19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Dziś Wielki Finał Eurowizji 2016!

Motyw tegorocznej Eurowizji, fot. EBUPrzed nami finał 61. Konkursu Piosenki Eurowizji Sztokholm 2016. Po północy poznamy zwycięzcę największego festiwalu muzycznego na świecie. O miano najlepszego walczyć będą artyści w 26 krajów, w tym reprezentant naszego kraju, Michał Szpak. Kto wyjedzie ze stolicy Szwecji z Grand Prix?

Tegoroczny finał będzie wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim Szwedzi organizują Konkurs Piosenki Eurowizji już szósty raz. Pierwszy raz od 1974 roku w finale nie usłyszymy greckiej propozycji. Zabraknie także Bośni i Hercegowiny, która w historii swoich eurowizyjnych startów do tej pory zawsze uzyskiwała awans do finału. Skandynawię reprezentować będzie tylko Szwecja, która z wiadomych względów ma zagwarantowany udział w finale, ponieważ Dania, Finlandia, Islandia i Norwegia odpadły w przedbiegach. Z festiwalem pożegnała się także Rumunia, którą Europejska Unia Nadawców zdyskwalifikowała na niemal trzy tygodnie przed rozpoczęciem półfinałów. Pierwszy raz w historii do finału awansowała Republika Czech, a co najważniejsze dla nas, trzeci rok z rzędu w finale usłyszymy polską propozycję.

Najważniejsza zmiana dotyczy jednak głosowania. Już w 2013 roku Szwedzi zastanawiali się nad rewolucją, jednak ostatecznie dopiero w tym roku udało im się przeforsować swój pomysł. Do tej pory na ostateczne wyniki z każdego kraju składała się średnia głosów oddanych przez jurorów oraz telewidzów. Podczas tegorocznej Eurowizji głosy te zliczone zostaną osobno. W pierwszej kolejności poznamy głosy jurorów, które oddawane są podczas drugiej próby generalnej. Wyniki głosowania jurorów przekazywać będą korespondenci z każdego kraju, z tą zmianą, że na ekranach wyświetlona zostanie punktacja od 1 do 10 punktów, a prezenterzy przekażą tylko najwyższą notę. Po przekazaniu punktacji ze wszystkich krajów, pałeczkę przejmą prowadzący. To ich zadaniem będzie podawanie wyników głosowania telewidzów, tak jak ma to miejsce np. w finale Melodifestivalen.

O Grand Prix Eurowizji 2016 walczyć będzie 26 artystów. Kolejność startowa ustalona została przez Organizatorów po zakończeniu drugiego półfinału i wygląda następująco:

 1. Belgia - Laura Tesoro - "What's The Pressure"
 2. Czechy - Gabriela Guncikova - "I Stand"
 3. Holandia - Douwe Bob - "Slow Down"
 4. Azerbejdżan - Samra - "Miracle"
 5. Węgry - Freddie - "Pioneer"
 6. Włochy - Francesca Michielin - "No Degree Of Separation"
 7. Izrael - Hovi Star - "Made Of Stars"
 8. Bułgaria - Poli Genova - "If Love Was A Crime"
 9. Szwecja - Frans - "If I Were Sorry"
 10. Niemcy - Jamie-Lee - "Ghost"
 11. Francja - Amir - "J'ai cherche"
 12. POLSKA - MICHAŁ SZPAK - "COLOR OF YOUR LIFE"
 13. Australia - Dami Im - "Sound Of Silence"
 14. Cypr - Minus One - "Atler Ego"
 15. Serbia - Sanja Vucic ZAA - "Goodbye (Shelter)"
 16. Litwa - Donny Montell - "I've Been Waiting For This Night"
 17. Chorwacja - Nina Krajlić - "Lighthouse"
 18. Rosja - Sergey Lazarev - "You Are The Only One"
 19. Hiszpania - Barei - "Say Yay!"
 20. Łotwa - Justs - "Heartbeat"
 21. Ukraina - Jamala - "1944"
 22. Malta - Ira Losco - "Walk on Water"
 23. Gruzja - Nika Kocharov & Young Georgian Lolitaz - "Midnight Gold"
 24. Austria - Zoe - "Loin d'ici"
 25. Wielka Brytania - Joe & Jake - "You're Not Alone"
 26. Armenia - Iveta Mukuchyan - "LoveWave"

Gospodarzami wieczoru będą ubiegłoroczny zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji, Måns Zelmerlöw oraz znana szwedzka prezenterka i satyryczka, Petra Mede. Gościem specjalnym koncertu finałowego będzie amerykański piosenkarz Justin Timberlake, który na scenie w Sztokholmie na pewno wykona swój najnowszy singiel zatytułowany "Can't Stop The Feeling!". Będzie to pierwsze wykonanie na żywo tego utworu. Niezmiennie, dla polskich telewidzów konkurs relacjonował będzie Artur Orzech, a wyniki polskiego głosowania przekaże Europie Anna Popek. W skład polskiego jury weszli: nasza reprezentantka z Wiednia Monika Kuszyńska, dziennikarz Marcin Kusy, reżyser Jacek Kęcik, producent telewizyjny Piotr Mikołajczak oraz Artur Zieliński z OGAE Polska.

Transmisję z Wielkiego Finału Eurowizji 2016 oglądać będzie można na antenach TVP1 oraz TV Polonia. Transmisja online dostępna będzie na stronie www.eurovision.tv oraz w serwisie YouTube. Start o godzinie 21:00. W niedzielę, 15 maja obejrzeć będziemy mogli powtórkę koncertu finałowego - o godzinie 15:30 w TVP HD oraz o godzinie 21:30 w TVP Rozrywka.

~(rg)

Eurowizja 2016 - Finał (Skrót występów półfinałowych)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.