Izrael wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2018, fot. Thomas Hanses

Izrael zwycięzcą Eurowizji 2018!

Za nami wielki finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018. Decyzją widzów i jurorów eurowizyjne Grand Prix powędrowało w ręce reprezentantki Izraela. Netta z utworem Toy zdobyła 529 punktów. Drugie miejsce przypadło reprezentantce Cypru, a na trzecim znalazła się Austria.
13 maja 2018

Rok po roku

Facebook

Ruszają polskie preselekcje do Eurowizji 2018!

fot. EBU22 grudnia Telewizja Polska S. A. opublikowała regulamin Krajowych Eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018. Artyści swoje zgłoszenia przesyłać mogą do 1 lutego 2018. Pięć dni później powinniśmy poznać listę wykonawców, którzy walczyć będą o bilet do stolicy Portugalii.

W miniony piątek TVP opublikowała Regulamin określający zasady wyboru utworu i wykonawcy reprezentującego Telewizję Polską S. A. w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. Propozycje zgłaszać można do czwartku, 1 lutego. Tradycyjnie już, zgłaszana piosenka musi być utworem premierowym, a więc w myśl zasad przyjętych przez Europejską Unię Nadawców, nie powinna być upubliczniona przed 1 września 2017 roku. Utwór maksymalnie trwać może 3 minuty, a minimalny wiek uczestników to ukończony 16 rok życia najpóźniej w dniu półfinału Eurowizji 2018. Niezmiennie, na scenie pojawić się może maksymalnie sześć osób.

W tym roku dopuszczono do udziału w preselekcjach wykonawców nieposiadającach polskiego obywatelstwa. Zasada ta odnosi się także do kompozytorów, autorów tekstu, producentów czy osób odpowiedzialnych za aranżację. Dotyczy także muzyków, chórku czy tancerzy, którzy mogą towarzyszyć wykonawcy na scenie. Tekst utworu wykonany może zostać w języku polskim bądź angielskim.

TVP S. A. zastrzega sobie możliwość dopuszczenia do koncertu preselekcyjnego utworu, który został upubliczniony przed 1 września 2017 za pośrednictwem serwisów społecznościowych bądź streamingowych. W zgłoszeniu wykonawca ma obowiązek poinformować nadawcę o takim fakcie, a ostateczną decyzję o udziale w preselekcjach Telewizja podejmie w porozumieniu z Europejską Unią Nadawców. Przypomnijmy, że w tym roku z takiego przywileju skorzystała Lanberry. Utwór Piątek będący polską wersją Only Human zamieszczony został w serwisie YouTube w sierpniu 2016. EBU zgodziła się jednak na udział artystki w polskich preselekcjach.

Listę wykonawców zakwalifikowanych do Krajowych Eliminacji poznamy najpóźniej do 6 lutego 2018. W finale preselekcji zaprezentuje się nie mniej niż pięciu i nie więcej niż dziesięciu artystów. Wyboru dokona Komisja Konkursowa powołana przez Telewizję Polską S. A. w skład której wejdzie od 3 do 9 osób.

Podobnie, jak rok temu, zwycięzcę wybiorą widzowie w głosowaniu SMS oraz jurorzy w stosunku głosów 50:50. Gdyby doszło do sytuacji, w której system Audiotele zawiedzie, reprezentantem naszego kraju zostanie wykonawca, który zdobył pierwsze miejsce w głosowaniu jurorów.

Naszego reprezentanta w drodze preselekcji wybierzemy po raz jedenasty. Pierwsze polskie preselekcje odbyły się w 2003 roku i jak wszyscy pamiętamy wygrała je grupa Ich Troje. Siódme miejsce wywalczone w Rydze przez Justynę Majkowską, Jacka Łągwę i Michała Wiśniewskiego to najlepszy rezultat od czasu drugiego miejsca Edyty Górniak w 1994 roku. W tym roku widzowie oraz jurorzy wybrali Kasię Moś, która ostatecznie zajęła 22. miejsce w finale w Kijowie.

~eurowizja.tvp.pl

~(r.g)W celu dodania komentarza zaloguj, lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz konta w naszym serwisie.
© 2007-2018 Eurowizja.Info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
The official theme art of the 1956-2018 Eurovision Song Contest © EBU
Archiwum serwisu 2007 - 2012

Please publish modules in offcanvas position.