Izrael wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2018, fot. Thomas Hanses

Izrael zwycięzcą Eurowizji 2018!

Za nami wielki finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018. Decyzją widzów i jurorów eurowizyjne Grand Prix powędrowało w ręce reprezentantki Izraela. Netta z utworem Toy zdobyła 529 punktów. Drugie miejsce przypadło reprezentantce Cypru, a na trzecim znalazła się Austria.
13 maja 2018

Rok po roku

Facebook

43 reprezentacje w Lizbonie

fot. Andres PuttingEuropejska Unia Nadawców i telewizja RTP w październiku poinformowały, że udział w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018 potwierdzili nadawcy publiczni z 42 krajów. Wszystko wskazywało na to, że lista uczestników została definitywnie zamknięta. Dziś już wiemy, że na scenie w stolicy Portugalii usłyszymy 43 wykonawców.

Organizatorom Konkursu Piosenki Eurowizji po raz kolejny nie udało się pobić rekordu ilości uczestników. Przypomnijmy, że wynosi on 43 kraje i taki wynik odnotowano do tej pory dwukrotnie. Miało to miejsce w Belgradzie (2008) oraz w Düsseldorfie (2011). Dziś już wiemy, że to tego grona dołączy stolica Portugalii, choć nie obyło się bez zawirowań…

Po rocznej przerwie do eurowizyjnej rywalizacji powraca Rosja, która ze względów politycznych wycofała się z udziału w festiwalu organizowanym przez Ukrainę. Choć Europejska Unia Nadawców próbowała załagodzić konflikt pomiędzy krajami, zaproponowała wyjście z sytuacji, to jednak Pierwyj Kanal nie chciał pójść na ustępstwa i ostatecznie zrezygnowano z udziału Rosji w Eurowizji 2017. Rosyjski nadawca nie przeprowadził także transmisji z eurowizyjnych koncertów. Po zakończeniu tegorocznej Eurowizji, EBU nałożyła na ukraińską telewizję karę pieniężną za opóźnienia w organizacji festiwalu oraz za brak zaangażowania w rozwiązanie sporu na linii Moskwa – Kijów. Wówczas mówiło się także o wykluczeniu Ukrainy z przyszłorocznej Eurowizji, ale ostatecznie nie zdecydowano się na taki krok.

Wszyscy zapewne pamiętamy sytuację z 2016 roku, kiedy to na kilkanaście dni przed rozpoczęciem Eurowizji w Sztokholmie, EBU zdyskwalifikowała Rumunię za nieuregulowany dług wobec Unii. Gdy w październiku ogłoszono listę uczestników, zabrakło na niej Macedonii. Telewizja MKRTV winna jest Europejskiej Unii Nadawców niemal 22 miliony euro. Tak wysoki dług i brak jakichkolwiek perspektyw na jego spłatę, spowodowały, że Unia zablokowała macedońskiemu nadawcy dostęp do serwisów EBU. Wszystko wskazywało na to, że decyzja jest nieodwołalna i Macedonia nie weźmie udziału w najbliższej Eurowizji. W piątek, 17 listopada organizatorzy ogłosili, że na scenie w Lizbonie pojawi się jednak reprezentant tego kraju.  

O Grand Prix Eurowizji 2018 w Lizbonie walczyć będą 43 kraje. Poza gospodarzami oraz krajami Wielkiej Piątki, czyli Francją, Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami, będą to: Albania, Armenia, Australia, Austria, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Dania, Estonia, Finlandia, Gruzja, Grecja, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Norwegia, POLSKA, Rumunia, Rosja, San Marino, Serbia, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina oraz Węgry.

Na powrót do konkursu nie zdecydowała się Bośnia i Hercegowina, która w ubiegłym roku zrezygnowała z udziału w Eurowizji. Powodem rezygnacji były problemy finansowe telewizji BHRT. Taki sam powód bośniacki nadawca podał także w tym roku.

Słowacja, której reprezentanta po raz ostatni usłyszeć mogliśmy w Baku w 2012 roku, także nie zdecydowała się na powrót do konkursu. Zainteresowania Eurowizją 2018 nie wyraziły także Monako i Andora, zaś luksemburski nadawca publiczny poinformował, że nie weźmie udziału w festiwalu, ponieważ w przypadku ewentualnej wygranej, Luksemburg nie będzie w stanie zorganizować kolejnego konkursu.

Tradycyjnie już mówiło się o powrocie Turcji do eurowizyjnej stawki. Na temat powrotu kraju do konkursu wypowiedziała się m.in. Sertab Erener, która w 2003 roku wywalczyła jedyne w historii Gran Prix Eurowizji dla Turcji. Artystka nie tylko poinformowała, że jej kraj zamierza po pięciu latach przerwy ponownie wziąć udział w Eurowizji, ale także życzyła powodzenia potencjalnym reprezentantom. W podobnym tonie wypowiedzieli się członkowie grupy MaNga (ESC 2010) i Hadise (ESC 2009). W lipcu telewizja TRT poinformowała EBU, że jednak nie weźmie udziału w Eurowizji 2018.

O awans do finału walczyć będzie 37 krajów, co oznacza, że w jednym z półfinałów usłyszymy 18, a w drugim 19 wykonawców. 29 stycznia 2018 w stolicy Portugalii odbędzie się ceremonia podczas której poznamy skład półfinałów. Dowiemy się także, w których półfinałach swoje głosy oddadzą Portugalia oraz kraje Wielkiej Piątki. 63. Konkurs Piosenki Eurowizji Lizbona 2018 odbędzie się w dniach 8, 10 i 12 maja.

~eurovision.tv

43 kraje w Eurowizji 2018

~(r.g)W celu dodania komentarza zaloguj, lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz konta w naszym serwisie.
© 2007-2018 Eurowizja.Info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
The official theme art of the 1956-2018 Eurovision Song Contest © EBU
Archiwum serwisu 2007 - 2012

Please publish modules in offcanvas position.