Warning: imagecreatefrompng(): gd-png: libpng warning: iCCP: known incorrect sRGB profile in /home/eurowizj/www/libraries/vendor/joomla/image/src/Image.php on line 703

19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Polska: oni powalczą o bilet do Lizbony!

fot. EBU/TVPTelewizja Polska S. A. opublikowała listę wykonawców, którzy 3 marca zaprezentują się w koncercie finałowym Krajowych Eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji Lizbona 2018. O tym, która piosenka reprezentować będzie nasz kraj w stolicy Portugalii zdecydują widzowie oraz jurorzy.

Pierwotnie, listę artystów zakwalifikowanych do finału Krajowych Eliminacji poznać mieliśmy do 6 lutego. W poniedziałek, TVP poinformowała, że względu na dużą ilość zgłoszeń, Komisja Konkursowa przedłuża swoje obrady o 2 dni. Nadawca otrzymał ponad 200 zgłoszeń, co w polskich realiach jest absolutnym rekordem (dla porównania szwedzka telewizja SVT otrzymała w tym roku ponad 2700 zgłoszeń!). W czwartkowy wieczór Telewizja Polska S. A. opublikowała listę dziesięciu wykonawców, którzy walczyć będą o eurowizyjny bilet do Lizbony.

W finale Krajowych Eliminacji do Eurowizji 2018 usłyszymy:

Saszan – „Nie chcę ciebie mniej”

Monika Urlik – „Momentum”

Isabel Otrebus – „Delirium”

Ifi Ude – „Love is stronger”

Future Folk – „Krakowiacy i górale”

Materiał niedostępny

Gromee feat. Lukas Meijer – „Light me up”

Marta Gałuszewska – „Why don’t we go”

Pablosson – „Sunflower”

Maja Hyży – „Skin

Happy Prince – „Don’t let go”

Naszego reprezentanta w drodze preselekcji wybierzemy po raz jedenasty. Przypomnijmy, że pierwsze polskie eliminacje odbyły się w 2003 roku i wygrał je zespół Ich Troje, który z utworem "Keine Grenzen" zajął w Rydze 7. miejsce. Rok później widzowie postawili na Blue Cafe, jednak "Love Song" nie przypadło do gustu europejskiej publiczności i zespół zajął 17. miejsce w finale, do którego automatycznie awansował dzięki wysokiemu miejscu grupy Michała Wiśniewskiego. Kolejne preselekcje odbyły się w 2006 roku i Polacy ponownie postawili na Ich Troje w składzie powiększonym o poprzednie wokalistki, czyli Magdę Femme i Justynę Majkowską oraz Real'a McCoy'a. "Follow My Heart" zajęło 11. miejsce w półfinale, co oczywiście nie dało nam awansu do finału. W finale Eurowizji nie znaleźliśmy się także w 2007 roku - The Jet Set z utworem "Time To Party" zajęli 14. miejsce w półfinale. W czasie finału koncertu "Piosenka dla Europy 2008" widzowie oraz jurorzy jednomyślnie zdecydowali, że Polskę w Belgradzie reprezentować będzie Isis Gee. Wokalistka awansowała do finału dzięki przyznawanej wówczas tzw. dzikiej karcie przez jurorów. "For Life" w finale jednak przepadło i ostatecznie zajęliśmy 24. miejsce.

W 2009 roku postawiliśmy na Lidię Kopanię, której nie udało się podbić Moskwy. Jej "I Don' Wanna Leave" zajęło 12 miejsce w półfinale. Rok później, podążając chyba za innymi krajami, zdecydowaliśmy się na nutkę folkloru, co z założenia miało okazać się sukcesem. Niestety, Marcin Mroziński i jego "Legenda" zajęli 13. miejsce w półfinale w Oslo. Wielkie nadzieje wiązaliśmy z Eurowizją 2011. Preselekcje bezapelacyjnie wygrała Magdalena Tul, której muzyczna propozycja zatytułowana "Jestem" od razu zdobyła uznanie wśród wielu fanów konkursu w Europie. Niestety, półfinał przegraliśmy z kretesem! "Jestem" zajęło ostatnie, 19. miejsce w półfinale. Kolejne preselekcje to dopiero 2016 rok i tutaj do samego końca trudno było przewidzieć, kto je wygra. Zwycięzcą okazał się Michał Szpak, który od razu zauważony został w Europie. "Color Of Your Life" święciło triumfy odsłon na YouTube, a Szpak zajął ostatecznie 8. miejsce w finale Eurowizji 2016. W ubiegłym roku daliśmy szansę Kasi Moś, która po raz trzeci próbowała swoich sił w polskich preselekcjach. Choć w Kijowie udało się jej uzyskać awans do finału, to "Flashlight" zajęła w nim dopiero 22. miejsce.

Podobnie, jak w roku ubiegłym polskiego reprezentanta wybiorą widzowie oraz jurorzy w stosunku głosów 50:50. Przy czym, w przypadku remisu decydujący głos należał będzie do jurorów, a nie jak miało to miejsce wcześniej do publiczności. Finał tegorocznych Krajowych Preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji - Lizbona 2018 odbędzie się w sobotę, 3 marca o godzinie 21:30. Transmisja oczywiście w telewizyjnej Jedynce.

~tvp

~(r.g)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.