Izrael wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2018, fot. Thomas Hanses

Izrael zwycięzcą Eurowizji 2018!

Za nami wielki finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018. Decyzją widzów i jurorów eurowizyjne Grand Prix powędrowało w ręce reprezentantki Izraela. Netta z utworem Toy zdobyła 529 punktów. Drugie miejsce przypadło reprezentantce Cypru, a na trzecim znalazła się Austria.
13 maja 2018

Rok po roku

Facebook

Zibbz reprezentantami Szwajcarii w Lizbonie

fot. zibbz.comW niedzielę, 4 lutego odbył się finał szwajcarskich preselekcji zatytułowanych "Die Entscheidungsshow". Spośród sześciu propozycji widzowie oraz międzynarodowi jurorzy wybrali duet Zibbz i jego muzyczną propozycję "Stones".

O miano 59. reprezentanta Szwajcarii w Konkursie Piosenki Eurowizji walczyło sześciu wykonawców:

1. Zibbz - "Stones"
2. Angie Ott – "A Thousand Times"
3. Naeman – "Kiss Me"
4. Chiara Dubey – "Secrets and Lies"
5. Alejandro Reyes – "Compass"
6. Vanessa Iraci – "Redlights"

Zwycięzcę preselekcji wybrali widzowie oraz międzynarodowi jurorzy z Albanii, Armenii, Niemiec, Francji, Islandii i Włoch. Ich zdaniem najlepszy okazał się duet Zibbz i to on w maju na eurowizyjnej scenie w Lizbonie zaprezentuje utwór "Stones".

Duet tworzy pochodzące z Zürichu, a mieszkające w Los Angeles, rodzeństwo Corinne i Stefan Gfeller. Ich debiutancki singiel "Www.Ahh!" ujrzał światło dzienne w maju 2011 roku. Do tej pory wydali dwa studyjne albumy: "Ready? Go!" w 2013 oraz "It Takes a Village" w 2017. Eurowizyjne "Stones" wraz z "Co" i "Stee" skomponowała pochodząca z Kanady, Laurell Barker.  

Szwajcaria związana jest z Konkursem Piosenki Eurowizji od samego początku. To także w Szwajcarii odbyła się pierwsza edycja festiwalu, którą wygrała... Szwajcaria. Pomimo tak długiej eurowizyjnej historii kraj ma na swoim koncie tylko dwa zwycięstwa. Pierwsze "złoto" wywalczył Lys Assia w 1959 roku, a drugie Celine Dion w 1988 roku.

Niestety, od czasu wprowadzenia półfinałów w 2008 roku, Szwajcarom tylko dwa razy udało się uzyskać awans do finału. Miało to miejsce w latach 2011 i 2014. W Kijowie Szwajcarię reprezentowała grupa Timebelle, która w półfinale uzyskała 12. miejsce. A czy Zibbz odniosą sukces w Lizbonie? Przekonamy się o tym już w maju podczas pierwszego półfinału...

~eurovision.tv

Zibbz - "Stones" (Szwajcaria 2018)

~(r.g)W celu dodania komentarza zaloguj, lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz konta w naszym serwisie.
© 2007-2018 Eurowizja.Info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
The official theme art of the 1956-2018 Eurovision Song Contest © EBU
Archiwum serwisu 2007 - 2012

Please publish modules in offcanvas position.