Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Gromee oraz Lukas Meijer reprezentantami Polski w Lizbonie!

fot. vod.tvp.plZa nami finałowy koncert Krajowych Eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Decyzją widzów oraz jurorów polskim reprezentantem w Lizbonie został Gromee feat. Lukas Meijer z utworem "Light Me Up".

W tym roku TVP otrzymała 260 zgłoszeń od artystów chcących reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji. Spośród nich Komisja Konkursowa wybrała dziesięć piosenek, które dzisiejszego wieczora walczyły o bilet do Lizbony:

1. Pablosson - "Sunflower"
2. Marta Gałuszewska - "Why Don't We Go"
3. Maja Hyży - "Skin"
4. Future Folk - "Krakowiacy i Górale"
5. Isabel Otrebus - "Delirium"
6. Gromee feat. Lukas Meijer - "Light Me Up"
7. Happy Prince - "Don't Let Go"
8. Saszan - "Nie chcę Ciebie mniej"
9. Ifi Ude - "Love Is Stronger"
10. Monika Urlik - "Momentum"

Zwycięzcę koncertu, a tym samym polskiego reprezentanta na zbliżający się Konkurs Piosenki Eurowizji wybrali widzowie oraz pięcioosobowe jury w składzie: Maryla Rodowicz, Kasia Moś, Tabb, Jan Borysewicz oraz Stefano Terrazzino. Tradycyjnie, wyniki głosowania zamienione zostały na punktację "eurowizyjną" i przedstawiały się następująco:

GŁOSOWANIE JURORÓW:
12 punktów - Happy Prince
10 punktów - Ifi Ude
8 punktów - Gromee feat. Lukas Meijer
7 punktów – Monika Urlik
6 punktów – Marta Gałuszewska
5 punktów – Saszan
4 punkty – Maja Hyży
3 punkty – Isabel Otrebus
2 punkty – Future Folk
1 punkt – Pablosson

GŁOSOWANIE WIDZÓW:
12 punktów - Gromee feat. Lukas Meijer
10 punktów – Monika Urlik
8 punktów – Marta Gałuszewska
7 punktów – Happy Prince
6 punktów – Ifi Ude
5 punktów – Future Folk
4 punkty – Saszan
3 punkty – Maja Hyży
2 punkty – Isabel Otrebus
1 punkt – Pablosson

Ostateczna punktacja, po zsumowaniu wyników głosowania jurorów oraz widzów, przedstawiała się następująco:

20 punktów - Gromee feat. Lukas Meijer
19 punktów – Happy Prince
17 punktów – Monika Urlik
16 punktów – Ifi Ude
14 punktów – Marta Gałuszewska
9 punktów – Saszan
7 punktów – Maja Hyży
7 punktów – Future Folk
5 punktów – Isabel Otrebus
2 punkty – Pablosson

Gościem specjalnym Krajowych Eliminacji 2018 był zwycięzca Eurowizji 2015 - szwedzki wokalista Måns Zelmerlöw. Na scenie pojawiła się także grupa Blue Cafe, która w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia oraz Kasia Moś. Gospodarzem wieczoru był Artur Orzech.

Polski reprezentant pojawi się na eurowizyjnej scenie po raz dwudziesty pierwszy. Wszyscy pamiętamy debiut Edyty Górniak, która w 1994 roku w Dublinie wywalczyła drugie miejsce. W 2003 odbyły się pierwsze polskie preselekcje, które wygrała grupa Ich Troje. Zespół zajął w Rydze siódme miejsce i jest do drugi najlepszy wynik w historii naszych eurowizyjnych występów i jednocześnie najlepszy wyników wśród reprezentantów wybranych w drodze preselekcji. Nasza ubiegłoroczna reprezentantka – Kasia Moś – w ubiegłym roku zajęła dopiero 22. miejsce w finale. Jak poradzimy sobie w Lizbonie? Przekonamy się już niebawem. Gromee i Lukas Meijer zaprezentują się w drugiej połowie drugiego półfinału, który odbędzie się 10 maja.

~TVP
~(r.g)

Gromee feat. Lukas Meijer - "Light Me Up" (Krajowe Eliminacje 2018)

Gromee feat. Lukas Meijer - "Light Me Up" (Teledysk)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.