19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Dziś pierwszy półfinał Eurowizji 2016

Motyw tegorocznej Eurowizji, fot. EBUOsiemnastu uczestników, dwadzieścia jeden krajów głosujących i tylko dziesięć miejsc w wielkim finale. Dziś rusza 61. Konkurs Piosenki Eurowizji Sztokholm 2016. Późnym wieczorem poznamy pierwszych finalistów. Kto okaże się najlepszy?

Chęć udziału w tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji potwierdziły 43 państwa. Odliczając gospodarzy, kraje tzw. Wielkiej Piątki oraz Rumunię, która została zdyskwalifikowana, pozostało 36 krajów, które walczyć będą o udział w wielkim finale. Dzisiejszego wieczora na eurowizyjnej scenie w stolicy Szwecji zaprezentują się:

 1. Finlandia - Sandhja - "Sing It Away"
 2. Grecja - Argo - "Utopian Land"
 3. Mołdawia - Lidia Isac - "Falling Stars"
 4. Węgry - Freddie - "Pioneer"
 5. Chorwacja - Nina Krajlić - "Lighthouse"
 6. Holandia - Douwe Bob - "Slow Down"
 7. Armenia - Iveta Mukuchyan - "Love Wave"
 8. San Marino - Serhat - "I Didn't Know"
 9. Rosja - Sergey Lazarev - "You Are The Only One"
 10. Czechy - Gabriela Guncikova - "I Stand"
 11. Cypr - Minus One - "Alter Ego"
 12. Austria - Zoe - "Loin d'ici"
 13. Estonia - Juri Pootsmann - "Play"
 14. Azerbejdżan - Samra - "Miracle"
 15. Czarnogóra - Highway - "The Real Thing"
 16. Islandia - Greta Salome - "Hear Them Calling"
 17. Bośnia i Hercegowina - Dalal & Deen feat. Ana Rucner and Jala - "Ljubav je"
 18. Malta - Ira Losco - "Walk on Water"

Przypomnijmy, że kolejność prezentacji piosenek nie jest już wynikiem losowania. Kolejność ustalają organizatorzy w taki sposób, aby utwory podobne do siebie stylistycznie nie były prezentowane jeden po drugim. Warto też przypomnieć, że od tego roku zmianie uległ sposób punktacji. Do tej pory wyniki z każdego kraju były średnią głosów jurorów oraz widzów. W tym roku głosy te zliczone zostaną osobno. W półfinałach nie poznamy oczywiście dokładnych wyników, bo tradycyjnie dziesięć krajów, które awansuje do finału, wyczytanych zostanie w kolejności losowej.

Podczas dzisiejszego półfinału swoje głosy oddadzą także Francuzi, Hiszpanie oraz Włosi. Gospodarzami wieczoru będą: ubiegłoroczny zwycięzca Eurowizji, Måns Zelmerlöw oraz Petra Mede, którą wszyscy mogliśmy doskonale poznać trzy lata temu, kiedy to była prowadzącą Eurowizję w Malmö. Tradycyjnie, dla polskich widzów konkurs komentował będzie Artur Orzech.

Półfinał obejrzeć będzie można w TVP1 oraz TVP Polonia od godziny 21:00, transmisja będzie dostępna online na stronie www.eurovision.tv. O godzinie 20:25 telewizyjna Jedynka wyemituje program "Gwiazdy Eurowizji". W środę natomiast na TVP Kultura oraz TVP HD obejrzeć będzie można powtórkę dzisiejszego półfinału.

~Eurovision.tv (rg)

Eurowizja 2016 - Półfinał 1 (Skrót teledysków)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.