19 lutego poznamy reprezentanta Polski!

Telewizja Polska zdecydowała się na zmianę formatu wyboru naszego reprezentanta na 66. Konkurs Piosenki Eurowizji. O tym, kto pojawi się na scenie w Turynie w biało - czerwonych barwach zdecydują jurorzy oraz widzowie w Koncercie Finałowym Krajowych Preselekcji do Eurowizji 2022, który odbędzie się 19 lutego.
15 Sty 2022

Szwecja wygrywa Eurowizję 2015!

fot. Andres putting (EBU)Kilka minut temu zakończył się finał 60. Konkursu Piosenki Eurowizji Wiedeń 2015. Decyzją jurorów oraz publiczności zgromadzonej w 40 krajach, Grand Prix tegorocznego festiwalu powędrowało w ręce Mansa Zelmerlowa reprezentującego Szwecję. Utwór "Heroes" zdobył 365 punktów.

Ostatni z tegorocznych eurowizyjnych wieczorów w Wiener Stadthalle otworzył hymn "Building Bridges" w wykonaniu Conchity, prowadzących:  Arabelli Kiesbauer, Alice Tumler i Mirjam Weichselbraun oraz chóru dziecięcego. Następnie, podobnie jak w półfinałach, ubiegłoroczna zwyciężczyni zapraszała po kolei uczestników, którzy z green roomu przechodzili na scenę.

Wykonawcy zaprezentowali się w kolejności ustalonej wcześniej przez organizatorów konkursu:

1. SŁOWENIA - Maraaya - Here For You
2. FRANCJA - Lisa Angell - N'oubliez Pas
3. IZRAEL - Nadav Guedj - Golden Boy
4. ESTONIA - Elina Born & Stig Rasta - Goodbye To Yesterday
5. WIELKA BRYTANIA - Electro Velvet - Still In Love With You
6. ARMENIA - Genealogy - Face The Shadow
7. LITWA - Monika Linkyte & Vaidas Baumila - This Time
8. SERBIA - Bojana Stamenov - Beauty Never Lies
9. NORWEGIA - Morland & Debrah Scarlett - A Monster Like Me
10. SZWECJA - Mans Zelmerlow - Heroes
11. CYPR - Jannis Karajnnis - One Thing I Should Have Done
12. AUSTRALIA - Guy Sebastian - Tonight Again
13. BELGIA - Loïc Nottet - Rhythm Inside
14. AUSTRIA - The Makemakes - I Am Yours
15. GRECJA - Maria elena Kiriaku - One Last Breth
16. CZARNOGÓRA - Knez - Adio
17. NIEMCY - Ann Sophie - Black Smoke
18. POLSKA - Monika Kuszyńska - In The Name Of Love
19. ŁOTWA - Aminata - Love Injected
20. RUMUNIA - Voltaj - De La Capat (All Over Again)
21. HISZPANIA - Edurne - Amancer
22. WĘGRY - Boggie - Wars For Nothing
23. GRUZJA - Nina Sublatti - Warrior
24. AZERBEJDŻAN - Elnur Huseynov - Hour Of The Wolf
25. ROSJA - Polina Gagarina - A Million Voices
26. ALBANIA - Elhaida Dani - I'm Alive
27. WŁOCHY - Il Volo - Grande Amore

Na ostateczną punktację z każdego kraju składały się głosy jurorów oraz widzów. Jurorzy swoje punkty przyznali podczas piątkowej próby generalnej. Głosowanie widzów rozpoczęło się po zejściu ze sceny ostatniego wykonawcy i trwało 15 minut. W skład polskiego jury weszli: Krzysztof Szewczyk (przewodniczący jury, dziennikarz radiowy i telewizyjny), Maria Szabłowska (dziennikarka Polskiego Radia), Witold Czamara znany wszystkim jako Donatan, piosenkarka Natalia Szroeder oraz dziennikarz muzyczny Tomasz Żąda.

Chwilę przed północą rozpoczęła się najbardziej emocjonująca część każdego finału Eurowizji - wyniki głosowań w poszczególnych krajach. Wśród osób, które prezentowału punktację ze swojego kraju pojawili się artyści, których wcześniej mogliśmy oglądać na eurowizyjnych scenach m.in.: Helena Paparizou z Grecji (ESC 2001 i 2005), Suzy z Portugalii (ESC 2014), Teo z Białorusi (ESC 2014), Tanja z Estonii (ESC 2014), Basim z Danii (ESC 2014), Tinkara Kovač ze Słowenii (ESC 2014), Edsilia Rombley z Holandii (ESC 1998 i 2007) czy Valentina Monetta z San Marino (ESC 2012, 2013, 2014). Wyniki irlandzkiego głosowania przekazał Nicky Byrne, członek zespołu Westlife. Punktację z Wielkiej Brytanii przedstawiła znana z kulinarnych programów Nigella Lawson. Głosy w Polski przekazała Ola Ciupa, modelka, która w ubiegłym roku towarzyszyła Cleo na scenie w Kopenhadze.

Największe uznanie wśród jurorów i widzów w Europie zdobył Mans Zelmerlow z utworem "Hereos". Szwedzki reprezentant zdobył 365 punktów. Na drugim miejscu znalazła się reprezentatka Rosji, Polina Gagarina z wynikiem 303 punkty. Miejsce trzecie przypadło włoskiej grupie Il Volo, która uzyskała 292 punkty.

~Eurovision.tv (rg)

Måns Zelmerlöw - Heroes (Szwecja)


© 2007-2020 Eurowizja.Info. Wszelkie prawa zastrzeżone. The official theme art of the 1956-2020 Eurovision Song Contest © EBU

Please publish modules in offcanvas position.