19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

2 maja ruszają próby w Sztokholmie

Scena tegorocznego Konkursu Eurowizji, fot. SVTDyskwalifikacja Rumunii z tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji spowodowała, że liczba uczestników w półfinałach wyrównała się. Zarówno we wtorkowym, jak i w czwartkowym koncercie usłyszymy 18 wykonawców. Zobaczcie jak wygląda kalendarz prób przed największym muzycznym świętem Europy. Kiedy po raz pierwszy na scenie pojawi się Michał Szpak?

Na początku przypomnijmy sobie kolejność startową w poszczególnych półfinałach.

Pierwszy półfinał:

 1. Finlandia
 2. Grecja
 3. Mołdawia
 4. Węgry
 5. Chorwacja
 6. Holandia
 7. Armenia
 8. San Marino
 9. Rosja
 10. Czechy
 11. Cypr
 12. Austria
 13. Estonia
 14. Azerbejdżan
 15. Czarnogóra
 16. Islandia
 17. Bośnia i Hercegowina
 18. Malta

Drugi półfinał:

 1. Łotwa
 2. POLSKA
 3. Szwajcaria
 4. Izrael
 5. Białoruś
 6. Serbia
 7. Irlandia
 8. Macedonia
 9. Litwa
 10. Australia
 11. Słowenia
 12. Bułgaria
 13. Dania
 14. Ukraina
 15. Norwegia
 16. Gruzja
 17. Albania
 18. Belgia

Ponadto w pierwszym półfinale swoje głosy oddadzą także Szwedzi, Hiszpanie i Francuzi. W drugim półfinale zagłosują mieszkańcy Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.

W poniedziałek, 2 maja w Sztokholmie rozpoczną się próby do tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. Pierwsza seria prób odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. W Globen obecna będzie tylko ekipa Eurovision.tv, a wszyscy akredytowani dziennikarze będę mogli próby na żywo oglądać na ekranach w centrum prasowym. Tego dnia o godzinie 10:00 próby rozpocznie Finlandia. Następnie na scenie pojawią się reprezentanci Grecji, Mołdawii, Węgier, Chorwacji, Holandii, Armenii, San Marino i Rosji.

We wtorek, 3 maja próby rozpoczną reprezentanci Czech, a następnie na scenie pojawią się: Cypr, Austria, Estonia, Azerbejdżan, Czarnogóra, Islandia, Bośnia i Hercegowina oraz Malta. Na koniec dnia, na godzinę 17:20 zaplanowano także próbę Szwecji.

W środę, 4 maja na scenie pojawią się uczestnicy drugiego półfinału. Na godzinę 10:40 zaplanowano próbę naszego reprezentanta. Przed Michałem Szpakiem na scenie, o godzinie 10:00, pojawi się reprezentant Łotwy. Tego dnia na scenie próbować będą także reprezentanci Szwajcarii, Izraela, Białorusi, Serbii, Irlandii, Macedonii, Litwy oraz Australii.

W czwartek, 5 maja w Globen pojawią się kolejni uczestnicy drugiego półfinału. Pierwsze próby odbędą: Słowenia, Bułgaria, Dania, Ukraina, Norwegia, Gruzja, Albania oraz Belgia.

Wszystkie próby od 2 do 5 maja rozpoczynać się będą o godzinie 10:00. Każdy kraj będzie miał do dyspozycji 40 minut. Przerwy zaplanowano na godziny 12:40-13:40 oraz 15:40-16:00.

W piątek, 6 maja odbędzie się druga próba pierwszego półfinału. Na scenie pojawi się cała półfinałowa stawka. Każdy z 18 krajów będzie miał do dyspozycji 25 minut. Na godziny 11:30-12:30, 15:00-15:20 oraz 17:50-18:55 zaplanowano przerwy. Po ostatniej przerwie odbędą się pierwsze próby Francji i Hiszpanii, które potrwają po 40 minut.
    
Sobotnie próby, 7 maja, otworzą kolejne kraje, które mają zagwarantowany udział w finale. O godzinie 9:50 na scenie pojawią się Niemcy, następnie Włosi i Brytyjczycy. Od 11:50 zaplanowano 55-minutową przerwę, a później odbędą się kolejne próby wszystkich uczestników drugiego półfinału. Druga próba Michała Szpaka zaplanowana jest na godzinę 13:10.

Plan tegorocznych prób różni się trochę od tych, z którymi mieliśmy do czynienia w poprzednich latach. Dlaczego? W tym roku próby Gospodarzy oraz krajów Wielkiej Piątki odbywają się razem z próbami półfinalistów. Jest to efekt zapowiedzianej przez EBU i SVT zmiany, która polegać będzie na pokazaniu podczas półfinałów występów finalistów, a nie tak jak miało to miejsce do tej pory teledysków do ich piosenek. Druga seria prób wszystkich finalistów odbędzie się w niedzielę, 8 maja.

W niedzielny wieczór, 8 maja odbędzie się oficjalna ceremonia otwarcia 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Na czerwonym dywanie pojawią się: Petra Mede, Måns Zelmerlöw, Christer Bjorkman i Sven Stojanović oraz wszyscy wykonawcy z 42 krajów. W sztokholmskim ratuszu czekać na nich będą Jon Ola Sand i Martin Osterdahl. Po oficjalnym przywitaniu uczestnicy przeniosą się do Euroclubu, gdzie czekać będą na nich dziennikarze i fani.

Kolejny tydzień otworzą próby generalne koncertów półfinałowych. W poniedziałek, 9 maja odbędą się dwie próby generalne pierwszego półfinału, a w środę, 11 maja dwie próby drugiego półfinału. Trzecia próba generalna każdego z półfinałów będzie miała miejsce w dniu koncertu, czyli odpowiednio 10 i 12 maja. Wszystkie próby generalne są otwarte dla publiczności. Trzeba oczywiście posiadać odpowiednie bilety. Co ważne, podczas drugiej próby generalnej swoje głosy oddawać będą jurorzy.

W piątek, 13 maja odbędą się dwie próby generalne przed finałem. Tutaj także podczas drugiej próby swoje głosy oddawać będą jurorzy ze wszystkich 42 krajów. Trzecia próba generalna odbędzie się w sobotę po południu, a wielki finał Eurowizji 2016 rozpocznie się o godzinie 21:00. Około północy poznamy zwycięzcę tegorocznego festiwalu, z którym później odbędzie się konferencja prasowa.

~Eurovision.tv (rg)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.