19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Dziś drugi "polski" półfinał Eurowizji 2016!

Motyw tegorocznej Eurowizji, fot. EBUWe wtorek poznaliśmy dziesięciu wykonawców, którzy głosami europejskich widzów i jurorów uzyskali awans do wielkiego finału 61. Konkursu Piosenki Eurowizji Sztokholm 2016. Dziś w stolicy Szwecji kolejnych osiemnastu reprezentantów walczyć będzie o bilet do finału, wśród nich będzie polski reprezentant Michał Szpak, który na eurowizyjnej scenie wykona utwór "Color Of Your Life".

Przed nami drugi eurowizyjny wieczór, którego gospodarzami będą Petra Mede i Måns Zelmerlöw. Na scenie w Globen Arenie zaprezentują się wykonawcy z osiemnastu krajów, w następującej kolejności:

 1. ŁOTWA - Justs - "Heartbeat"
 2. POLSKA - Michał Szpak - "Color Of Your Life"
 3. SZWAJCARIA - Rykka - "The Last Of Our Kind"
 4. IZRAEL - Hovi Star - "Made Of Stars"
 5. BIAŁORUŚ - Ivan - "Help You Fly"
 6. SERBIA - Sanja Vucić ZZA - "Goodbye (Shelter)"
 7. IRLANDIA - Nicky Byrne - "Sunlight"
 8. MACEDONIA - Kaliopi - "Dona"
 9. LITWA - Donny Montell - "I've Been Waiting For This Night"
 10. AUSTRALIA - Dami Im - "Sound Of Silence"
 11. SŁOWENIA - ManuElla - "Blue and Red"
 12. BUŁGARIA - Poli Genova - "If Love Was a Crime"
 13. DANIA - Lighthouse X - "Soldiers Of Love"
 14. UKRAINA - Jamala - "1944"
 15. NORWEGIA - Agnete - "Icebreaker"
 16. GRUZJA - Nika Kocharov & Young Georgia Lolitaz - "Midnight Gold"
 17. ALBANIA - Eneda Tarifa - "Fairytale"
 18. BELGIA - Laura Tesoro - "What's The Pressure"

Przypomnijmy, że kolejność startowa nie jest już wynikiem losowania. Kolejność ta ustalona została przez organizatorów, tak aby piosenki podobne do siebie stylistycznie nie były prezentowane jedna po drugiej, co ma nie tylko zwiększyć szanse państw na zdobycie punktów, ale także zapewnić widzom i publiczności zgromadzonej w arenie lepszy odbiór piosenek.

Warto przypomnieć także, że w tym roku wprowadzono nowe zasady zliczania punktów. Do tej pory na wynik z każdego kraju składała się średnia punktów przyznanych przez jurorów oraz widzów. Teraz punkty te liczone są osobno. A jeśli już mowa o przyznawaniu punktów, to w tym półfinale swoje głosy oddadzą także widzowie z Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii.

We wtorek poznaliśmy pierwszych dziesięciu finalistów. Po zakończeniu półfinału, artyści wylosowali, w której połowie finału wystąpią. W pierwszej połowie zobaczymy Azerbejdżan, Czechy, Węgry i Holandię. W drugiej połowie znalazły się: Armenia, Austria, Chorwacja, Malta, Rosja oraz Cypr.
Wyniki pierwszego półfinału zaskoczyły zapewne wielu fanów konkursu. Pierwszy raz w historii do finału awansowały Czechy. Finał Eurowizji 2016 będzie pierwszym od 1974 roku, w który nie zagości reprezentant Grecji. W finale nie znalazła się także Bośnia i Hercegowina, która do tej pory zawsze uzyskiwała awans. Jakie niespodzianki czekają nas w drugim półfinale?

Koncert półfinałowy obejrzeć będzie można w TVP1 oraz TVP Polonia od godziny 21:00. Transmisja on-line dostępna będzie na stronie www.youtube.com oraz www.eurovision.tv. O godzinie 20:25 telewizyjna Jedynka wyemituje drugą część programu "Gwiazdy Eurowizji". W piątek na antenie TVP Kultura oraz TVP HD obejrzeć będzie można powtórkę dzisiejszego koncertu.

~(rg)

Eurowizja 2016 - Półfinał 2 (Skrót teledysków)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.