Alicja Szemplinska

Alicja Szemplińska reprezentantką Polski!

Decyzją widzów i jurorów, zwyciężczynią "Szansy na sukces" i tym samym reprezentantką naszego kraju w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji została Alicja Szemplińska. Wokalistka na eurowizyjnej scenie wykona balladę zatytułowaną "Empires".
23 Lut 2020

Dziś pierwszy półfinał Eurowizji 2016

Motyw tegorocznej Eurowizji, fot. EBUOsiemnastu uczestników, dwadzieścia jeden krajów głosujących i tylko dziesięć miejsc w wielkim finale. Dziś rusza 61. Konkurs Piosenki Eurowizji Sztokholm 2016. Późnym wieczorem poznamy pierwszych finalistów. Kto okaże się najlepszy?

Chęć udziału w tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji potwierdziły 43 państwa. Odliczając gospodarzy, kraje tzw. Wielkiej Piątki oraz Rumunię, która została zdyskwalifikowana, pozostało 36 krajów, które walczyć będą o udział w wielkim finale. Dzisiejszego wieczora na eurowizyjnej scenie w stolicy Szwecji zaprezentują się:

 1. Finlandia - Sandhja - "Sing It Away"
 2. Grecja - Argo - "Utopian Land"
 3. Mołdawia - Lidia Isac - "Falling Stars"
 4. Węgry - Freddie - "Pioneer"
 5. Chorwacja - Nina Krajlić - "Lighthouse"
 6. Holandia - Douwe Bob - "Slow Down"
 7. Armenia - Iveta Mukuchyan - "Love Wave"
 8. San Marino - Serhat - "I Didn't Know"
 9. Rosja - Sergey Lazarev - "You Are The Only One"
 10. Czechy - Gabriela Guncikova - "I Stand"
 11. Cypr - Minus One - "Alter Ego"
 12. Austria - Zoe - "Loin d'ici"
 13. Estonia - Juri Pootsmann - "Play"
 14. Azerbejdżan - Samra - "Miracle"
 15. Czarnogóra - Highway - "The Real Thing"
 16. Islandia - Greta Salome - "Hear Them Calling"
 17. Bośnia i Hercegowina - Dalal & Deen feat. Ana Rucner and Jala - "Ljubav je"
 18. Malta - Ira Losco - "Walk on Water"

Przypomnijmy, że kolejność prezentacji piosenek nie jest już wynikiem losowania. Kolejność ustalają organizatorzy w taki sposób, aby utwory podobne do siebie stylistycznie nie były prezentowane jeden po drugim. Warto też przypomnieć, że od tego roku zmianie uległ sposób punktacji. Do tej pory wyniki z każdego kraju były średnią głosów jurorów oraz widzów. W tym roku głosy te zliczone zostaną osobno. W półfinałach nie poznamy oczywiście dokładnych wyników, bo tradycyjnie dziesięć krajów, które awansuje do finału, wyczytanych zostanie w kolejności losowej.

Podczas dzisiejszego półfinału swoje głosy oddadzą także Francuzi, Hiszpanie oraz Włosi. Gospodarzami wieczoru będą: ubiegłoroczny zwycięzca Eurowizji, Måns Zelmerlöw oraz Petra Mede, którą wszyscy mogliśmy doskonale poznać trzy lata temu, kiedy to była prowadzącą Eurowizję w Malmö. Tradycyjnie, dla polskich widzów konkurs komentował będzie Artur Orzech.

Półfinał obejrzeć będzie można w TVP1 oraz TVP Polonia od godziny 21:00, transmisja będzie dostępna online na stronie www.eurovision.tv. O godzinie 20:25 telewizyjna Jedynka wyemituje program "Gwiazdy Eurowizji". W środę natomiast na TVP Kultura oraz TVP HD obejrzeć będzie można powtórkę dzisiejszego półfinału.

~Eurovision.tv (rg)

Eurowizja 2016 - Półfinał 1 (Skrót teledysków)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.