. Obecnie jest jedną z najbardziej znanych gwiazd muzyki pop na albańskim rynku muzycznym. W 2012 roku wygrała rodzimą wersję programu X-Factor. W ubiegłym roku zasiadła w fotelu jurorskim programu The Voice Kids Albania. Do tej pory wydała 11 singli. Jej eurowizyjną propozycję skomponowali Darko Dimitrov i Lazar Cvetovski, a słowa napisał Lindon Berisha.

Albania zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 2004 roku. Od czasu wprowadzenia półfinałów, reprezentantom tego kraju cztery razy nie udało się awansować do finału. Albańczycy najlepszy wynik odnotowali w 2012 roku. Reprezentująca kraj Rona Nishliu zajęła w Baku piąte miejsce w finale. W ubiegłym roku Jonida Maliqi z utworem "Ktheju tokës" awansowała do finału, jednak zajęła w nim dopiero siedemnaste miejsce. Arilena Ara zaprezentuje się w drugim półfinale, a więc 14. maja dowiemy się, czy Albania będzie walczyć o zwycięstwo w Eurowizji 2020.  

~eurovision.tv, esctoday.com

Arilena Ara - Shaj (Albania 2020)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.