Pala Alpitour

Turyn gospodarzem Eurowizji 2022!

8 października Europejska Unia Nadawców wraz z telewizją RAI poinformowały, że 66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 i 14 maja 2022, a miastem - gospodarzem będzie Turyn.
12 Paź 2021

Szwecja wygrywa Eurowizję 2015!

fot. Andres putting (EBU)Kilka minut temu zakończył się finał 60. Konkursu Piosenki Eurowizji Wiedeń 2015. Decyzją jurorów oraz publiczności zgromadzonej w 40 krajach, Grand Prix tegorocznego festiwalu powędrowało w ręce Mansa Zelmerlowa reprezentującego Szwecję. Utwór "Heroes" zdobył 365 punktów.

Ostatni z tegorocznych eurowizyjnych wieczorów w Wiener Stadthalle otworzył hymn "Building Bridges" w wykonaniu Conchity, prowadzących:  Arabelli Kiesbauer, Alice Tumler i Mirjam Weichselbraun oraz chóru dziecięcego. Następnie, podobnie jak w półfinałach, ubiegłoroczna zwyciężczyni zapraszała po kolei uczestników, którzy z green roomu przechodzili na scenę.

Wykonawcy zaprezentowali się w kolejności ustalonej wcześniej przez organizatorów konkursu:

1. SŁOWENIA - Maraaya - Here For You
2. FRANCJA - Lisa Angell - N'oubliez Pas
3. IZRAEL - Nadav Guedj - Golden Boy
4. ESTONIA - Elina Born & Stig Rasta - Goodbye To Yesterday
5. WIELKA BRYTANIA - Electro Velvet - Still In Love With You
6. ARMENIA - Genealogy - Face The Shadow
7. LITWA - Monika Linkyte & Vaidas Baumila - This Time
8. SERBIA - Bojana Stamenov - Beauty Never Lies
9. NORWEGIA - Morland & Debrah Scarlett - A Monster Like Me
10. SZWECJA - Mans Zelmerlow - Heroes
11. CYPR - Jannis Karajnnis - One Thing I Should Have Done
12. AUSTRALIA - Guy Sebastian - Tonight Again
13. BELGIA - Loïc Nottet - Rhythm Inside
14. AUSTRIA - The Makemakes - I Am Yours
15. GRECJA - Maria elena Kiriaku - One Last Breth
16. CZARNOGÓRA - Knez - Adio
17. NIEMCY - Ann Sophie - Black Smoke
18. POLSKA - Monika Kuszyńska - In The Name Of Love
19. ŁOTWA - Aminata - Love Injected
20. RUMUNIA - Voltaj - De La Capat (All Over Again)
21. HISZPANIA - Edurne - Amancer
22. WĘGRY - Boggie - Wars For Nothing
23. GRUZJA - Nina Sublatti - Warrior
24. AZERBEJDŻAN - Elnur Huseynov - Hour Of The Wolf
25. ROSJA - Polina Gagarina - A Million Voices
26. ALBANIA - Elhaida Dani - I'm Alive
27. WŁOCHY - Il Volo - Grande Amore

Na ostateczną punktację z każdego kraju składały się głosy jurorów oraz widzów. Jurorzy swoje punkty przyznali podczas piątkowej próby generalnej. Głosowanie widzów rozpoczęło się po zejściu ze sceny ostatniego wykonawcy i trwało 15 minut. W skład polskiego jury weszli: Krzysztof Szewczyk (przewodniczący jury, dziennikarz radiowy i telewizyjny), Maria Szabłowska (dziennikarka Polskiego Radia), Witold Czamara znany wszystkim jako Donatan, piosenkarka Natalia Szroeder oraz dziennikarz muzyczny Tomasz Żąda.

Chwilę przed północą rozpoczęła się najbardziej emocjonująca część każdego finału Eurowizji - wyniki głosowań w poszczególnych krajach. Wśród osób, które prezentowału punktację ze swojego kraju pojawili się artyści, których wcześniej mogliśmy oglądać na eurowizyjnych scenach m.in.: Helena Paparizou z Grecji (ESC 2001 i 2005), Suzy z Portugalii (ESC 2014), Teo z Białorusi (ESC 2014), Tanja z Estonii (ESC 2014), Basim z Danii (ESC 2014), Tinkara Kovač ze Słowenii (ESC 2014), Edsilia Rombley z Holandii (ESC 1998 i 2007) czy Valentina Monetta z San Marino (ESC 2012, 2013, 2014). Wyniki irlandzkiego głosowania przekazał Nicky Byrne, członek zespołu Westlife. Punktację z Wielkiej Brytanii przedstawiła znana z kulinarnych programów Nigella Lawson. Głosy w Polski przekazała Ola Ciupa, modelka, która w ubiegłym roku towarzyszyła Cleo na scenie w Kopenhadze.

Największe uznanie wśród jurorów i widzów w Europie zdobył Mans Zelmerlow z utworem "Hereos". Szwedzki reprezentant zdobył 365 punktów. Na drugim miejscu znalazła się reprezentatka Rosji, Polina Gagarina z wynikiem 303 punkty. Miejsce trzecie przypadło włoskiej grupie Il Volo, która uzyskała 292 punkty.

~Eurovision.tv (rg)

Måns Zelmerlöw - Heroes (Szwecja)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.