Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Dziś Wielki Finał Eurowizji 2018!

Trofeum Konkursu Piosenki Eurowizji 2018, fot. Andres PuttingPrzed nami finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018. Po północy poznamy zwycięzcę największego muzycznego konkursu na świecie. O miano najlepszego walczyć będą reprezentanci z 26 krajów. W czyje ręce powędruje tegoroczne Grand Prix i tym samym możliwość zorganizowania przyszłorocznej edycji Eurowizji?

Po zakończeniu drugiego półfinału, kiedy już poznaliśmy całą finałową stawkę, Organizatorzy ustalili kolejność startową. Przypomnijmy tylko, że kolejność ta nie jest już ustalana losowo. Organizatorzy ustalają ją w taki sposób, aby utwory podobne do siebie stylistycznie nie były prezentowane jeden po drugim. Ma to po pierwsze zapewnić lepszy komfort odbioru koncertu przez widzów, a po drugie większe szanse dla wykonawców na dostrzeżenie ich utworów.

Ślepy los zdecydował tylko w kwestii tego, w której połowie finału zaprezentuje się dany kraj. Finałowy koncert otworzy reprezentant Ukrainy, a całą stawkę zamkną Włosi. Kolejność startowa przedstawia się następująco:

1.    Ukraina – Melovin – Under The Ladder
2.    Hiszpania – Amaia & Alfred – Tu canción
3.    Słowenia – Lea Sirk – Hvala, ne!
4.    Litwa – Ieva Zasimauskaite – When We’re Old
5.    Austria – Cesar Sampson – Nobody But You
6.    Estonia – Elina Nechayeva – La Forza
7.    Norwegia – Alexander Rybak – That’s How You Write A Song
8.    Portugalia – Claudia Pascoal – O jardim
9.    Wielka Brytania – SuRie – Storm
10.    Serbia – Sanja Ilić i Balkanika – Nova Deca
11.    Niemcy – Michael Schulte – You Let Me Walk Alone
12.    Albania – Eugent Bushpepa – Mall
13.    Francja – Madame Monsieur – Mercy
14.    Czechy – Mikolas Josef – Lie To Me
15.    Dania – Rasmussen – Higher Ground
16.    Australia – Jessica Mauboy – We Got Love
17.    Finlandia – Saara Aalto – Monsters
18.    Bułgaria – Equinox – Bones
19.    Mołdawia – DoReDos – My Lucky Day
20.    Szwecja – Benjamin Ingrosso – Dance You Off
21.    Węgry – AWS – Viszlat Nyar
22.    Izrael – Netta – Toy
23.    Holandia – Waylon – Outlaw in ‘Em
24.    Irlandia – Ryan O’Shaughnessy – Together
25.    Cypr – Eleni Foureira – Fuego
26.    Włochy – Ermal Meta & Fabrizio Moro – Non mi avete fatto niente

Tegoroczna Eurowizja odbywa się w lizbońskiej Altice Arenie. Gospodyniami wieczoru będą: Silvia Alberto, Daniela Rauh, Catarina Furtrado oraz Filomena Cautela. W przeciwieństwie do półfinałów, w finale pojawią się goście specjalni. Finał otworzą piosenkarki: Mariza oraz Ana Moura, które zaprezentują muzykę fado przez niektórych nazywaną portugalskim bluesem. W czasie oczekiwania na wyniki głosowania, na scenie pojawi się ubiegłoroczny zwycięzca Salvador Sobral. Z Salvadorem na scenie wystąpi także brazylijski piosenkarz Caetano Veloso.

Przypomnijmy, że jurorzy swoje punkty przyznali podczas drugiej próby generalnej, która odbyła się w piątek wieczorem. W skład polskiego jury weszli: Dorota Szpetkowska, Natalia Szroeder, Michał Szpak, Sławomir Uniatkowski oraz Michał Grott. Dziś do punktacji jurorskiej dołączą głosy widzów i w taki sposób poznamy zwycięzcę Eurowizji 2018. Po zakończeniu finału, Europejska Unia Nadawców opublikuje także wyniki głosowania jurorów i widzów w półfinałach.

Transmisję finału 63. Konkursu Piosenki Eurowizji Lizbona 2018 oglądać można w telewizyjnej Jedynce oraz w TVP Polonia. Transmisja on-line dostępna będzie na oficjalnej stronie konkursu – eurovision.tv oraz na kanale youtube. Start o godzinie 21.00.

~(r.g)

Eurowizja 2018 - Finał (Skrót propozycji)

Eurowizja 2018 - Finał (Transmisja od godziny 21:00)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.