19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Pierwszy półfinał Eurowizji 2016 za nami

fot. EBUKilkanaście minut temu zakończył się pierwszy półfinał 61. Konkursu Piosenki Eurowizji Sztokholm 2016. Spośród osiemnastu wykonawców, widzowie oraz jurorzy wybrali dziesięcioro, z którymi ponownie spotkamy się w czasie sobotniego finału. Do kogo uśmiechnęło się szczęście?

Punktualnie o godzinie 21:00 w Sztokholmie rozpoczął się największy festiwal muzyczny na świecie. Dzisiejszego wieczora na eurowizyjnej scenie w Globen Arenie zaprezentowało się osiemnaście krajów:

 1. Finlandia - Sandhja - "Sing It Away"
 2. Grecja - Argo - "Utopian Land"
 3. Mołdawia - Lidia Isac - "Falling Stars"
 4. Węgry - Freddie - "Pioneer"
 5. Chorwacja - Nina Krajlić - "Lighthouse"
 6. Holandia - Douwe Bob - "Slow Down"
 7. Armenia - Iveta Mukuchyan - "Love Wave"
 8. San Marino - Serhat - "I Didn't Know"
 9. Rosja - Sergey Lazarev - "You Are The Only One"
 10. Czechy - Gabriela Guncikova - "I Stand"
 11. Cypr - Minus One - "Alter Ego"
 12. Austria - Zoe - "Loin d'ici"
 13. Estonia - Juri Pootsmann - "Play"
 14. Azerbejdżan - Samra - "Miracle"
 15. Czarnogóra - Highway - "The Real Thing"
 16. Islandia - Greta Salome - "Hear Them Calling"
 17. Bośnia i Hercegowina - Dalal & Deen feat. Ana Rucner and Jala - "Ljubav je"
 18. Malta - Ira Losco - "Walk on Water"

Tradycyjnie, tylko dziesięciu wykonawców mogło otrzymać upragniony bilet do sobotniego finału. W tym półfinale swoje głosy oddali także mieszkańcy Francji, Hiszpanii oraz Szwecji. Decyzją europejskich jurorów oraz telewidzów w finale ponownie spotkamy się z reprezentantami: AZERBEJDŻANU, ROSJI, HOLANDII, WĘGIER, CHORWACJI, AUSTRII, ARMENII, CZECH, CYPRU I MALTY.

Wyniki głosowania telewidzów oraz jurorów często potrafią zaskoczyć... Warto zwrócić uwagę na fakt, że po raz pierwszy w swojej eurowizyjnej historii do finału awansowały Czechy. Ponadto finał w Sztokholmie będzie pierwszym od 1974 roku, w którym nie usłyszymy reprezentantów Grecji.

Kolejne emocje czekają nas w czwartek, 12 maja, kiedy to na scenie w stolicy Szwecji pojawi się reprezentant Polski. Ponadto o awans do finału walczyć będą: Łotwa, Szwajcaria, Izrael, Białoruś, Serbia, Irlandia, Macedonia, Litwa, Australia, Słowenia, Bułgaria, Dania, Ukraina, Norwegia, Gruzja, Albania i Belgia.

~(rg)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.