Izrael wygrywa Konkurs Piosenki Eurowizji 2018, fot. Thomas Hanses

Izrael zwycięzcą Eurowizji 2018!

Za nami wielki finał 63. Konkursu Piosenki Eurowizji – Lizbona 2018. Decyzją widzów i jurorów eurowizyjne Grand Prix powędrowało w ręce reprezentantki Izraela. Netta z utworem Toy zdobyła 529 punktów. Drugie miejsce przypadło reprezentantce Cypru, a na trzecim znalazła się Austria.
13 maja 2018

Rok po roku

Facebook

Lizbona gospodarzem Eurowizji 2018!

fot. Andres Putting63. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w stolicy Portugalii, Lizbonie. Miejscem muzycznych zmagań będzie Altice Arena. Przyszłoroczna edycja Eurowizji będzie pierwszą w historii organizowaną przez Portugalczyków.

Po 49 latach Konkurs Piosenki Eurowizji powraca na Półwysep Iberyjski. Ostatni festiwal w tym regionie zorganizowany został w 1969 roku przez Hiszpanów. Tym razem w roli gospodarzy zadebiutują Portugalczycy, a jak doskonale pamiętamy, wszystko to dzięki spektakularnemu zwycięstwu Salvadora Sobrala w Kijowie.

Już po zakończeniu tegorocznego finału, w mediach zaczęły pojawiać się informacje, że kolejna edycja Eurowizji zorganizowana zostanie w Lizbonie. Tych doniesień nie potwierdzała jednak telewizja RTP, która odpowiada za organizację 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Portugalski nadawca publiczny zdecydował się rozpisać przetarg na organizację wydarzenia.

Zgodnie z wytycznymi Europejskiej Unii Nadawców o możliwość organizacji festiwalu ubiegać się mogły miasta, które były w stanie zagwarantować:

  • odpowiedni obiekt mogący pomieścić przynajmniej 10.000 widzów,
  • centrum prasowe dla 1.500 dziennikarzy,
  • bazę hotelową w różnych kategoriach dla przynajmniej 2.000 delegatów,
  • kuteczną infrastrukturę transportową, w tym obowiązkowo międzynarodowy port lotniczy dobrze skomunikowany z miastem.

Oferty w przetargu złożyło pięć miast:

  • Braga – jedno z najstarszych portugalskich miast położone w północno – wschodniej części kraju. Władze miasta zaproponowały, aby Eurowizja odbyła się w Braga Exhibition Park, który swoją działalność rozpoczął w 1981 roku. Sześć lat później został rozszerzony o salę wystawienniczą o powierzchni 70.000 metrów kwadratowych. Sala mogła wówczas pomieścić 3.000 osób. Od stycznia 2017 cały obiekt jest remontowany. Po zakończeniu remontu w pierwszym kwartale 2018 obiekt będzie w stanie przyjąć 15.000 widzów.
  • Gondomar w północno – wschodniej części Portugalii. Tutaj zaproponowano, aby Eurowizja 2018 odbyła się na Multiusos de Gondomar Coração de Ouro. Jest to wielofunkcyjna kryta arena, którą otwarto w 2007. W tym samym roku była gospodarzem UEFA Futsal Championship.
  • Guimarães – miasto leżąca w dystrykcie Braga na północy kraju. Miejscem muzycznych zmagań reprezentantów miał być Pavilhão Multiusos. Wielofunkcyjny obiekt wystawienniczy, kongresowy, koncertowy i sportowy otwarty w 2001 roku, który może zmieścić 10.000 widzów. 4 marca 2018 w Pavilhão Multiusos odbędzie się Festival da Canção – finał portugalskich preselekcji do Eurowizji.
  • Lizbona, która zaproponowała obiekt Altice Arena, mogący pomieścić do 20.000 widzów.
  • Santa Maria da Feira – miasto w północno – wschodniej części Portugalii. Tutaj zaproponowano, aby przyszłoroczna Eurowizja odbyła się w największym centrum kongresowym w tej części kraju. Mowa o Europarque, które jest w stanie przyjąć do 11.000 widzów.

13 czerwca przedstawiciele telewizji RTP spotkali się w Genewie z Grupą Referencyjną Konkursu Piosenki Eurowizji, aby omówić pierwsze kwestie związane z organizacją wydarzenia. 25 lipca RTP oraz Europejska Unia Nadawców ogłosiły, że miastem – gospodarzem Eurowizji 2018 będzie Lizbona.

Miejscem muzycznych zmagań będzie Altice Arena, którą oddano do użytku w 1998 roku w związku z organizacją EXPO’98. Hala położona jest w Parku Narodów, a jej projektantem jest Regino Cruz. Kompleks składa się z trzech zintegrowanych obiektów, które łatwo można dostosować do potrzeb i każdego rodzaju imprezy. Altice Arena jest w stanie pomieścić do 20.000 widzów. Sama hala ma dość charakterystyczny kształt, który porównać możemy do katowickiego Spodka. Zaprojektowana w ten sposób konstrukcja pozwala racjonalnie wykorzystać źródła energii, dzięki czemu budynek jest w dużej części energooszczędny.

Altice Arena jest jednocześnie największą krytą halą widowiskową w Portugalii. Na jej scenie gościły takie gwiazdy, jak: Madonna, Kylie Minogue, Britney Spears, Beyonce, Shakira, Adele, One Direction, Bruno Mars, Bryan Adams, Coldplay, Alicia Keys, Robbie Williams, Lady Gaga, Elton John, Il Divo i wielu, wielu innych.

Organizatorzy założyli, że budżet na organizację Eurowizji 2018 wyniesie 30 milionów euro, a więc będzie o niemal 10 milionów euro wyższy od ukraińskiego budżetu. Jeśli portugalski nadawca publiczny nie zdoła znaleźć odpowiednich sponsorów, to kwota, którą wyda na organizację widowiska stanowić będzie ponad 16% przyszłorocznego budżetu stacji. Na chwilę obecną partnerem konkursu została działająca na rynku e-commerce firma The Native posiadająca swoje oddziały w Lozannie, Nowym Jorku i Warszawie.

~eurovision.tv
~arena.altice.pt

Eurowizja 2018 odbędzie się w Lizbonie!

~(r.g)W celu dodania komentarza zaloguj, lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz konta w naszym serwisie.
© 2007-2018 Eurowizja.Info
Wszelkie prawa zastrzeżone.
The official theme art of the 1956-2018 Eurovision Song Contest © EBU
Archiwum serwisu 2007 - 2012

Please publish modules in offcanvas position.