Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Dziś poznamy polskiego reprezentanta!

fot. EBU/TVPPrzed nami koncert finałowy Krajowych Eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji - Lizbona 2018. O bilet do stolicy Portugalii powalczy dziesięciu wykonawców. Zwycięzcę wybiorą widzowie oraz jurorzy. Późnym wieczorem dowiemy się kto zostanie 21. reprezentantem Polski w Eurowizji.

Telewizja Polska S.A. otrzymała w tym roku 260 zgłoszeń do krajowych preselekcji, co było absolutnym rekordem. Spośród tych propozycji komisja konkursowa powołana przez TVP wybrała dziesięć utworów, które usłyszymy dziś wieczorem w następującej kolejności:

1. Pablosson – „Sunflower”

2. Marta Gałuszewska – „Why don’t we go”

3. Maja Hyży – „Skin

4. Future Folk – „Krakowiacy i górale”

Materiał niedostępny

5. Isabel Otrebus – „Delirium”

6. Gromee feat. Lukas Meijer – „Light me up”

7. Happy Prince – „Don’t let go”

8. Saszan – „Nie chcę ciebie mniej”

9. Ifi Ude – „Love is stronger”

10. Monika Urlik – „Momentum”

Zwycięzcę koncertu, a tym samym polskiego reprezentanta wybiorą widzowie oraz pięcioosobowe jury w składzie: Maryla Rodowicz, Kasia Moś, Tabb, Jan Borysewicz oraz Stefano Terrazzino. W przeciwieństwie do poprzednich edycji krajowych preselekcji, w przypadku remisu decydujący głos będzie miało jury, a nie jak do tej pory widzowie. Przypomnijmy, że do remisu w historii polskich preselekcji doszło tylko raz. Sytuacja miała miejsce w 2006 roku, kiedy to zespół Ich Troje z utworem "Follow My Heart" oraz Kasia Cerekwicka z piosenką "Na kolana" zdobyli taką samą liczbę punktów. Jak wiemy reprezentantem Polski została wówczas grupa Ich Troje ponieważ zdobyła więcej punktów w głosowaniu widzów.

Gościem specjalnym koncertu Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji 2018 będzie zwycięzca konkursu z 2015 roku - szwedzki wokalista Måns Zelmerlöw. Na scenie pojawi się także Kasia Moś, która wykona eurowizyjne "Flashlight" oraz grupa Blue Cafe, która w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia i jak pamiętamy miała okazję, choć w innym składzie, reprezentować nasz kraj w Stambule w 2004 roku. Gospodarzem koncertu będzie Artur Orzech.

Polskie preselekcje odbędą się po raz jedenasty. Pierwsze odbyły się 2003 roku i zakończyły się zwycięstwem zespołu Ich Troje, który z piosenką "Keine Grenzen" zajął w Rydze siódme miejsce. Jest to najlepszy w historii wynik polskiego reprezentanta wybranego w drodze krajowych eliminacji. W kolejnych latach wybraliśmy: Blue Cafe (Eurowizja 2004, 17. miejsce w finale), Ich Troje (Eurowizja 2006, 11. miejsce w półfinale), The Jet Set (Eurowizja 2007, 14. miejsce w półfinale), Isis Gee (Eurowizja 2008, 24. miejsce w finale), Lidię Kopanię (Eurowizja 2009, 12. miejsce w półfinale), Marcina Mrozińskiego (Eurowizja 2010, 13. miejsce w półfinale), Magdalenę Tul (Eurowizja 2011, 19. miejsce w półfinale), Michała Szpaka (Eurowizja 2016, 8. miejsce w finale) oraz Kasię Moś (Eurowizja 2017, 22. miejsce w finale).

Przypomnijmy, że nasz kraj rozpoczął przygodę z Konkursem Piosenki Eurowizji w 1994 roku od pamiętnego debiutu Edyty Górniak, która w Dublinie zajęła drugie miejsce z utworem "To nie ja". Jest to najlepszy wynik Polski w historii festiwalu. Czy tegorocznemu reprezentantowi naszego kraju uda się go wyrównać lub zajść jeszcze wyżej? Na to pytanie już niebawem będziemy mogli sobie odpowiedzieć, a tymczasem możemy zadać sobie pytanie - kto zostanie reprezentantem Polski w Lizbonie? Odpowiedź poznamy już dzisiaj około godziny 23. Transmisja finału Krajowych Eliminacji 2018 w telewizyjnej Jedynce od godz. 21.25.

~tvp

~(r.g)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.